top of page

Avustralya Merkez Bankası'ndan 'sıkılaşmaya devam' sinyali

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe enflasyonla mücadele için faiz artışları serisinin devam edeceği sinyalini verdi. Lowe, önlerindeki yolun dar olduğunu ve belirsizliklerle gölgelendiğini vurguladı.


Tarihinde ilk kez iki toplantıda üst üste 50 baz puanlık faiz artışı yapan Avustralya Merkez Bankası'ndan daha fazla sıkılaşma sinyali geldi.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe, Melbourne'da yaptığı bir konuşmada ekonomide yumuşak iniş için zorlu bir yol olduğuna dikkat çekerken, istikrarlı şekilde faiz artışları uygulanacağı sinyalini verdi.

Lowe, ekonomi büyür ve işsizlik düşük seviyede kalırken, enflasyonda yüzde 2-3 seviyesine doğru bir yol çizilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Daha önce nötr faiz konusunda pek seviye vermeyen Lowe, bu sefer bu konuda gelen bir soruya da cevap verdi. Lowe, "Avustralya Merkez Bankası nötr faiz seviyesini en az yüzde 2,5 seviyesinde öngörüyor. Politika faizini istikrarlı bir şekilde artırıyoruz ve bir noktada enflasyon görünümü tarafından belirlenecek faiz artışları patikasıyla bunu en azından yüzde 2,5 nötr faiz seviyesine getireceğiz" ifadelerini kullandı.

Son toplantıda faizi 50 baz puan artırmıştı

Avustralya Merkez Bankası (RBA) politika faizini son toplantıda 50 baz puan yükseltmişti. Banka böylece tarihinde ilk kez aralıksız iki toplantıda 50 baz puan faiz artırmış oldu.

Aralıksız 3 toplantıda faiz artıran banka, son adımla politika faizini Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek seviyesi olan yüzde 1,35’e çıkardı.

Bu kararla birlikte RBA mayıs ayından bu yana toplam 125 baz puan faiz artırırken, banka tarihinde ilk kez aralıksız iki toplantıda 50 baz puan faiz artırmış oldu.

7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page