top of page

Borsalar yükseldi, Wall Street bugün kapalı, şirket sonuçları gündemde


Avrupa piyasaları Asya endekslerinin karışık seyrinin ardından seansa kazançlarla başladı. Wall Street'in Martin Luther King Günü tatili nedeniyle bugün kapalı olması nedeniyle seansta daha az hareketlilik bekleniyor.


Önümüzdeki haftalarda merkez bankası toplantıları beklenirken (bu Çarşamba Japonya Merkez Bankası'nın faiz kararını öğreneceğiz), odak noktası kazanç raporları sezonu olacak.

Link Securities'e göre, "Önümüzdeki Perşembe günü İspanya borsasında Bankinter (BME:BKT), her zaman olduğu gibi, 2022 yılının dördüncü çeyreğine ve tüm yıla ilişkin rakamlarını açıklayan ilk Ibex 35 şirketi olacak. Buna ek olarak, bu hafta boyunca Avrupa'nın ana borsalarında Burberry (LON:BRBY), Ericsson (ST:ERICb) ve Experian gibi faaliyet gösterdikleri sektörlerde önemli olan şirketler sonuçlarını yayımlayacakken, Repsol (BME:REP) ve Rio Tinto (LON:RIO) gibi diğer isimler de 2022'nin son çeyreğine ilişkin ana faaliyet rakamlarını açıklayacak."


"Son olarak, kazanç raporları sezonunun hızlanmaya başladığı Wall Street'te Salı günü Goldman Sachs (NYSE:GS), Morgan Stanley (NYSE:NYSE:MS) ve United Airlines; Perşembe günü Netflix (NASDAQ:NFLX) ve Procter & Gamble (NYSE:PG) ve Cuma günü Schlumberger (NYSE:SLB) (Cuma) gibi şirketler çeyreklik sonuçlarını yatırımcılarla paylaşacak."


Link Securities ayrıca, "Her zaman belirttiğimiz gibi, bu şirketlerin yakın geçmişlerini temsil eden rakamlar kadar, hatta daha da önemli olarak, şirket yönetimlerinin şirketlerinin karşılaşacağı makroekonomik senaryoyu nasıl gördükleri ve bununla nasıl ve hangi "başarı" ile başa çıkabileceklerini bekledikleri konusunda söyledikleri de belirleyici olacak." dedi.

Renta 4 analistleri ise, "Mevcut bağlamda, özellikle hisse senetleri ve tahvillerdeki son ralliden sonra, yüksek belirsizlik senaryosunda piyasa görüşümüz temkinli olmaya devam ediyor" uyarısında bulundu.


"Son veriler enflasyonda bir miktar ılımlılık olduğunu gösterse de, enflasyon hâlâ çok yüksek seviyelerde ve başta Avrupa'daki çekirdek enflasyon olmak üzere enflasyonun tavan yaptığı henüz teyit edilmedi. Bu bağlamda, ekonomik döngüde beklenen bozulmanın gerçekleşmesi ve bunun etkisinin henüz iş sonuçlarında görülmemesine ek olarak, bu kadar yüksek enflasyonun 2023'te faiz indirimi olmaksızın faizlerin yükselmeye devam etmesine neden olacağına inanıyoruz."

9 görüntüleme0 yorum

Commenti


bottom of page