top of page

Borç limiti toplantısı, Çin'in Mikron yasağı, Fed konuşması - piyasaları hareket ettiren nedir?

Washington'daki üst düzey milletvekilleri, olası bir temerrüde sadece bir hafta kala borç tavanı müzakerelerinde çıkmaza girmek için toplanmaya hazırlanıyor. Çin, yerel altyapı operatörlerinin ABD'li yarı iletken devi Micron tarafından üretilen çipleri satın almasını yasaklarken, Pekin'in ticari uygulamaları Japonya'daki G7 zirvesinde hedef alınıyor.

1. Borç tavanı toplantısı yaklaşıyor

ABD Başkanı Joe Biden ve Meclis Başkanı Kevin McCarthy, Washington'daki milletvekilleri 31 trilyon doları aşan borç tavanını yükseltmek ve potansiyel olarak zarar verici bir temerrüde düşmekten kaçınmak için bir anlaşmaya varmaya çalışırken bugün daha sonra bir araya gelecek.

McCarthy ve Beyaz Saray, müzakerelerin Pazartesi günü yapılacağını doğruladı. Biden, dün Japonya'daki G7 zirvesinden dönerken, tartışmalarda fiilen Cumhuriyetçi lider olarak görev yapan McCarthy ile görüştü.

Her iki lider de Pazar görüşmelerini olumlu olarak nitelendirdi, ancak hafta sonu görüşmelerin durmasının ardından bir anlaşmaya varılamayacağına dair endişeler devam ediyor.

Hazine Bakanlığı, ABD hükümetinin faturalarını ödemek için parasının 1 Haziran'da tükenebileceği konusunda uyardı ve böyle bir olayın etkisinin küresel ekonomiye yayılabileceğini sözlerine ekledi.

2. Vadeli işlemler, borç limiti görüşmeleri nedeniyle sessiz kaldı

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, Biden ve McCarthy arasında bugün gerçekleşecek zorlu toplantı öncesinde Pazartesi günü büyük ölçüde yatay seyrediyor.

05:02 ET'de (09:02 GMT), Dow vadeli işlem sözleşmesi 8 puan veya %0,02 arttı, S&P 500 vadeli işlemleri çoğunlukla değişmedi ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri 4 puan veya %0,03 arttı.

Önde gelen endeksler, borçlanma limiti müzakerelerinin beklenmedik bir çıkmaza girmesiyle önceki işlem haftasını sonlandırmak üzere geri çekildi. Hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi milletvekilleri daha önce bir anlaşmaya varmaya adım adım yaklaştıklarının sinyallerini vermişlerdi.

Öte yandan, ABD bölgesel bankalarının hisseleri, CNN'in Hazine Bakanı Janet Yellen'ın banka yöneticilerine sektörün gücünü artırmak için daha fazla birleşme gerekebileceğini söylediğini bildirmesinin ardından Cuma günü baskı altına girdi.

3. Odak noktasında Fed faiz oranı yolu

ABD merkez bankasından birkaç politika yapıcının konuşma yapması nedeniyle, tüccarlar bugün Federal Rezerv'in faiz oranı planları hakkında herhangi bir ipucu almaya istekli olacaklar.

James Bullard, Thomas Barkin, Raphael Bostic ve Mary Daly - faiz oranlarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin oy kullanmayan bölgelerinin başkanları - bugün halka açık tartışmalara katılacaklar.

Fed Başkanı Jerome Powell geçtiğimiz hafta, bankacılık sektöründeki çalkantının ardından kredi koşullarındaki sıkılaşmanın, enflasyonu düşürmek için merkez bankasının borçlanma maliyetlerini önceden tahmin ettiği kadar artırmasına gerek kalmayacağı anlamına gelebileceğini öne sürmüştü .

Powell bir karar vermeden önce son ekonomik verilere "bakmayı göze alabileceğini" belirtmesine rağmen, Fed'in önümüzdeki ay uzun süredir devam eden faiz artırım kampanyasını duraklatma olasılığı etrafında tartışmalar çoktan döndü.

4. Mikron, Çin çip yasağından sonra kayar

Micron Technology Inc (NASDAQ: MU ) hisseleri, Çin'in büyük yerel altyapı operatörlerinin ABD'li yarı iletken firması tarafından üretilen çipleri satın almasını yasaklamasının ardından Pazartesi günü piyasa öncesi işlemlerde düştü.

Hareket, her iki ülkenin de çok önemli teknoloji ticaretiyle ilgili ulusal güvenlik endişelerini öne sürmesiyle, Pekin ve Washington arasındaki yarı iletken arzı konusundaki gerilimdeki son tırmanış olarak görüldü.

Aynı zamanda, Çin'in en zengin Yedi Ekonomi Grubu'nun geçen hafta sonu yaptığı toplantının odak noktası haline gelmesinden sonra geldi. Özellikle liderler, "piyasa dışı" olarak tanımladıkları ticaret uygulamaları konusunda Pekin'e sert çıktılar. Özel olarak Çin'in adını vermeyen ayrı bir bildiri, "ekonomik zorlama olaylarının" yükselişini de kınadı.

Çin dışişleri bakanlığı da buna karşılık G7'yi "diğer ülkelerin gelişimini baskılamakla" eleştirdi.

5. Borç tavanı belirsizliği arasında petrol dalgalı

Petrol fiyatları Pazartesi günü dalgalı ticarette düz çizgi etrafında dalgalandı ve bu, tacirlerin ABD borç limiti müzakerelerinin görünümüne ilişkin ihtiyatlılığını yansıtıyor.

05:02 ET'de, ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,04 düşüşle varil başına 71,66 $ olurken, Brent kontratı %0,07 düşüşle varil başına 75,53 $'a geriledi.

Her iki sözleşme de geçen hafta kabaca %2 kazandı. Hareket, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'deki büyümenin yavaşlamasına ilişkin endişelerin yanı sıra ABD'nin temerrüde düşmesinin olası ekonomik yansımalarının yol açtığı dört haftalık ağır düşüşleri sona erdirdi.


12 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page