top of page

Avustralya doları, sıcak enflasyonla yükseldi, Asia FX sessiz kaldı

Avustralya doları, dördüncü çeyrek tüketici enflasyonunun beklenenden yüksek okumasının ardından Çarşamba günü beş ayın en yüksek seviyesine yükselirken, küresel resesyon korkuları Çin'deki potansiyel ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimserliği dengelediğinden Asya para birimlerinin çoğu çok az hareket etti.
Avustralya doları , dolar karşısında yaklaşık %1 artarak 0,7115'e yükseldi ve beş ayın en yüksek seviyesi oldu. Veriler, Avustralya TÜFE enflasyonunun Aralık çeyreğinde beklenenden daha fazla yükseldiğini ve muhtemelen Merkez Bankası'nın daha fazla faiz oranı artıracağının habercisi olduğunu gösterdi.
Yüksek enflasyon ve yükselen faiz oranları da Avustralya ekonomisini çökertecek olsa da, yüksek borçlanma maliyetleri de Avustralya dolarını daha cazip hale getiriyor. Merkez Bankası , enflasyonu azaltmak için 2022'de faiz oranlarını kümülatif 400 baz puan artırdı ve ayrıca doların daha fazla değer kaybetmesine karşı para birimini savundu.
ING, bir notta, Avustralya Merkez Bankası'nın artan fiyat baskılarını dizginlemek için önümüzdeki aylarda oranları en az 50 baz puan daha yükseltmek zorunda kalacağını söyledi - bu Avustralya doları lehine bir senaryo.
Singapur doları , verilerin çekirdek tüketici enflasyonunun Aralık ayında beklenenden fazla büyüdüğünü göstermesinin ardından %0,4 artarak yaklaşık beş yılın en yüksek seviyesine ulaştı . Eğilimin ayrıca Singapur Para Otoritesi tarafından daha fazla sıkılaştırıcı tedbirlere davet etmesi bekleniyor.
Daha geniş Asya para birimleri, bir gecelik verinin ticari faaliyetin art arda yedinci ayda daraldığını göstermesinin ardından, ABD'deki resesyona ilişkin artan endişeler arasında geri çekildi . Ancak dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri Asya ticaretinde çok az hareket ederken , dolar çok az güvenli liman talebi gördü .
ABD faiz oranlarının daha yavaş artacağına dair beklentiler, yatırımcıların tercih ettikleri güvenli liman olarak altına dönmesine neden olurken, Japon yeni de son seanslarda fayda sağladı. Ancak risk odaklı Asya para birimlerinin çoğu, yavaşlayan ekonomik büyümenin bölgeye sermaye akışını kurutabileceğine dair korkular arasında yetersiz teklifler gördü.
Tatil ticaretinde Çin yuanı büyük ölçüde değişmeden kalırken, offshore yuan %0,2 değer kazandı. Japon yeni %0,2 düşerken Endonezya rupisi %0,5 düştü.
Bir durgunluk korkusu, Çin'in potansiyel bir ekonomik toparlanmasına ilişkin iyimserliği büyük ölçüde dengeledi. Tüccarlar, özellikle de bu yılın başlarında birçok anti-COVID kısıtlamasını gevşettikten ve sınırlarını yeniden açtıktan sonra, Ay Yeni Yılı tatilinin ekonominin canlanacağına dair iddiaya giriyorlar.


4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page