top of page

BOJ Güvercin Duruşunu Sürdürürken Dolar Yükseldi, Yen Düştü

Asya'da Pazartesi sabahı dolar yükseldi. Japon Yeni , Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) örtülü getiri sınırını savunmak için piyasaya adım atmasının ardından düşüş eğilimini sürdürdü. Bitcoin , bugüne kadarki yılın neredeyse en yüksek seviyesine tırmandı.
Doların diğer para birimleri sepeti karşısındaki durumunu izleyen ABD Dolar Endeksi Vadeli İşlemleri , 00:11 ET (4:11 GMT GMT) itibarıyla %0,35 artışla 99.170'e yükseldi.
USD/JPY paritesi %0.83 artarak 123.07'ye yükseldi .
AUD/USD çifti %0.21 artışla 0.7528'e, NZD /USD çifti %0.29 düşüşle 0.6950'ye geriledi.
USD/CNY paritesi %0,13 artışla 0,6748'e yükselirken, GBP/USD paritesi %0,26 düşüşle 1,3154'e geriledi.
Yen dolar başına 122.78'e kadar düşerek Aralık 2015'ten bu yana en düşük seviyeyi gördü ve BOJ'un hedefini savunmak için adım atmadığı Cuma günkü küçük kazanımlarından vazgeçti. Ancak BOJ, 10 yıllık JGB getirisinin altı yılın en yüksek seviyesi olan %0.245'e yükselmesinin ardından Pazartesi sabahı %0.25'ten sınırsız miktarda 10 yıllık Japon devlet tahvili (JGB) almayı teklif etti.
Barclays analistleri, para politikası farklılığına ve yüksek emtia fiyatlarının Japonya üzerindeki olumsuz etkisine atıfta bulunarak, "Yükseliş hızı göz önüne alındığında kısa vadeli düzeltme riski yükselirken, dolar-yen'in yüksek seviyelerde iyi desteklenmesini bekliyoruz." Reuters'e göre ticaret hadleri.
Japonya kabine sekreter yardımcısı Seiji Kihara Pazar günü yaptığı açıklamada, Japonya'nın para politikasının gevşek kalması gerektiğini söyledi. BOJ'un güvercin yaklaşımı, ABD Merkez Bankası'nın şahin duruşuyla karşılaştırılıyor ve yıl ilerledikçe daha fazla faiz artışı bekleniyor.
Yükselen emtia fiyatları son zamanlarda yen'e zarar verse de, emtia para birimlerine destek verdi. Avustralya doları önceki haftanın dört ayın zirvesine yakınken, Kanada doları dolar başına 1.2496 ile Cuma günkü iki ayın zirvesine yakın bir yerdeydi.
Hazine Bakanı Josh Frydenberg Pazar günü yaptığı açıklamada, Avustralya bütçesini Salı günü açıklayacak.
Bununla birlikte, son COVID-19 salgını, Avustralya para birimi için potansiyel bir ters rüzgar olabilir ve Şangay, şehirde artan sayıda vakayı frenlemek için bir kilitlenmeye girer. Dolar, Pazartesi sabahı offshore yuan karşısında %0.17 artarak 6.394'e yükseldi.
Bu arada Barclays (LON: BARC ) analistleri , "Beklenenden daha güçlü olan Euro Bölgesi tüketici fiyat endeksleri, Avrupa Merkez Bankası'nın sıkılaşması için piyasa fiyatlandırmasını artırarak euroyu destekleyecek" dedi . Tek para birimi en son 1,0973 dolardan işlem gördü ve 24 Şubat'ta Rus işgalinin tetiklediği Ukrayna'daki savaşın ekonomik etkisini hâlâ hissediyordu.
Ayrıca veri cephesinde, tarım dışı maaş bordroları da dahil olmak üzere en son ABD istihdam raporu Cuma günü açıklanacak.
Ancak, verilerin ABD faiz oranı beklentileri ve dolar üzerinde önemli bir etkisi olması beklenmiyor ve piyasa 2022'de birkaç faiz artırımına hazırlanıyor.
Kripto para birimlerinde, bitcoin erken alım satımda 47.766 dolara, yani Ocak 2022'nin başından bu yana en yüksek seviyeye çıktıktan sonra 46.800 dolara yakındı.


6 görüntüleme0 yorum
bottom of page