top of page

Bakır, Çin'deki COVID huzursuzluğuyla sert düşüş yaşadı, altın düşüşe geçti

Bakır fiyatları, Çin'de yenilenen COVID-19 kilitlenmeleri nedeniyle artan iç huzursuzluğun ortasında Pazartesi günü keskin bir şekilde düşerken, piyasalar bu hafta önemli ekonomik verilerden ABD para politikası hakkında daha fazla sinyal beklerken altın fiyatları hafifçe düştü.
Mart ayında vadesi dolan bakır vadeli işlemleri %1,3 düşerek pound başına 3,5835 $'a geriledi ve tacirler Çin'de daha fazla talep kaybından korktukları için üç haftanın en düşük seviyesinde işlem görüyor.
Çin, sıkı sıfır COVID politikası nedeniyle bir sivil itaatsizlik dalgasıyla karşı karşıya .
Sıfır COVID politikası, son üç yılda uygulanan ve ekonomik aktiviteyi ve insanların hareketini ciddi şekilde kesintiye uğratan bir dizi tecrit önlemi gördü.
Bu aynı zamanda Çin'in emtia ithalatı iştahını azalttı ve talebin zayıflaması ihtimaliyle bakır fiyatlarına zarar verdi. Ülkedeki potansiyel olarak şiddetli protestolar şimdi ekonomik büyümenin önünde başka bir rüzgar oluşturuyor.
Artan enflasyon ve faiz oranları nedeniyle dünya çapında yavaşlayan ekonomik büyüme de metal talebini baskıladığından, bakır bu yıl şu ana kadar yaklaşık %20 düşüşle işlem görüyor.
Şili ve Peru'daki büyük madenler üretimi durdurduğundan, piyasalar bakır arzının sıkılaştığına dair işaretleri büyük ölçüde ortadan kaldırdı.
Değerli metaller arasında, doların bu hafta ilerleyen saatlerde Başkan Jerome Powell da dahil olmak üzere birçok Fed konuşmacısından gelecek konuşmalar beklentisiyle güçlenmesiyle birlikte altın fiyatları hafifçe düştü .
Ancak ana odak noktası , Cuma günü ABD'deki önemli tarım dışı istihdam verileri olacak. İşgücü piyasasında devam eden güç işaretleri, Fed'e faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi için yeterli alan sağlıyor, bu da metal piyasaları için olumsuz.
Spot altın %0,2 düşüşle ons başına 1,752,08$'a gerilerken, altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 1,751,85$/ons oldu. Aralık sözleşmesinin sona ermesi yaklaştıkça spot fiyatların vadeli fiyatlardan daha yüksek işlem gördüğü altın fiyatları hafif bir gerileme gördü.
Fed'in önümüzdeki aylarda faiz oranlarını daha yavaş artıracağına dair sinyaller altın fiyatları için olumlu bir işaret oldu ve sarı metal son iki haftada sert bir şekilde yükseldi.
Ancak ABD faiz oranlarının nerede zirve yapacağına dair belirsizlik, özellikle ABD enflasyonunun hala Fed'in hedef aralığının oldukça üzerinde seyrederken, külçe fiyatlarında bir miktar kâr elde edilmesini teşvik etti.


2 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page