top of page

Bakır 6 ayın en düşük seviyesine yakın kalırken altın 2.000 doların altında


Piyasaların ABD borç limitinin yükseltilmesi konusundaki endişeleri nedeniyle Perşembe günü altın fiyatları, iki ayın en düşük seviyelerine yakın seyrederken bakır fiyatları, yavaşlayan ekonomik büyüme ve zayıf talep görünümüne ilişkin endişelerle daha da düştü.

Külçe fiyatları, sarı metalin yakından takip edilen 2.000 dolar seviyesinin altına düşmesinin ardından geçtiğimiz hafta boyunca görülen dar bir işlem aralığında (1.950-1.980 dolar) kaldı.

Ne Demokrat ne de Cumhuriyetçi müzakereciler, bir anlaşmaya ne zaman varılabileceğine dair herhangi bir ipucu verirken odak noktası esas olarak, ABD harcama limitinin yükseltilmesi konusunda milletvekilleri arasındaki müzakerelerde kaldı.

ABD'yi resesyona itebilecek ve küresel ekonomi için korkunç sonuçlar doğurabilecek bir ABD borç temerrüdünü önlemek için muhtemel son tarih 1 Haziran görünüyor. Derecelendirme kuruluşu Fitch, temerrüt durumunda ABD'nin kredi notunun düşeceği uyarısında bulundu.

Ancak piyasadaki belirsizliğe rağmen yatırımcıların dolara akın etmesiyle, altın çok az güvenli liman talebi gördü. Dolar, Fed’in işaret ettiği gibi faizlerin daha uzun süre yüksek kalacağı beklentileriyle, iki ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Spot altın hafif bir artışla 1.959,09 dolara yükselirken altın vadeli işlemleri, %0,2 düşüşle 1.959,70 dolara geriledi. Her iki enstrüman da Nisan başından bu yana en düşük seviyelerine yakın işlem görüyordu.

Fed'in Mayıs toplantısına ilişkin tutanaklar, politikacıların, bankacılık sektörü üzerinde artan baskı ve artan ekonomik rüzgarlar nedeniyle faiz oranlarını daha fazla artırma konusunda tereddütlü olduklarını gösterdi. Ancak bankanın, enflasyonun hâlâ çok yüksek olması nedeniyle faiz indirimi için bir planı olmadığı da görüldü.

Fed'in Haziran ayında faizleri daha da artıracağına dair piyasa beklentileri de Fed Fonu vadeli işlem fiyatları tarafından gösterildiği gibi artıyor. Para politikası kısıtlayıcı olmaya devam ettiği için bu durum, bu yıl daha fazla ekonomik probleme yol açabilir.

Ekonomik koşulların kötüleşeceği beklentisi, endüstriyel metal fiyatları üzerinde ağırlığını hissettirdi ve bakır bir önceki seansta neredeyse altı ayın en düşük seviyesini gördükten sonra Perşembe günü baskı altında kaldı.

Bakır 3,5692 dolarda değişmeyerek Kasım sonundan bu yana en zayıf seviyesine yaklaştı. Kırmızı metal, bu hafta imalat sektörüne ait olup beklenenden daha zayıf gelen bazı verilerle sarsıldı.

Piyasaların, faaliyeti daha da sekteye uğratabileceğinden korktuğu yeni bir COVID-19 dalgasıyla boğuşan Çin'de talebin daha da kötüleşeceğine dair endişeler de ağır bastı.

Son veriler, ülkedeki ekonomik toparlanmanın hız kestiğini gösterdi.

10 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page