top of page

Bitcoin,Binance raporunun ardından 1ayın en düşük seviyesine ulaştı,Fed belirsizliği ağırlık yapıyor

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Salı günü kilit seviyelerin altına düştü ve bir medya raporunun büyük borsa Binance'e karşı yapılan alım satım iddialarını ana hatlarıyla belirtmesiyle bir ayın en düşük seviyesinden işlem görüyordu.

Piyasalar merkez bankasından bir faiz artırımı beklerken, dolara ve risk odaklı varlıklardan bazı akışları teşvik eden Federal Rezerv'in bu hafta faiz oranlarına ilişkin kararı öncesinde de duyarlılık gergindi.

Bitcoin, Pazartesi günü geç saatlerde 28.905 dolara kadar düştükten sonra 00:19 ET (04:19 GMT) itibariyle %2 düşüşle 29.107 dolara düştü. IG'deki analistlere göre, token şimdi kilit destek seviyelerinin altına düşmüş gibi görünüyor ve yeni destek bulmadan önce 25.000 ila 26.000 $'a kadar düşebilir.

Wall Street Journal Pazartesi günü, Binance CEO'su Changpeng Zhao'nun bir notta borsanın, Binance.US kuruluşunun ilk çıkışı sırasında bir borsadaki işlem hacimlerini yapay olarak şişirmenin bir yöntemi olan yıkama ticaretine girmiş olabileceğini söylediğini bildirdi.

Rapor, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC), Binance ve Zhao'ya menkul kıymetler yasalarını ihlal etme ve aynı zamanda ani alım satım işlemleri yapma suçlarından dava açmasından sadece bir ay sonra geldi. Dava, endüstrinin 2022'deki bir dizi yüksek profilli iflasın ardından azalan perakende ilgisinden zaten sersemlemiş olduğu bir dönemde kriptoya yönelik duyarlılığı daha da azaltmıştı.

Zhao, SEC iddialarını reddetmişti.

Yine de, WSJ raporundan sonra kripto piyasasına yönelik duyarlılık kötüleşti ve Ethereum ve Ripple gibi diğer büyük tokenler de bu hafta büyük kayıplar kaydetti.

Merkez bankasının Çarşamba günü faiz oranlarını 25 baz puan artırması beklendiği için, bu hafta yapılacak Fed toplantısı öncesinde daha geniş piyasalar da büyük ölçüde riskten kaçındı .

Ancak faiz artırımı piyasalar tarafından fiyatlanıyor gibi görünse de, trader'lar merkez bankasından gelecek faiz artırımlarına ilişkin herhangi bir sinyal konusunda gergindi.
16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page