top of page

Avustralya Doları,RBA'nın faiz artırımlarını durdurması ve doların toparlanmasının ardından geriledi

Avustralya Doları, Avustralya Merkez Bankası'nın (RBA) faiz oranlarını sabit tutmasının ardından Salı günü gerilerken, ABD doları geçen ay ABD imalat aktivitesinde bir düşüş olduğunu gösteren verilerin ardından kaybettiği zeminin bir kısmını geri kazandı.

RBA Salı günü yakından izlenen bir para politikası kararında, politika yapıcıların "bugüne kadar faiz oranlarındaki artışın etkisini ve ekonomik görünümü değerlendirmek" için ek zamana ihtiyaç olduğunu söylemesiyle birlikte, beklendiği gibi nakit oranını %3,60'ta değiştirmedi.

Avustralya doları, kararın ardından dalgalı ticarette düştü ve en son %0,32 düşüşle 0,6765$'da işlem görüyordu.

Daha geniş piyasada, dolar, Pazartesi günü verilerin ABD ekonomisinin daha da yavaşlayacağına işaret etmesiyle değer kaybetmesinin ardından Asya seansı sırasında kaybettiği zemini geri kazanıyordu.

Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) anketi Pazartesi günü, imalat PMI'sinin tüm alt bileşenlerinin 2009'dan bu yana ilk kez 50 eşiğinin altına düşmesiyle, yeni siparişler daralmaya devam ederken, imalat faaliyetinin Mart ayında yaklaşık üç yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.

Bu, yatırımcıların faiz oranlarının kısıtlayıcı bölgede ne kadar daha uzun süre kalması gerektiğine dair beklentilerini kısmasıyla, ABD Hazine tahvil getirilerindeki düşüşü takip ederek doların geniş ölçüde düşmesine yol açtı.

İngiliz sterlini ve Yeni Zelanda doları, Salı günü erken Asya ticaretinde birkaç haftanın en yüksek seviyesini gördü ancak ardından geri çekildi.

Sterlin, Ocak sonundan bu yana en yüksek seviyesi olan 1,2425 Dolara dokunduktan sonra, son olarak %0,05 düşüşle 1,2410 Dolardaydı.

Kivi %0,2 artışla 0,6310 dolara, Şubat ortasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve en son 0,6297 dolardaydı .

Bir sepet para birimi karşısında ABD dolar endeksi %0,17 artışla 102,20'ye yükseldi ve Pazartesi günkü %0,5'ten fazla düşüşün bir kısmını tersine çevirdi.

Wells Fargo'daki (NYSE: WFC ) ekonomistler, "Mart ayı ISM üretim raporu boştu" dedi . "Raporda iyi habere en yakın olduğumuz şey, fabrika sektöründeki yavaşlamanın fiyatları aşağı itmesi ve tedarik zincirlerinin durgunluktan faydalanarak iyileşmeye devam etmesi.

"Bunun ötesinde, temaların geri kalanı genellikle bir ekonomik durgunluktan önce gelenlerdi."

Pazartesi günü %0,5'ten fazla değer kazanan euro %0,11 düşerek 1,0890 dolardan işlem gördü. Japon yeni karşısında dolar %0,28 artışla 132,83 oldu.

Vadeli işlem fiyatlandırması, piyasaların Federal Rezerv'in Eylül ayından yıl sonuna kadar faiz oranlarını düşürmeye başlamasını beklediğini gösteriyor ve oranlar Aralık ayına kadar %4,3'ün biraz üzerinde görülüyor.

Tipik olarak faiz oranı beklentileriyle uyumlu hareket eden iki yıllık Hazine getirisi, Pazartesi günü yaklaşık 10 baz puan düşerek en son %3.9780'de işlem görüyor. [BİZ/]


Durgun ABD ekonomik verileri, OPEC+ grubunun daha fazla üretimi kısma planlarıyla piyasaları sarsmasının ve Pazartesi günü petrol kriterlerini %6 artırmasının ardından yenilenen enflasyon korkularını gölgeledi.

Petrol fiyatlarındaki yüzde 6-7'lik artışın doğrudan maliyet etkisinin yanı sıra, ekonomik ters rüzgarlar, küresel sıkılaştırma döngüsünü uzatan (ve) politika takaslarını yoğunlaştıran daha sert enflasyon beklentileri tarafından da ortaya çıkıyor" dedi. Mizuho Bank'ta ekonomi ve strateji.


8 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page