top of page

Bitcoin ivme kazandıkça 40.000 doları kırdı.

-Bitcoin, ABD'deki faiz indirimlerine ilişkin geniş coşkunun ivme kazanmasıyla ve yatırımcıların ABD borsasında işlem gören bitcoin fonlarının yakında onaylanacağını öngörmesiyle bu yıl ilk kez 40.000 doların üzerine çıktı.

Dünyanın en büyük para birimi Pazar ticaretinde Nisan 2022'den bu yana en yüksek seviyesi olan 40.210 $'a kadar yükseldi. Pazartesi Asya gününün erken saatlerinde zayıf ticarette 40.011 $ seviyesinde sabit kaldı.

Capital.com analisti Kyle Rodda, "Gün boyunca kalıcı olup olmayacağını göreceğiz, ancak Bitcoin büyük psikolojik seviyelerin kırılmasını seviyor, bu nedenle bit hatalarını yeniden heyecanlandırıyor ve bu ivmeyi artırıyor" dedi.

Bitcoin, geçen yıl borsa FTX'in çöküşü de dahil olmak üzere skandalların ardından gelen sözde "kripto kışı"nın sıkıntılarından kurtulduğu için yıl boyunca iki kattan fazla arttı.

Riskli yatırımlar ve altın gibi diğer faiz oranına duyarlı varlıklar da, piyasaların ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımlarını bitirdiği ve 2023'ün başlarında indirime başlayacağı yönündeki iddiaları nedeniyle son birkaç haftada sert bir yükseliş kaydetti.

Ekim ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun, kurumun kripto şirketi Grayscale Investments'ın borsa yatırım fonu başvurusunu reddetmesinde hatalı olduğunu tespit eden mahkeme kararına itiraz etmeyeceği yönündeki raporlar, nihai onayın yakın olduğu yönündeki iddiaları da artırdı.

İddiaya göre, spot bitcoin ETF'si, daha önce ihtiyatlı davranan yatırımcıların borsa aracılığıyla kriptoya erişmesine olanak tanıyacak ve sektöre yeni bir sermaye dalgası başlatacak.


Ethereum blockchain ağına bağlı kripto para Ether de Pazar günü 1-1/2 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak 2.218 dolara ulaştı ve Pazartesi günü Asya'da 2.197 dolarda sabitlendi.

Hem bitcoin hem de Ethereum, sırasıyla 60.000 dolar ve 4.000 doların üzerindeki 2021 rekorlarının oldukça altında kalıyor.

6 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page