top of page

Avrupa Borsaları Tatilden Etkilenen Ticarette Hafifçe Yükseldi


Avrupa hisse senedi piyasaları, bölgedeki hisse senetlerinin geçen yıl 2018'den bu yana en kötü yıllık performansına gerilemesinin ardından, tatilin vurduğu zayıf ticarette hafifçe yükseldi.

03:08 EST'de (08:08 GMT), Almanya'da DAX %0,53, Fransız CAC 40 %0,78 ve pan-Avrupa Euro Stoxx 50 %0,96 yükseldi. Birleşik Krallık, İsviçre ve ABD de dahil olmak üzere dünya çapında bir dizi borsa Yeni Yıl kutlamaları nedeniyle Pazartesi günü kapalıdır.

Avrupa'da hisse senetleri, yükselen enflasyon, agresif merkez bankası faiz oranı artışları ve jeopolitik gerilimlerdeki artıştan etkilenen zorlu bir ticaret yılının ardından 2023'e bir dereceye kadar temkinli bir iyimserlikle giriyor. Ancak 2022'nin son haftasındaki ekonomik veriler, bölgede beklenen bir durgunluğun bir zamanlar korkulan kadar şiddetli olmayabileceğine dair umutları artırdı.

Yatırımcılar, bu sabah, İspanya, İtalya, İsviçre, Fransa, Almanya ve daha geniş Avro bölgesi ile birlikte, tümü imalat sektörü için en son satın alma yöneticileri endeksini açıklayacakları için kıtadan sindirecek daha fazla veriye sahip olacak.

Rakamlar, haftasonu verilerinin Çin'deki fabrika faaliyetinin Aralık ayında art arda üçüncü ayda ve neredeyse üç yılın en yüksek hızında düştüğünü göstermesinin ardından geldi. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, katı pandemik kısıtlamaların aniden gevşetilmesinin ardından ülke genelinde yayılan yeni bir COVID-19 vaka dalgasıyla sarsılıyor.

Ulusal İstatistik Bürosu'na göre Cumartesi günü ekonomistlerin 48.0 olan tahminlerinin altında ve Şubat 2020'den bu yana en büyük düşüş olan Çin'in resmi PMI'si önceki ay 48.0'den 47.0'a düştü. Ayrıca daralmayı gösteren 50 puan seviyesinin de altındaydı.

ABD ISM imalat PMI raporunun ve FOMC'nin Çarşamba günkü Aralık toplantısının tutanaklarının açıkladığı gibi, ekonomik takvim hafta boyunca daha yoğun hale gelecek . Euro Bölgesi'nin flaş tüketici fiyat endeksi de dikkatler en son ABD istihdam raporuna çevrilmeden önce Cuma günü açıklanacak .

Kurumsal haberlerde, Atos SE'nin (EPA: ATOS ) hisseleri, Avrupalı ​​uçak üreticisi Airbus Group SE'nin (EPA: AIR ) Fransız bilgi teknolojisi şirketiyle azınlık hissesini devralmak için erken görüşmelerde bulunduğuna dair bir medya haberinde yaklaşık %10 değer kazandı . Evidian siber güvenlik birimi.

Ek olarak, euro dolar karşısında %0,25 düşerek 1,0675$ oldu.

1 görüntüleme0 yorum
bottom of page