top of page

Avrupa'da doğal gaz fiyatları düşmeye devam ediyor

Avrupa’da aylık vadeli doğal gaz fiyatları, piyasada arzın iyi olması nedeniyle bugün de düşmeye devam ediyor.

Montel-Foreks'in haberine göre Hollanda TTF hub’ı Haziran ayı vadeli kontrat bugün en son Ice Endex'te 0,27 euro düşüşle 35,68 EUR/MWh seviyesinde görüldü. Kontrat gün içinde 35,42 EUR/MWh düzeyine kadar geriledi.

İngiltere NBP hub’ı eşdeğeri kontrat ise Ice Futures’ta bugün en son 0,36 p düşüşle 81,87 p/th seviyesinden satış yaptı.

Brook Green Supply analistleri, “Sağlıklı arz, Avrupa gaz ve elektrik fiyatlarına yakın vadede baskı yapabilir.” ifadelerini kullanıyor.

Analistler, geçen haftaya kıyasla daha yüksek Norveç arzına ve önümüzdeki yedi gün içinde yalnızca İngiltere'ye varması planlanan altı LNG gemisine işaret ediyor. Brook Green, artan gaz depolama seviyelerinin de piyasayı olumsuz etkilediğini söylüyor.

Avrupa Gaz Altyapısı (Gas Infrastructure Europe-GIE) verilerine göre kıta genelindeki depolama tesisleri en son %62 dolulukta kaydedildi.

TTF'de gün öncesi kontrat bugün en son 0,03 euro artışla 35,93 EUR/MWh, NBP spot gaz kontratı ise 0,50 peni artışla 85,50 p/th düzeyinden satış yaptı.11 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page