top of page

Avrupa borsaları, odakta Euro bölgesi PMI verileri ve Fed faiz patikası ile yükseldi!


Yatırımcılar Federal Rezerv para politikası için ileriye dönük yol üzerinde kafa yorarken ve Avrupa'dan yeni ekonomik verileri sindirirken, Avrupa borsaları Salı günü erken anlaşmalarda genel olarak istikrarlıydı.

03:20 ET'de (08:20 GMT), pan-Avrupa Stoxx 600 %0,04 arttı, Almanya'da DAX endeksi %0,09 ve Fransa'da CAC 40 %0,19 yükseldi. Birleşik Krallık'ta FTSE 100 %0,47 düşerek aykırı değerdeydi.

Hareketler, ABD hisse senetlerinin önceki seansta ralli yapmasının ardından geldi ve Fed'in politika yapıcılar gelecek hafta toplandığında son parasal sıkılaştırma döngüsünü yavaşlatacağına dair iyimserlik artıyor. Fed başkanı Christopher Waller de dahil olmak üzere ABD merkez bankasındaki bazı yetkililer, dünyanın en büyük ekonomisinde enflasyonun Fed'in %2 hedefine geri dönmesinin ne kadar süreceği konusundaki süregelen endişelere rağmen 25 baz puanlık daha küçük bir faiz artırımını desteklediler.

Asya hisse senetleri, Çin ile ticaretin zayıf kalmasına ve bölgenin büyük bir kısmının Ay Yeni Yılı kutlamaları nedeniyle hala kapalı olmasına rağmen, son yükselişini sürdürdü.

Tüccarlar ayrıca, Ocak ayında ticari faaliyetin beklenmedik bir şekilde büyüdüğünü gösteren Avro bölgesinden gelen ön PMI verilerini de ölçüyorlardı. Ay için S&P Global bileşik PMI , 50,2'de geldi ve genişlemeyi gösteren 50 puanlık işareti ve 49,8'lik tahminlerin üzerinde geldi.

Bu arada, GfK enstitüsünün yeni bir araştırmasına göre, Almanya'daki tüketici duyarlılığı , esas olarak enerji fiyatlarındaki düşüş sayesinde, Şubat ayında art arda dördüncü ayda da iyileşme yolunda.

Kurumsal haberlerde, kronometre üreticisi Swatch Group (SIX: UHR ), uzun süredir devam eden COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından ülkenin yeniden açılması ve şirketin hisselerinde bir ralliye yol açması nedeniyle kilit Çin pazarında bir toparlanma konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Associated British Foods PLC (LON: ABF ) hisseleri, perakende grubunun 7 Ocak'a kadar olan 16 haftada beklenenden daha iyi grup geliri açıklamasına rağmen düştü . RBC Capital Markets'teki analistler, ana Primark birimindeki marjların muhtemelen para biriminden etkileneceğini öne sürdüler. ve enflasyon baskıları.

50 yaş üstü müşterilere odaklanan sigorta ve seyahat uzmanı Saga (LON: SAGA ), gemi seyahati işindeki güçlü performansının ardından Ağustos-Ocak döneminde, hisse senetlerinde artış sağlayan vergi öncesi kazançlarının, rehberliğe uygun olduğunu bildirdi.

Öte yandan, ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,15 düşüşle varil başına 81,50 dolardan işlem görürken, Brent kontratı %0,31 düşüşle 87,92 dolara geriledi ve piyasadaki en önemli konulardan biri Çin talebinde toparlanma sinyalleri arayışı oldu. .

Ek olarak, altın vadeli işlemleri %0,59 artışla ons başına 1.939,90 $'a yükselirken, EUR/USD %0,19 artışla 1,0889'a yükseldi.

7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page