top of page

Boğalar 3 dolarlık desteğe tutunurken doğal gaz Haziran 2021'in en düşük seviyelerinde kapanıyor

ABD doğal gaz deposundan gelen çekiş beklenenden fazlaydı, ancak yakıt fiyatlarını 19 ayın en düşük seviyesinden yükseltmeye yetmedi.

New York Ticaret Borsası Henry Hub'daki ön ay Şubat gaz sözleşmesi Perşembe günü mmBtu veya metrik milyon İngiliz ısıl birimi başına 3,6 sent veya %1 düşerek 3,275 dolardan kapandı. Bu, 22 Haziran 2021'de 3,258 dolardan bu yana merkezdeki bir ön ay gaz sözleşmesinin en düşük kapanışı oldu.

Perşembe günkü seansın erken saatlerinde, Şubat gazı 3,203 dolara kadar düştü - 2 dolar aralığına düşüşten 20 sentin biraz üzerine daraldı. ABD gaz vadeli işlemleri Mayıs 2021'den beri 3 doların altında işlem görmedi. Değeri ne olursa olsun, 2023'ün başından bu yana yaklaşık %20 ve yıldan yıla bakıldığında %15,5 düştü.

En son düşüş, Enerji Bilgi İdaresi'nin (EIA) ABD kamu kuruluşlarının geçen hafta ulusal gaz depolarından ısıtma amacıyla 82 bcf veya milyar fit küp çektiğini bildirmesine rağmen geldi - Investing tarafından izlenen analistlerin 71 bcf'lik çekiş tahmininden daha fazla .com.

New York enerji koruma fonu Again Capital'in ortağı John Kilduff, "Uzun süredir benzinde olanlardan sorulan şey şu anda oldukça ağır: Havanın oldukça hızlı bir şekilde kış normali soğuğuna dönmesi," dedi. "Ve bu, gaz boğalarının üzerinde hiçbir kontrole sahip olmadığı bir şey."

Hava için yakın vadeli görünüm karışık, hatta kafa karıştırıcı. ABD merkezli Global Forecast System veya GFS ve Avrupa'nın ECMWF modeli dahil olmak üzere başlıca hava tahmin modelleri, Ocak ayının son haftasına kadar yakın dönemde daha soğuk bir sıcaklık görünümü bekliyor. Normalin üzerinde Gaz Ağırlıklı Derece Günlerinin (GWDD'ler) de 25 Ocak civarında ortaya çıkması ve muhtemelen Şubat ayına kadar devam etmesi bekleniyor.

Buna rağmen, GFS yaklaşan kış hava olayının yoğunluğunu hafife alıyor ve Aralık ayı sonlarında Houston, Teksas kadar güneyde esen ve ergenlik çağındaki sıcaklıkları başlatan etkileyici soğuk yerine oldukça ortalama bir Arktik hava kütlesini tasvir ediyor.

Kanada (GEM) ve CFSv2 gibi diğer hava durumu modelleri, ABD'nin derinliklerine inebilecek sıfırın 80 derece altındaki Sibirya sıcaklıklarını hesaba katıyor. çoğu bölgede rekor düzeyde ılıman sıcaklıkların görüldüğü Ocak ayının ilk yarısına göre kayda değer bir gelişme olan son beş yıllık dönem.

Tahminci NatGasWeather, Çarşamba günü naturalgasintel.com'da yayınlanan bir blogda şunları söyledi:

“Gecelik veriler, önümüzdeki üç gün boyunca çok hafif ulusal talebi koruyor, bu hafta sonundan gelecek haftanın başlangıcına kadar hafif, ancak 26-31 Ocak'ta talep hala güçlü. Bununla birlikte, en son model çalıştırmalarındaki görünüm, ABD'ye giren soğuğun miktarı kadar etkileyici değildi ve aynı zamanda güney ve doğu ABD'ye dondurucu soğuk havanın ilerlemesi konusunda da agresif değildi.

Aynı sitede Perşembe günkü bir blogda bazı analistler, üretimin bu ay güçlü olduğunu (günde 100 bcf'nin üzerinde) ve ABD'nin Aşağı 48 eyaletindeki geniş alanlardaki ılıman havanın ısıtma talebini azalttığını belirtti.

Naturalgasintel.com'un aktardığına göre Enelyst'teki bir analist, "Talep önemli ölçüde düşük performans gösterdi" dedi. "Aslında, depolama ihtiyacı çok azaldı."

Blog, gaz stoklarındaki son düşüşün depolama seviyesini 2.820 tcf'ye veya trilyon fit küp'e düşürdüğünü belirtti. Bu, bir yıl önceki seviye olan 2.839 tcf ve beş yıllık ortalama 2.786 tcf ile karşılaştırılmaktadır.22 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page