top of page

Bitcoin, 3,5 ayın dibini gördü

Bitcoin fiyatı, 23 Ocak'tan bu yana ilk kez 35 bin doların altına gördü ve 3,5'ayın en düşük seviyelerine geriledi.
Bitcoin fiyatı bu sabah Ocak ayından bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi. Küresel hisse senedi piyasalarındaki aşağı yönlü hareket ile özellikle de teknoloji sektörü hisselerindeki değer kayıpları ile paralel bir hareket izleyen Bitcoin fiyatı 33 bin 266 dolara kadar geriledi.
Ocak ayında fiyat 33 bin 951 dolar seviyesini görmüştü.
Bitcoin şu sıralarda 24 saat öncesine göre yüzde 2,46 kayıpla 33.705 dolar seviyesinde.
Bitcoin'deki aşağı hareket diğer kriptoparalara da yansımış durumda. Ethereum fiyatı yüzde 3,13 değer kaybederken Solana yüzde 2,46, Terra yüzde 3,86, Cardano yüzde 4,1 ve Avalanche yüzde 4,38 düşüş yaşadılar.

Kripto paralarda düşüş sürer mi?

30 bin dolar ve altı seviyelerinin konuşulduğu bir dönemde Fed Başkanı Powell’ın yaptığı açıklama kripto para yatırımcılarına 1 gün bile nefes aldırmadı. Powell’ın 75 baz puanlık faiz artırımının haziran için masada olmadığını söylemesiyle 40 bin dolar sınırına kadar yükselen Bitcoin tekrar yönünü aşağıya çevirdi.
Kripto paralarla son 1 yıl içerisinde tanışanlar pek umduklarını bulamadılar. Ekim 2020 ile Nisan 2021 arasında yaşanan büyük rallide Bitcoin’in fiyatı yaklaşık 6 kat artmıştı.
Bu süreçte bazı alt coinlerde çok daha büyük yükselişler yaşanması piyasaya olan ilgiyi artırmış ve yeni katılımcıların kripto varlıklara yönelmesine neden olmuştu.
Yeni yatırımcıların büyük bölümünün beklentisi kısa sürede büyük kazançlar elde etmekti. Geçen yılın nisan ortasında başlayan ve Temmuz 2021’e kadar süren düşüşün ardından gelen tepki alımları her seferinde ‘ralli başlıyor’ beklentilerini kuvvetlendirdi.
Ama beklenen olmadı. Bitcoin’de yaşanan ‘testere’ trendi alt coinlerde çok daha büyük dalgalanmalara neden oldu.

7 görüntüleme0 yorum
bottom of page