top of page

Avrupa'nın 'gaz' sancısı

Avrupa, Rusya kaynaklı enerji kriziyle mücadelede tasarruf adımlarını planlasa da depoların tamamen dolması için Moskova'dan gaz akışının devam etmesi gerekiyor. Avrupa'nın depolarındaki doluluk oranı bugün itibarıyla yüzde 66 seviyesinde bulunuyor. Uzmanlar, Rusya'nın kesinti için daha fazla neden bulmasının çok kolay olacağını belirtiyor.

Ukrayna ve Rusya arasında savaşın başlamasıyla büyüyen enerji krizi, doğalgaz depolamanın yardımcı araçlardan biri olarak öne çıkmasında önemli rol oynadı.


Doğalgaz depolama konusu Avrupa gaz sisteminin arz güvenliğini ve esnekliğini garanti etmek için büyük önem taşıyor. Fiyatların nispeten daha düşük olduğu yaz aylarında doldurulan depolar, talebin yüksek olduğu soğuk kış aylarında kullanılıyor.


Mevcut durumda, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin toplam gaz depolama kapasitesi yaklaşık 100 milyar metreküp olarak hesaplanıyor. Rusya'dan 155 milyar metreküp doğalgaz satın alan Avrupa, toplamda 400 milyar metreküpten fazla gaz tüketiyor.Enerji krizinin başladığı geçen yılın sonunda Avrupa'daki gaz depolama seviyeleri son 5 yıllık ortalamanın altındaydı. Gaz talebinin beklenenden daha fazla artması, hava koşullarına bağlı faktörler nedeniyle geçen yıl ilkbahar ve yaz aylarında normalden daha fazla gaz kullanıldı.2 görüntüleme0 yorum

Bình luận


bottom of page