top of page

Biden: Çin tarifelerini hâlâ değerlendiriyoruz

ABD Başkanı Joe Biden, ABD'nin Çin'e yönelik uyguladığı tarifelerle ilgili adımların hâlâ tartışıldığını belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden, yönetiminin Çin tarifeleriyle ilgili atılacak adımlara ilişkin değerlendirmelere devam ettiğini belirtti.

Delaware'de konuyla ilgili soruları yanıtlayan Biden Çin tarifeleriyle ilgili kararın yakın zamanda açıklanmayacağını, bu konuda ileri aşamada değerlendirmeler yapıldığını söyledi.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, NBC'nin 'Meet the Press' programında Çin tarifeleri konusunda kararın yakın zamanda belli olmasını beklediğini söylemişti.

Daha önce Biden yönetiminin özellikle enflasyonla mücadele için bu tarifeleri kaldıracağı haberleri ABD basınına yansımıştı.

The Wall Street Journal gazetesinin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, ABD Başkanı Joe Biden'ın Çin'den ithal edilen ürünlere yönelik uygulanan bazı tarifeleri kaldırmasının beklendiği aktarılmıştı.


Haberde, Biden'ın ülkede yükselen enflasyonun düşürülmesi ve Pekin yönetimi üzerindeki ekonomik baskının sürdürülmesi politikaları arasında seçim yapmak zorunda kaldığı aktarıldı.

Haberde, giyim ve okul araç-gereçleri gibi ürünlere uygulanan tarifelerin kaldırılmasının beklendiği kaydedildi.

Yellen, Liu He ile görüşmüştü

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen geçen hafta Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile görüşerek Çin'in "adil olmayan, piyasa dışı ekonomik uygulamaları" hakkındaki endişelerini dile getirdi.

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Yellen ve Liu'nun ülkelerindeki makroekonomik ve finansal gelişmeleri görüştüğü belirtilen açıklamada, toplantıda artan emtia fiyatları ve gıda güvenliği sorunları arasında küresel ekonomik görünümün de konuşulduğu bildirildi.

10 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page