top of page

Bankacılık krizi korkuları yatırımcıları tedirgin ederken dolar istikrarlı

Yatırımcıların küresel bankacılık sistemiyle ilgili endişeleri dizginlemek için yetkililer ve düzenleyiciler tarafından yapılan hamleleri değerlendirmesiyle birlikte, Pazartesi günü dolar güçlenirken, yen yedi haftanın zirvesine yaklaştı.

Para birimini altı rakibe karşı ölçen dolar endeksi , Deutsche Bank'ın (ETR: DBKGn ) hisselerinin yaklaşık %9 oranında değer kaybetmesiyle, bankacılıktaki gerginlikler arasında Cuma günü %0,5 oranında yükseldikten sonra %0,078 artışla 103,060 oldu.

Küresel bankacılık hisseleri, yetkililerin yatırımcıların sinirlerini yatıştırmak için devreye girmesiyle geçen hafta iki ABD'li borç verenin ani çöküşü ve güç durumdaki İsviçre bankası Credit Suisse'in kurtarılmasının ardından ay boyunca hırpalandı.

Cuma günü ABD Finansal İstikrar Gözetim Konseyi, bazı kurumlar üzerindeki baskıya rağmen ABD bankacılık sisteminin "sağlam ve dayanıklı" olduğunu söyledi. Ancak yatırımcılar temkinli olmaya devam ediyor.

Bannockburn Global Forex baş piyasa stratejisti Marc Chandler, "Merkez bankaları, hükümetler ve özel sektörün pragmatik eylemleri, yatırımcıların sorunun çitle çevrildiğinden emin olmalarına izin vermek için şimdiye kadar yetersiz kaldı" dedi.

Riske karşı dikkatli yatırımcılar Cuma günü yen'i dolar karşısında yedi haftanın en yüksek seviyesi olan 129.65'e gönderdi. En son Pazartesi günü 130.70'teydi.

Fed Çarşamba günü faiz oranlarını beklendiği gibi 25 baz puan artırdı, ancak Fed Başkanı Jerome Powell gerekirse daha fazla faiz artışı için kapıyı açık tutsa da bankacılık sektöründeki çalkantı nedeniyle görünüme ilişkin temkinli bir duruş sergiledi.

CME FedWatch aracına göre piyasalar, Mayıs ayındaki bir sonraki toplantısında Fed'in faiz oranlarını sabit tutma olasılığını %87 olarak fiyatlıyor ve Temmuz ayı gibi erken bir tarihte faiz indirimi bekliyor.

Chandler, "Powell'dan gelen net sinyalin aksine, Fed fon vadeli işlemleri önümüzdeki aylarda dramatik bir gevşemeyi fiyatlıyor" dedi. "Bu son derece agresif ve hayal gücünü zorluyor."

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Pazar günü yaptığı açıklamada, bankacılık sektöründeki son stresin ve bunu takip eden bir kredi krizi olasılığının ABD'yi resesyona yaklaştırdığını söyledi.

Kashkari, CCBS'nin Face the Nation programına yaptığı yorumlarda, "Bizim için belirsiz olan, bu bankacılık streslerinin ne kadarının yaygın bir kredi sıkışıklığına yol açtığıdır. Bu kredi sıkışıklığı ... o zaman ekonomiyi yavaşlatır," dedi. "Bu çok, çok yakından takip ettiğimiz bir şey."

Bu arada euro, Cuma günü %0.6 düştükten sonra %0.03 artışla 1.0762$ oldu. Sterlin, Cuma günü %0,5 düştükten sonra, gün içinde %0,06 artışla 1,2236 dolarda işlem görüyor.


Avustralya doları, Amerikan doları karşısında %0,03 artışla 0,665 dolardan işlem gördü. Kivi 0,620 dolarda sabit kaldı .

Kripto para birimlerinde, bitcoin en son %0,92 artışla 27.883,00 dolara yükseldi. Ethereum en son %1.05 artışla 1.769.40 dolara yükseldi.
14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page