top of page

Avustralya doları sürpriz faiz artırımıyla yükseldi, Fed yaklaşırken Asya dövizi yatay seyrediyor

Çoğu Asya para birimi Salı günü, piyasalar Federal Rezerv'in bu hafta yaygın olarak beklenen bir faiz artırımı beklentisiyle gerilerken, Avustralya doları Merkez Bankası'nın beklenmedik bir faiz artırımıyla yükseldi.

Avustralya Merkez Bankası'nın beklenmedik bir şekilde nakit hedef oranını 25 baz puan artırarak %3.85'e çıkarması ile Avustralya doları %1 yükseldi. Hareket, bankanın Nisan ayında faiz artırım döngüsünü duraklattıktan sonra faiz oranlarını sabit tutacağına dair piyasa beklentilerinin önüne geçti.

RBA, inatçı enflasyonu hareketin ana motivasyonu olarak gösterdi ve enflasyonun hala "çok yüksek" kaldığını belirtti. Tüketici fiyat endeksi enflasyonu, 2023'ün ilk çeyreğinde, RBA'nın %2 ila %3'lük hedef aralığının oldukça üzerinde %7 olarak okundu.

RBA ayrıca, gelecekteki eylemin büyük ölçüde ekonomik verilere bağlı olmasına rağmen, daha fazla oran artışı düşüneceğini söyledi.

Dikkatler Çarşamba günkü iki günlük Federal Rezerv toplantısının sonucuna çevrilirken, geniş Asya para birimleri çok az hareket etti. Bölgesel ticaret hacimleri de Çin pazarındaki bir tatil nedeniyle sessiz kaldı.

Japon yeni, Japonya Merkez Bankası'nın sunduğu güvercin sinyallerden yalpalamaya devam ederken, %0,1 düşerek yaklaşık iki ayın en düşük seviyesine geriledi. BOJ geçen hafta faiz oranlarını rekor düşük seviyelerde tuttu ve önümüzdeki aylarda aşırı gevşek politikasını değiştirmeye niyeti olmadığının sinyalini verdi.

Çin piyasaları kapalıyken, ülkeden gelen zayıf ekonomik sinyaller de çoğu bölgesel para birimi üzerinde ağırlık yarattı. Çin'in imalat sektörü , hafta sonu açıklanan verilere göre Nisan ayında beklenmedik bir şekilde küçülürken, hizmet sektöründeki büyüme tahminlerin altında kaldı.

Okuma, ekonomide COVID sonrası bir toparlanmanın hızının tükendiğini gösterdi ve bu, Çin'in en büyük bölgesel ticaret ortakları için devam eden zayıflığın habercisi olabilir.

Offshore yuan Pazartesi günü %0.4 düştü ve yaklaşık iki ayın en düşük seviyesinde işlem görüyordu. Çin piyasaları Perşembe gününden itibaren ticarete devam edecek.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri, son iki seansta güçlü kazanımlar kaydettikten sonra Salı günü hafifçe düştü.

Ancak piyasalar, enflasyonun son aylarda sabit kalması göz önüne alındığında, Fed'in faiz artırım döngüsünde bir duraklama sinyali verip vermeyeceği konusunda belirsiz . Riskli ve düşük riskli getiriler arasındaki fark daraldıkça, yüksek ABD faiz oranları Asya para birimleri için kötü bir işaret.6 görüntüleme0 yorum

תגובות


bottom of page