top of page

BORSA, ENDEX VE TL NEREYE GİDİYOR, NE OLACAK

Pandemi ile gelen bol kepçe desteklerle dünya borsaları ralli yaptı, yapıyor, bu süre içinde vaka artışında yeni dalgalar yaşandı, aşı bulunsa da tedarikinde ciddi sorunlar var, öyle ki Avrupa’da firmalar ve bağlı oldukları ülkeler arasında gerilim arttı. Kısıtlamalar sürüyor, buna bağlı hizmet başta olmak üzere sektörler zorda, istihdam kaybı devam ediyor, yani durum finansal piyasaların fiyatladığı gibi parlak gitmiyor.

Daha önceki raporlarımızda çok defa reel sektör ve finansal sektör arasındaki bu ayrışmaya vurgu yaptık, dünkü raporumuzda da hem küresel hem de yurt içi fiyatlamalardaki fazla hareketi riskli bulduğumuzu belirttik.

Dünyada reel sektör bırakın toparlanmayı pandemi nedeniyle yaşanan zorluğu derince hissediyor, bu gıda fiyatlarında, istihdamda, satışlarda ve üretimde zaten kendini gösteriyor. Bu nedenle teşviklerin devamı son derece önemli görülüyor, ancak finansal piyasalar çok ileriyi yani kötü bitti iyiye geçtik kısmını erkenden satın aldı, risk iştahı gelen desteklerle yükseldikçe yükseldi ki dünkü düşüşler ya da görülecek yeni düşüşlerin bu genel tabloyu bozmayacağını düşünüyoruz. Fakat bu durumu riskli bulduğumuzu yine belirtelim.

Dünya borsalarında da yurt içinde de endekslerdeki yükselişi gören yatırımcının borsaya ilgisi giderek arttı ve küçük yatırımcı sayısı da arttı, bu işlemlerde kendisini göstermeye başladı.

Son aylarda rekorlar kıran endekslerde dünkü düşüşte ne etkili oldu? Somut bir etki yaratacak direkt bir haber akışı olmadı, ancak yüksek işlemli şirketlerin beklenti altındaki bilançoları, aşı tedariki ve teşvik paketi belirsizliği gibi etkenler birleşti, satışlar ise dalga olarak Avrupa, Asya ve ABD’de etkisini gösterdi. Bir diğer önemli etken de belirttiğimiz gibi yükselişi cazip gören yatırımcıların işlemleri oldu.

Avrupa ve ABD’de %2 oranında düşüş olurken BİST 100 %4,5 kayıp verdi ve GOP’lar arasında da en çok gerileyen endeks olurken BİST Bankalar da dün %2 kayıp verdi. Borsada son aylarda ralli var ve TL bazında rekorlar görüldü, ancak bankacılık endeksi bu yükselişe katılmak bir yana geriliyor, sanayi tarafındaki talebin fazla olması ve buna bağlı belli hisselerin bu ralliye öncülük etmesi fiyatın gücü açısından negatif bir durum. Dünkü kaybın ardından bugün ilk yarıda %2 düşen sonra kısa süre pozitif bölgeye geçen endeks son saatte %1’e yakın satıcılı işlem görüyor. Endekste gün içi düşüşlere karşın kapanışta 1.470 puan seviyesinin korunması önemli, eğer bu destek korunamazsa 1.420-1.400 puan aralığına doğru hareket devam edebilir. Düşüşler sonrası endekste yeniden 1.550 puana doğru istek devam edebilir, çünkü borsa talebi devam ediyor.

Özetle hem yurt içinde hem de dünya borsalarında görülecek düşüşlere karşın yükseliş trendinin bir süre daha sürmesini bekliyoruz, bunu riskli bulsak da fiyatlamaların bu yönde devam edeceği görülüyor.

Endekslerde yaşanan hareket dışında bugün yurt içinde TCMB Başkanı Ağbal’ın enflasyon sunumu takip edildi. Sunumda dikkat çeken nokta Ağbal’ın gelen sorulara verdiği cevaplardı ki bu noktada önceki başkanların anlaşılmayan ifadelerine göre Ağbal’ın duruşu netti. Ağbal ne dedi?

En çok merak edilen sorulardan biri şu an uygulanan sıkı para politikasının enflasyonda görülecek düşüşle yıl içinde değişip değişmeyeceğiydi, Ağbal 2021’de faiz indirimi erken olur dedi. Bir diğer soru ise Cumhurbaşkanının mevcut politikaya müdahale edip etmeyeceği oldu, malum Cumhurbaşkanı son açıklamalarında da faiz eleştirilerine devam etti. Ağbal, fiyat istikrarında hemfikiriz ve bunu sağlamak için de ekonomik yönetimdeki tüm aktörlerin desteği şart dedi. Yani Cumhurbaşkanı söylemlerinde kendi fikrini beyan etse de uygulanacak politika da ortak hareket edilecek gibi görülüyor. Bu durum güven tesisi için elbette önemli ve piyasalar ilk sunumu olumlu karşıladı. Küresel belirsizlik ve korku endeksinin Kasım sonrası en yüksek seviyeye çıktığı ve doların da yükseldiği işlem gününde TL, gelişen ülke paralarından pozitif ayrışıyor, USD/TRY kuru da 7,37’den işlem görüyor. Kurda 7,42 pivot seviye yakınındaki seyrin devam etmesini bekliyoruz. Eğer dün ve bugün yaşanan satışlar derinleşir, panik artar ve dolara yönelim olursa elbette kurda da yukarı yönlü bir hareket görülebilir, lakin genel görünümü bozacak bir gelişme olmadıkça yükselişlerin sınırlı kalmasını bekliyoruz. 7,87’yi kritik gördüğümüzü tekrar hatırlatalım.


97 görüntüleme0 yorum

Commenti


bottom of page