top of page

Bitcoin, Fed gerginlikleri hafifledikçe 3 hafta içinde ilk kez 17 bin doları aştı.


Bitcoin fiyatları Pazartesi günü Aralık ortasından bu yana ilk kez 17.000 doları geçti ve tüccarlar Federal Rezerv'in bu yıl şahin duruşunu yumuşatacağına dair artan beklentiler üzerine alanı satın alırken, daha geniş kripto para piyasalarında kazançlara öncülük etti.

Dünyanın en büyük kripto para birimi, Cuma günü açıklanan tarım dışı bordro verilerinin ABD iş piyasasının soğuduğunu göstermesinin ardından dolardaki zayıflığın da yardımıyla %1,7 artışla 00:26 ET (05:26 GMT) itibarıyla 17.235,3 dolara yükseldi . Bu, Federal Rezerv'e faiz oranlarını keskin bir klipte artırmak için daha az ekonomik boşluk sağlar.

Dünya no. 2 kripto para birimi Ethereum da %4 yükselerek ve Aralık ortasından bu yana ilk kez 1.300 $ seviyesinin üzerine çıkarak üç haftanın en yüksek seviyesine yükseldi.

Fed'in daha yavaş faiz artırımları beklentisi, Fed'in parasal sıkılaştırması, alanın iki yıllık ultra uyumlu politikasını çözdüğü için 2022'ye kadar değeri düşen kripto para piyasası için büyük bir rahatlama olarak geliyor. Değerdeki bu keskin düşüş, kripto piyasasının hala sarsıldığı bir dizi yüksek profilli iflası da tetikledi.

Bu hafta ayrıca Perşembe günü açıklanacak olan ABD enflasyon verilerine odaklanılacak . Fiyat baskılarının hafiflediğine dair işaretler, Fed'e şahin söylemini dizginlemesi için daha fazla ivme kazandırabilir.

Ancak Bitcoin daha az şahin bir Fed'den fayda sağlamaya devam etse de, kripto para birimi 2021'de gördüğü yükseklerin çok küçük bir kısmında işlem görüyor. hatta bir enflasyon koruması.

2022'deki bir dizi yüksek profilli kripto iflasıyla birleşen bu değer düşüşü, bireysel yatırımcılar arasında genel olarak kripto para birimlerine karşı duyarlılığı da artırdı.

Alan, 2022'de değerinin üçte ikisinden fazlasını kaybetti ve şimdiye kadar yılın ilk ticaret haftasında geri dönüş yapmak için mücadele etti.

Yine de geçmiş döngüler, kripto para birimi boğa koşularının yalnızca kolay para politikası dönemlerinde meydana geldiğini göstermiştir. Fed'in bu yıl şahin duruşunu yumuşatmaya ve potansiyel olarak bu yıl faiz artırım döngüsünü duraklatmaya hazır olmasıyla, kripto para birimi 2024'e doğru bir miktar güç görebilir.

Ancak, alanın perakende duyarlılığına ve düzenlemelerin potansiyel olarak sıkılaştırılmasına yönelik ciddi bir darbeden kurtulup kurtulamayacağı henüz görülmedi.

3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page