Bakır Çin’le ilgili sorunlar nedeniyle düşerken altın, 1 ayın zirvesine yakın

Bakır fiyatları, majör ithalatçı Çin'in COVID-19 politikasına bağlılığını yinelemesinin ardından Salı günü daha da düşerken altın fiyatları, Fed’in daha küçük faiz artırımı yapacağı beklentilerinin dolarda düşüşe sebep olmasıyla, bir ayın en yüksek seviyesine yakın seyretti.

Çinli yetkililer; ülke Mayıs ayından bu yana görülen en kötü vaka dalgası ile boğuşurken ülkenin ekonomik açıdan zarar verici katı COVID-19 politikasını gevşeteceği yönündeki son spekülasyonları reddetti. Ancak bu durum aynı zamanda emtiaya olan iştahı azaltan ekonomik aksaklıkların devam ettiğine de işaret ediyor.

Bakır vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 3,5970 dolara gerileyerek kayıplarını ikinci seansa taşıdı. Kırmızı metal fiyatları, yavaşlayan ekonomik büyümenin endüstriyel kullanımdaki talebi engelleyeceği endişesiyle bu yıl ciddi bir düşüş yaşadı.

Bakır ve diğer bazı endüstriyel metaller, geçen hafta Çin'in yeniden açılacağı umuduyla büyük bir ralli yapmıştı. Ancak Pekin'den gelen açıklamalar, önümüzdeki günlerde bu ralliyi tersine çevirebilir.

Yine de dolardaki zayıflık; yatırımcıların Aralık ayında Fed tarafından daha küçük bir faiz artışı için pozisyon almasıyla, metal fiyatlarındaki kayıpların sınırlanmasına yardımcı oldu. Dolar Salı günü %0,6 düşerek kayıplarını üçüncü seansa taşıdı.

Merkez bankasından bazı yetkililer; ABD’de enflasyonu son 40 yılın en yüksek seviyelerinde seyrederken ekonomik yıkımı önlemek için daha yavaş bir faiz artırımını desteklediklerini dile getirdi.

Dolar Pazartesi günü yaklaşık iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. Bu hafta dünyanın en büyük ekonomisinin fiyat baskılarıyla nasıl başa çıktığına dair daha fazla ipucu için Perşembe günü açıklanacak ABD TÜFE enflasyonu verileri bekleniyor.

Zayıflayan dolardan en fazla desteği alan altın oldu ve fiyatlar Ekim ortasından bu yana en yüksek seviyesine yakın seyretti. Artan faiz oranları, altın tutmanın fırsat maliyetini artırarak külçe altın fiyatlarını yılın zirvelerinden aşağı çektiğinden daha küçük faiz artışları beklentisi, altın yatırımcılarına büyük bir rahatlama sağlıyor.

Spot altın geçen hafta güçlü artışlar yaşadıktan sonra 1.674,24 dolar civarında sabit kalırken altın vadeli işlemleri %0,2 azalarak 1.677,05 dolara geriledi.

Ancak Fed'in kısa süre önce, faiz oranlarının muhtemelen daha önce beklenenden daha yüksek seviyelerde zirve yapacağının sinyalini verdiği göz önüne alındığında altın için görünüm, yakın vadede belirsizliğini koruyor.4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör