top of page

BOJ patlarken Yen düştü; Dolar, maaş bordroları öncesi gücünü kaybediyor

Yen, Japonya Merkez Bankası'nın Cuma günü teşvik ayarlarını sabit tutması ve ABD işsizlik başvurularındaki artışın doların yükselişini durdurmasının ardından zayıfladı.

BoJ, Vali Haruhiko Kuroda'nın Nisan ayında istifa etmeden önceki son politika toplantısında politikayı değiştirmemesinin ardından yen, ani bir düşüşle %0,6'dan fazla düştü. Daha sonra bu kayıpların bir kısmını telafi etti ve en son dolar başına yaklaşık %0,4 düşüşle 136,66'daydı.

Karar çoğu piyasa gözlemcisi tarafından beklenirken, çoğu kişi BOJ'un tahvil getiri eğrisi kontrolünün (YCC) günlerinin sayılı olduğunu düşünüyor, bu da Kuroda'nın son politika toplantısında çok düşük bir politika değişikliği şansıyla bazı fiyatlamalara yol açtı.

OCBC analistleri, "karar sonrasındaki keskin toparlanma, bahis piyasalarının giden Vali Kuroda'dan bir ayrılık sürprizi beklemesinin bir yansımasıydı" dedi.

"BoJ'un fiyatlar ve ücretler üzerindeki yüksek baskının ortasında bir aşamada politika normalleşmesine devam etmesini bekliyoruz."

Öte yandan ABD doları, önde gelen para birimlerinden bazılarına karşı birkaç ayın en yüksek seviyelerinden çok uzakta olmasa da, haftanın başlarındaki kazanımlarının bir kısmını geri aldı.

Çarşamba günü iki ayın en düşük seviyesini gören euro, dolar karşısında son %0,05 artışla 1,0587 dolarda işlem gördü.

Sterlin %0,01 düşüşle 1,1926$'a gerilerken, kivi %0,02 düşüşle 0,6101$'a geriledi ve Çarşamba gününün üç ayın en düşük seviyesi olan 0,60855$ yakınlarında zayıfladı.

Perşembe günü açıklanan veriler, işsizlik maaşı için yeni başvurularda bulunan Amerikalıların sayısının geçen hafta beş ayın en yüksek artışını gösterdiğini gösterdi. Bu, tacirlerin ABD faiz oranlarının daha önce beklenenden çok daha fazla artacağına dair bazı iddiaları çözmesiyle, doların keskin rallisini durdurmasına neden oldu.

Vadeli işlem fiyatlandırması, Fed'in bu ay faizleri 50 baz puan artıracağı ihtimalini kabaca %52 olarak gösteriyor. Bu arada ABD oranlarının Temmuz ayına kadar %5,5'in hemen altına yükselmesi bekleniyor.

Hafta başında ABD Doları, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Senato Bankacılık Komitesi'ndeki altı aylık ifadesinde piyasaların beklediğinden daha şahin bir tavır takınmasının ardından yükseldi.

Bir sepet para birimi karşısında, ABD dolar endeksi 105,26'da çok az değişiklik gösterdi, ancak kabaca %0,7'lik haftalık kazanç yolunda ilerlemeye devam etti.

Şimdi odaklar, Fed'in para politikası için sonraki adımları hakkında ipuçları sunabilecek bir sonraki önemli veri noktası olan, Cuma günü açıklanacak yakından izlenen tarım dışı istihdam raporuna çevrildi.

Reuters'in ekonomistler arasında yaptığı bir ankete göre, tarım dışı istihdam Ocak ayında 517.000 arttıktan sonra Şubat ayında 205.000 arttı.


Kiwibank'ın baş ekonomisti Jarrod Kerr, "Bordro raporu, sanırım, yaklaşık 10 aydır bizi oldukça şaşırttı, bu nedenle ABD ekonomisi için gerçek bir gücün işareti oldu," dedi.

"Fed için biraz sinir bozucu. Belli ki bir etkisi olacağını umarak çok fazla sıkılaştırdılar. Ancak son aylarda pek çok faaliyet göstergesinde geri dönüş gördük. Yani iş öyle görünmüyor. Tamamlandı."6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page