top of page

Brent 90 doların üzerinde duruyor; Tüccarlar talebin rehberi olarak ABD ve Avrupa faiz oranlarını iz

Brent ham vadeli kontratları Salı günü varil başına 90 doların üzerinde seyrederken, yatırımcılar ABD ve Avrupa'da faiz oranlarının daha da artıp artmayacağına ve bunun petrol talebine yansımalarına işaret edebilecek makroekonomik verileri bekliyor.

Kasım Brent ham vadeli işlemleri GMT 03:00'de 28 sent artışla varil başına 90,92 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrol vadeli işlemleri Ekim ayı için 35 sent artışla 87,64 dolara yükseldi.

Brent, Suudi Arabistan ve Rusya'nın günde toplam 1,3 milyon varillik (bpd) gönüllü arz kesintilerini yıl sonuna kadar uzatacaklarını açıklamasının ardından 10 ay sonra ilk kez varil başına 90 dolara ulaştı.

CMC piyasa analisti Tina Teng, yatırımcıların Çarşamba günü açıklanacak olan Ağustos ayı ABD tüketici fiyat endeksi verilerini izleyeceklerini ve bunun dünyanın en büyük ekonomisi ve en büyük petrol tüketicisinde faiz oranlarının ne kadar daha artacağını belirleyebileceğini söyledi.

ABD Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta yapacağı politika toplantısında faiz oranlarını değiştirmeden bırakması bekleniyor, ancak Fed'in faiz oranlarını artırıp artırmayacağı ya da Kasım ayında tekrar duraklatacağı konusunda görüş ayrılığı var.

Teng, petrole yönelik orta vadeli görünümün "yükselişini sürdürdüğünü ve Çin'in daha iyi ekonomik veriler bildirdiğini" belirterek, OPEC+ üretim kesintilerinin aynı zamanda piyasanın yükseliş ivmesinin ardındaki temel faktör olduğunu da sözlerine ekledi.

Meanwhile, the European Central Bank will announce its interest rate decision on Thursday. The European Commission on Monday forecast the euro zone to grow more slowly than previously expected in 2023 and 2024.

Investors also awaited industry data on U.S. crude stocks due at 2030 GMT on Tuesday. Crude inventories were expected to have fallen by about 2 million barrels in the week to Sept. 8, a preliminary Reuters poll showed on Monday. [EIA/S]


Also this week, the International Energy Agency (IEA) and the Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC)will release monthly reports.

IEA geçen ay, zayıf makroekonomik koşulları gerekçe göstererek 2024 petrol talebi artışı tahminini günde 1 milyon varile düşürdü. Bu arada OPEC'in Ağustos raporunda 2024 için günlük 2,25 milyon varillik talep artışı tahmininde değişiklik yapılmadı.11 görüntüleme0 yorum

Commenti


bottom of page