top of page

Azalan taleple ilgili endişeler, ham petrol fiyatlarında düşüşe neden oldu

Küresel arz dar olmaya devam etse de taleple ilgili tekrar ortaya çıkan korkular nedeniyle altı ayın en düşük seviyesine inen petrol fiyatları, düşmeye devam etti.


Ham petrol %0,1 düşüşle 90,61 dolara inerken Brent %0,5 azalarak 96,33 dolardan işlem gördü.


ABD benzin RBOB vadeli işlemleri %1,8 düşerek 2,8594 dolara geriledi.


Enerji Bilgilendirme Dairesinin, geçen hafta ham petrol stoklarında 4,5 milyon varil artış olduğunu gösteren raporunun ardından her iki petrol göstergesi de Çarşamba günü %4 civarı düşüşle Şubat ayından beri gördükleri en düşük seviyeye indi.


Özellikle yaz sürüş sezonunda stoklarda artış olması, yüksek petrol fiyatlarının ülkedeki talebi düşürdüğü yönünde korkulara yol açtı.


Küresel taleple ilgili endişeleri artıran diğer gelişme, İngiltere Merkez Bankasının (BoE) enflasyonu kontrol altına almak için faizlerde 50 baz puanlık artış yapması oldu.


BoE ayrıca İngiltere ekonomisinin, 2022’nin son çeyreğinde resesyona gireceğini öngördü. Avrupa kıtasındaki çoğu ekonomi bundan nasibini alacak gibi görünüyor.


Bu manzaraya karşı Suudi Arabistan, Asyalı alıcılar için Eylül ham petrol fiyatlarını rekor seviyelere çıkararak o bölgeden gelen talebin hâlâ güçlü olduğunu gösterdi.


Arz cephesinde ise OPEC+, üretimde günlük 100.000 varil artış kararı aldı.


Transversal Consulting Başkanı Ellen Wald, “Ancak piyasanın bu miktarda petrol görmesi mümkün değil çünkü çoğu üretici üretimini artıramıyor. Günlük 100 milyon varil civarında olan küresel petrol arzıyla kıyaslandığında bu artış o kadar önemsiz ki aslında hiçbir şey.”dedi.


“OPEC+ aslında küresel resesyonun talebi azaltıp petrol fiyatlarını düşürüp düşürmeyeceğini ya da batılı ülkelerin Rus petrolüne yaptırım uygulayıp uygulamayacağını görmek için temkinli davranıyor.”


“Bu faktörlerin piyasayı nasıl etkileyeceğine dair daha iyi bir fikir sahibi olana kadar OPEC+’nın daha uzun vadeli yeni bir üretim anlaşması yapmaya çalışması pek mümkün değil.”


Reuters raporuna göre Suudi Arabistan ve BAE, bu kış dünya ciddi bir arz krizi ilke karşı karşıya kaldığı takdirde petrol üretiminde “önemli bir artış” yapmaya hazır ancak bu iki büyük ekonominin bile sahip olduğu yedek kapasitenin boyutu hakkında şüpheler olmalı.

8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page