top of page

Avrupa borsaları tatil haftası işlemlerine başlamak için yüksek işlem görüyor

Avrupa piyasaları, Çin'in Covid kısıtlamalarından yeniden açılmasına ilişkin iyimserliğin destek sunmasıyla, geçen hafta 2022'ye kısaltılmış bir tatili başlatmak için yüksek işlem gördü.
05:25 ET'de (10:25 GMT), DAX %0,6, CAC 40 %,9 ve Euro Stoxx 50 %0,8 yükseldi. IBEX 35 ve FTSE MIB'in her biri %0,4 artışla işlem gördü.
Yetkililer ülkeye gelen yolcular için karantina gerekliliklerinin 8 Ocak'ta kaldırılacağını açıkladığında, büyük küresel haber Çin'den geldi. Çin'in yeniden açılış teması, piyasaları daha yükseğe çekmek için bir bahane olabilir. Asya piyasaları günü yükselişle kapattı, Nikkei 225 %0,16 ve Shanghai Composite %1 yükseldi.
ABD Doları Endeksi %0,3 düşerken EUR/USD de %0,27 yükseldi, bu da yılı kapatmak için Noel Baba'ya yönelik riskli bir ralliye dair potansiyel bir işaret.
Tatil programına uygun olarak, Case-Shiller konut endeksi , ABD perakende stokları ve Fransız tahvil müzayedeleri gibi öne çıkan olaylarla birlikte, bugün ekonomik takvimde pek bir şey yok .
Çinli gezginin dönüşünden fayda sağlayabilecek lüksle ilgili isimler, Euro Stoxx 50 hamlesini manşetlere taşıdı. LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton SE (EPA: LVMH ) %2,1 yükselirken, Hermes International SCA (EPA: HRMS ) ve Kering SA (EPA: PRTP ) %1,8 arttı. Airbus Group SE (EPA: AIR ) (+%1,2), TotalEnergies SE (EPA: TTEF ) (+%1,2), Eni SpA (BIT: ENI ) (+%1,1) ve BASF SE (ETR: BASFN ) (+ %1,6'sı diğer Avrupalı ​​kazananlar arasındaydı. Çok az büyük Avrupa hissesi düştü ve %2,25 düşüşle Grifols SA (BME: GRLS ) en dikkate değer düşüş yaşadı.
Emtia piyasalarında, Ham Petrol WTI Vadeli İşlemleri yavaş bir başlangıcı tersine çevirerek %1,1 yükseldi ve Brent Petrol Vadeli İşlemleri aynı miktarda yükseldi. Altın Vadeli İşlemleri güçlü yıl sonu ivmesini %0,67 artışla sürdürdü.
ABD vadeli işlemleri, Dow Jones Vadeli İşlemleri ve S&P 500 Vadeli İşlemleri'nin her biri % 0,75 artışla aynı arka rüzgarı almaya hazır görünüyor .7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page