top of page

Avrupa Merkez Bankası açıkladı: "Riskler yüksek, teknik resesyon olasılığı arttı"

Avrupa Merkez Bankası, Euro Bölgesi’nde finansal istikrara yönelik risklerin arttığını açıkladı.


Bugün Avrupa Merkez Bankası tarafından yayımlanan Finansal İstikrar İncelemesi başlıklı raporda hanehalkları ve firmaların zayıflayan ekonomik görünüm, daha yüksek enflasyon ve daha sıkı finansal koşullar dahil olmak üzere birçok zorlukla karşı karşıya olduklarına vurgu yapıldı.


Resesyon bekleniyor


İnsanların ekonomik yavaşlamanın etkilerini şimdiden görmeye başladıklarını söyleyen ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, artan finansal riskler nedeniyle Euro Bölgesi’nde teknik resesyon olasılığının yükseldiğini belirtti.


Finansman maliyetlerinin arttığı ortamda görünümün daha da kötüleşmesi beklendiği belirtilen raporda, özellikle yoğun miktarda enerji kullanan firmalar arasında daha fazla temerrüt görülebileceği ifade edildi.


Raporda ayrıca, borcu olan hanehalkının, firmaların ve hükümetlerin savunmasızlığının arttığı vurgulanırken finansal piyasadaki stresin arttığından söz edildi. Bunun yanı sıra yatırım fonlarının dayanıklılığının test ediliğinin altı çiziliyor ancak tüm bu güvenlik açıklarının aynı anda ortaya çıkabileceği ve potansiyel olarak birbirlerini güçlendirebileceği uyarısı da yapılıyor.


Kredi geri ödemelerinde zorluklar yaşanıyor


Raporda yükselen gaz ve elektrik faturalarının yanı sıra enflasyonun hanehalkını vurduğu, satın alma güçlerini düşürdüğü ve potansiyel olarak kredileri geri ödemelerinin azaldığı belirtildi. Raporda, enflasyondan özellikle gelirlerinin daha büyük bir kısmını enerji ve gıdaya harcayan düşük gelirli haneler çok daha fazla etkilendiğine dikkat çekildi.


"Firmalar ve hanehalkı borçlarını ödemekte giderek daha fazla zorlandıkça, bankalar orta vadede daha yüksek kredi zararlarıyla karşı karşıya kalabilir. Bankacılık sektörü son zamanlarda faiz oranları yükseldikçe kârlılıkta bir toparlanma görse de daha büyük karşılıklar gerektirebilecek aktif kalitesinde bozulmanın başlangıç ​​belirtileri var."


Mali desteklerde borç dengesi önemli


Pek çok hükümet, artan enerji fiyatlarının etkisini yumuşatmak için firmalara ve hanehalkına mali destek sağlıyor. Bununla birlikte, daha sıkı finansman koşullarıyla birleşen pandeminin ardından yüksek devlet borcu seviyeleri, borcun sürdürülebilirliğine yönelik riskleri tetiklemeyen mali genişleme önlemlerinin kapsamını sınırlıyor.


Raporda bankacılık sektörünün iyi durumda olduğu belirtildi. Banka dışı finans sektöründeki kalıcı kırılganlıklar ve riskleri ise ilgili denetçilerin yakından izlemesi gerektiği vurgulandı.

7 görüntüleme0 yorum

Komentarze


bottom of page