top of page

Bitcoin, Bitcoin ETF lansmanından bu yana en düşük seviye olan 40.000 dolara düştü.

Bitcoin Pazartesi günü yedi haftanın en düşük seviyesine geriledi ve 11 Ocak'ta 11 spot Bitcoin borsa yatırım fonunun piyasaya sürülmesinden bu yana ilk kez 40.000 doların altına indi.

Dünyanın en büyük kripto para birimi en son %3,98 düşüşle 39.938,00 dolara geriledi ve kısa bir toparlanmanın ardından 4 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesinde işlem gördü. İkinci en büyük kripto para birimi olan Ether %6,37 düşüşle 2.328,30 dolara geriledi.

Bitcoin , ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) bitcoin ETF'lerini onaylayarak kripto para birimini bir dizi yeni yatırımcıya açacağına dair artan heyecan üzerine toparlandı. Bitcoin, federal bir mahkemenin SEC'i Grayscale Investment'ın Bitcoin ETF başvurusunu reddetme kararını gözden geçirmeye zorladığı Ağustos ayından bu yana yaklaşık %70 değer kazandı.

Bazı analistler, Bitcoin'in başlangıçta bu kazanımların bir kısmını azaltmasını beklediklerini söyledi.

Diğer piyasa gözlemcileri Pazartesi günü, S&P 500 gösterge endeksinin Pazartesi günü yarı iletken ve diğer teknoloji hisselerinin etkisiyle yeni rekorlar kırmasının ardından kripto para biriminin geleneksel hisse senetleriyle rekabet etmekte sorun yaşadığını söyledi .

Kripto kredi kuruluşu Nexo'nun kurucu ortağı Antoni Trenchev, "Geleneksel finansal göstergeler yüksek rekorlara daha kolay ulaşmanın tadını çıkarırken, Bitcoin yatırımcıları şu anda alçalan bir yürüyen merdivenden yukarı koşuyormuş gibi görünüyor" dedi.

Kripto borsası Coinbase'in (NASDAQ: COIN ) ilk halka arzı ve bitcoin vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesi de dahil olmak üzere önceki büyük kripto olaylarının, benzer bitcoin düşüşlerinin takip ettiğini belirtti.

Trenchev, Bitcoin'in aynı zamanda Grayscale Investment'ın bitcoin tröstünden gelen çıkışlar nedeniyle de baskı altında olduğunu ve bunun SEC'in bu ayın başlarında diğer Bitcoin ETF ürünlerini onaylamasıyla bir ETF'ye dönüştürüldüğünü söyledi.


CoinDesk Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 2022'de iflasa giren FTX'in ETF'de 1 milyar dolara yakın 22 milyon hisse sattığını bildirdi.

Trenchev, "Spot bitcoin ETF'leri kripto paralar listesine katılma tehlikesiyle karşı karşıya" dedi.
5 görüntüleme0 yorum

Bình luận


bottom of page