top of page

Avrupa'nın Rusya'dan ithalat yasağı başladığında ABD dizel fiyatları düştü

Analistler, ABD dizel fiyatlarının bu ay düştüğünü ve daha da düşebileceğini söyledi; bu beklenmedik bir baygınlık, İngiltere ve Avrupa Birliği'nin Rusya'dan akaryakıt ithalatına yönelik yasağın başlamasıyla aynı zamana denk geldi.

Fiyat düşüşünün ardından düşen talep, ABD'nin, özellikle altı ay önce kıt olan arzın ABD ihracatına yönelik frenleme beklentilerini artırdığı Doğu Kıyısı boyunca stokları yeniden inşa etmesine izin verdi. Düşük fiyatlar, yatırımcıları meşgul eden enflasyon endişelerini azaltabilir.

Kalorifer yakıtı , jet yakıtı ve dizel de dahil olmak üzere damıtılmış yakıtlar , rafinerilerin kapanması ve güçlü talebin fiyatları yükseltmesiyle birleştiği için 2022'nin büyük bölümünde yetersiz kaldı. Kalorifer yakıtı vadeli işlemleri Nisan sonunda galon başına 5.14$'a ulaşmıştı ve bu aya kadar çoğunlukla galon başına 3$'ın üzerinde kaldı.

Kısmen Avrupalı ​​alıcılar, 4 Şubat'ta yürürlüğe giren ithalat yasağı öncesinde Rus distilat alımlarını artırmıştı. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da nispeten sıcak geçen kış ve düşük ticari kamyon taşımacılığı faaliyeti talebi düşürdü.

Bu faktörler, ABD stoklarının bu hafta bir yılın en yüksek seviyesi olan 120.5 milyon varile çıkmasına yardımcı oldu.

Mizuho'da enerji vadeli işlemleri müdürü Bob Yawger, "Bu hafta dizel fiyatlarının aya uçtuğu zaman olması gerekiyordu, ancak olan bu haftaya yakın değil" dedi.

Kamyoncuların dizel talebi, yüksek enflasyonun ABD mal talebini etkilemesi nedeniyle bu yılın sonunda düştü. Ülkeler arası sevkiyatları ölçen Aralık ayı Cass Navlun Endeksi, sevkiyatlarda yıllık bazda %3,9 düşüş gösterdi.

Yakından izlenen Cowen/AFS Navlun Endeksi de 2022'nin dördüncü çeyreği için kamyon yükü hacimlerinde yıllık %13,7'lik bir düşüş gösterdi.

GasBuddy petrol analisti Patrick DeHaan'a göre, bir tür distilat - jet yakıtı - talebinin yaz tatili öncesinde artması bekleniyor.


Rafinerilerin ayrıca tesislerinde, önümüzdeki iki ay içinde stokların tekrar sıkılaşmasına yol açabilecek, planlı duruş sürelerinin ağır bir listesi var.

DeHaan, "Henüz kontrolden çıktığımızı söyleyemem, özellikle de hızlı bir geri dönüş programıyla," dedi.
9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page