top of page

Bakır Fiyatları Çin'in Yeni Sorunlarıyla Düştü, Altın 1.650 Doların Altında Gezindi

Altın fiyatları, iki günlük bir Federal Rezerv toplantısı öncesinde temkinli hareketin başlamasıyla Pazartesi günü kilit destek seviyelerinin altında gezinirken, Çin'den gelen zayıf üretim verilerinin dünyanın en büyük bakır ithalatçısı için daha fazla sıkıntıya işaret etmesiyle bakır fiyatları geriledi.
Bakır vadeli işlemleri 22:08 ET (02:08 GMT) itibariyle %0.7 düşüşle pound başına 3.4100$'a geriledi. Pazartesi günkü veriler, Çin imalat faaliyetinin COVID ile ilgili karantinalardan kaynaklanan kesintilerin devam etmesi nedeniyle Ekim ayında beklenmedik bir şekilde daraldığını gösterdi. Veriler, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde daha da fazla ekonomik zayıflığın habercisi ve önümüzdeki aylarda bakır talebini etkilemesi muhtemel.
Bakır fiyatları, Çin'e yönelik artan endişeler ve Pekin'in bu yılki ekonomik sıkıntılarının merkezinde yer alan katı sıfır-COVID politikası nedeniyle yıllık en yüksek seviyelerinden keskin bir şekilde düştü. Şanghay ve Wuhan gibi sanayi merkezlerindeki kilitlenmeler Çin ekonomisini bu yıl durma noktasına getirdi.
Ancak ABD ve Euro bölgesi de dahil olmak üzere diğer büyük ekonomilerdeki zayıflayan imalat faaliyetinin de önümüzdeki aylarda bakır talebini baskılaması bekleniyor.
Altın fiyatları Pazartesi günü yatay seyretti, ancak ABD Hazine tahvillerinin Fed'in bu hafta en az 75 baz puan artıracağı beklentileriyle %4'ü geçmesiyle Cuma günkü keskin kayıpların etkisinde kaldı.
Dolar da yüksek ABD faiz oranları beklentilerinden yararlanarak son kazanımlarını korudu .
Spot altın %0,1 düşerek ons ​​başına 1,641,17$'a gerilerken, altın vadeli işlemleri ons başına 1,644,10$ civarında değişmeden kaldı.
Sarı metal fiyatları, Fed'in bir dizi dik faiz artırımının altın tutmanın fırsat maliyetini artırmasıyla bu yıl iki yılın zirvesinden keskin bir şekilde düştü. Bu eğilimin, ABD merkez bankasının hızla artan enflasyonla mücadele için sıkılaştırma politikasına devam etmesiyle devam etmesi bekleniyor .
Cuma günkü veriler, kişisel tüketim harcamaları endeksinin Eylül ayında yalnızca mütevazı bir artış göstermesiyle birlikte, ABD enflasyonist baskılarında bir miktar gevşemeye işaret etti. Endeks, Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesidir ve merkez bankasının önümüzdeki aylarda sonunda şahin tonunu yumuşattığını görebilir.
Fed'in bu hafta faiz oranlarını 75 baz puan artırması bekleniyor. Ancak merkez bankasının Aralık ayında faiz oranlarını 50 baz puan daha az artıracağı beklentileri istikrarlı bir şekilde artıyor.
Yine de dolar, 20 yılın en yüksek seviyeleri yakınlarında sabitlendi. ABD Hazine getirileri de 2008 mali krizinden bu yana en yüksek seviyelerine yakın işlem gördü.


15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page