top of page

Bitcoin, ETF onayı için önemli tarih yaklaşırken 45.000 doları aştı.

Bitcoin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun dünyanın en büyük kripto para birimi için bir spot borsa yatırım fonunu onaylamaya yakın olduğuna dair artan spekülasyonların ortasında Salı günü keskin bir şekilde 21 ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

Bitcoin, 21:35 ET (02:35 GMT) itibarıyla %6 artışla 45.168,6 dolara yükseldi ve Nisan 2022 başından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak Yeni Yıl tatili nedeniyle ticaret hacimleri zayıf kaldı.

Bitcoin'in kazanımları, tokenın yıla yaklaşık 17.000 dolardan başladıktan sonra değerinin %100'den fazla arttığı 2023'teki muhteşem toparlanmanın bir uzantısı olarak geldi.

Kripto para biriminin son zamanlardaki kazanımları, esas olarak, token fiyatlarını doğrudan izleyen bir ABD ETF'sinin onayına ilişkin spekülasyonlardan kaynaklandı. Reuters'in raporuna göre SEC'in, Ark ve 21 Shares'in spot ETF başvurusunu onaylamak veya reddetmek için 10 Ocak'a kadar süresi var. Karar, benzer bir ürün için diğer birçok fon yöneticisinin ETF başvurularına emsal teşkil edebilir.

Reuters raporunda ayrıca SEC'in diğer başvuru sahiplerine, ürünlerini 10 Ocak'a kadar piyasaya sürmelerine izin verilip verilmediği konusunda bu hafta en kısa sürede bildirimde bulunacağı belirtildi.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock Inc (NYSE: BLK ) da spot Bitcoin ETF'sine başvurdu.

SEC, tokenın merkezi olmayan ve değişken yapısının fon yöneticilerinin yatırımcıları piyasa manipülasyonuna karşı korumasını engelleyeceği endişesini öne sürerek son iki yılda spot bitcoin ETF başvurularını defalarca reddetti. Şu anda ABD'de işlem gören tüm bitcoin ETF'leri, Chicago Ticaret Borsası'nda işlem gören tokenin vadeli işlemlerini takip ediyor.

Halihazırda GBTC (OTC: GBTC ) ETF'sini işleten Grayscale'in, ürünü spot ETF'ye dönüştürecek bir uygulaması bulunuyor. Firma, düzenleyicinin Grayscale'in başvurusunu yeniden değerlendirdiği spot ETF'yi defalarca reddetmesi üzerine SEC'e karşı yasal bir zafer kazanmıştı.

Kripto para biriminin savunucuları, ürünün yatırımcıların doğrudan kripto para birimini tutmadan tokena yatırım yapmasına izin vermesi göz önüne alındığında, spot ETF'nin onaylanmasının bitcoin için sermaye girişini artıracağını savunuyor.

Ancak analistler, özellikle kripto endüstrisinin son iki yılda hala büyük bir inanç kaybıyla boğuştuğu göz önüne alındığında, onayın beklendiği kadar büyük bir boğa koşusunu tetiklemeyebileceği konusunda uyardı.

Bir dizi yüksek profilli iflas, dünyanın en büyük kripto şirketlerine yönelik düzenleyici baskılarla birleştiğinde, perakendenin kriptoya olan ilgisi büyük ölçüde azaldı. Bu, Bitcoin'in 2022'nin sonlarına doğru 15.000 dolara kadar düştüğünü gördü.

ETF onayına ilişkin umutlar, tokenın 2023 yılına kadar güçlü bir toparlanmasını sağlarken, ticaret hacimleri 2021 boğa koşusu sırasında görülenlerin çok küçük bir kısmında kaldı. Yüksek faiz oranları aynı zamanda kriptoya akan sermaye miktarını da sınırladı.


4 görüntüleme0 yorum
bottom of page