top of page

Bayram dönüşü döviz mevduatı 2 milyar dolar arttı

Bayram sonrası iki günlük kısa işlem gününde bireylerin ve tüzellerin döviz mevduatı parite etkisinden arındırılmış olarak 2 milyar 73 milyon dolar arttı.

Merkez Bankası haftalık para ve banka verileri bayram sonrası iki günlük kısa işlem gününde bireylerin ve tüzellerin döviz mevduatının parite etkisinden arındırılmış olarak 2 milyar 73 milyon dolar arttığını ortaya koydu. Bireysellerin döviz mevduatı 270 milyon dolar, tüzel kişilerin döviz mevduatı ise 1 milyar 803 milyon dolar yükseldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun 24 Haziran'da aldığı önlemler sonrasında tüzel kişilerin ilk haftada azalan döviz mevduatı yeniden yükselişe dönmüş oldu.

Merkez Bankası haftalık para ve banka verilerine göre bireylerin dolar cinsi döviz mevduatı 15 Temmuz haftasında 127 milyon dolar artarken, Euro cinsi döviz mevduatının dolar karşılığı 157 milyon dolar, kıymetli maden cinsi döviz mevduatının dolar karşılığı da 28 milyon dolar yükseldi. Geçen hafta dövize asıl talep ise tüzellerden geldi. Tüzel kişilerin dolar cinsi döviz mevduatı 668 milyon dolar, Euro cinsi döviz mevduatının dolar karşılığı 1 milyar 48 milyon dolar arttı. Yurtiçine yerleşiklerin toplam döviz mevduatı ise 209 milyar 638 milyon dolara yükseldi. Geçen hafta Euro/dolar paritesi 1’in altını görmüş dolar/TL ise yükseliş kaydetmişti.


2 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page