top of page

Bu hafta piyasalarda izlenecek en önemli 5 şey


Yatırımcılar, Federal Rezerv'in faiz artırım yoluna açıklık getirmek için Salı günkü ABD enflasyon verilerini yakından izleyecekler. Kazanç sezonu sona ererken, İngiltere bir dizi ekonomik veri yayınlamaya hazırlanıyor. Japonya hükümeti yeni bir merkez bankası başkanını aday göstermeye hazırlanıyor ve Euro bölgesi güncellenmiş üç aylık ekonomik tahminleri yayınlayacak. İşte haftanıza başlamak için bilmeniz gerekenler.

  1. TÜFE verileri

Yatırımcılar Salı günkü gelişmeleri merakla bekliyor olacak CPI Son güçlü istihdam verilerinin piyasaların Fed'in bu yıl faiz oranlarını ne kadar yükseltmesi gerekebileceğine dair beklentileri yeniden ayarladığını görmesinin ardından enflasyonun ılımlı seyretmeye devam ettiğine dair işaretlere ilişkin rakamlar.

Enflasyon Aralık ayında daha önce tahmin edildiği gibi düşmek yerine yükseldi ve Çalışma Bakanlığı'nın TÜFE verilerinin yıllık revizyonları gösterdi.

Güçlü bir enflasyon baskısı, piyasaları Fed'in yıl sonuna kadar faiz oranlarını gerçekten düşürüp düşürmeyeceğini yeniden düşünmeye zorlayabilir - potansiyel olarak geçen yılki düşüşten sonra hisse senetlerini ve tahvilleri artıran bir ralliye zarar verebilir.

Ekonomik takvimde Ocak ayı verileri de yer alıyor perakende satış, PPİ veriler ve haftalık rapor ilk işsizlik başvuruları.

New York Fed Başkanı John da dahil olmak üzere birçok Fed yetkilisi hafta boyunca sahneye çıkacak. Williams, St. Louis Fed başkanı James Bullard, Philadelphia Fed Başkanı Patrick Arjantin ve Cleveland Fed başkanı Loretta Mester.

  1. Kazançlar azalıyor

Burası Nasdaq Geçen hafta bu yıl için ilk haftalık düşüşünü %2,41 düşüşle kaydederken, S&P 500 Serisi haftayı %1,11 düşüşle tamamladı ve Dow Jones Fed yetkililerinin şahin yorumlarının ve kazanç raporlarının hakim olduğu bir haftada %0,17 değer kaybetti.

Refinitiv verilerine göre, S&P 500'de listelenen firmaların yarısından fazlası kazanç bildirdi ve %69'u çeyrek için kar tahminlerini geçti.

Önümüzdeki haftanın önemli kazançları arasında Coca-Cola (NYSE:cesaret), Salı günü açılıştan önce rapor vermesi bekleniyor. Barrick Altın (NYSE:ALTIN), Kraft Heinz (NASDAQ:cesaret), Krispy Kreme (NASDAQ:cesaret) ve Biogen (NASDAQ:BİB) Çarşamba günü açılıştan önce rapor vermeye hazırlanırken, Deere (NYSE:DE) Cuma günkü piyasa açılmadan önce rapor verecek.

  1. Birleşik Krallık verileri

İngiltere'nin bu haftaki enflasyon ve istihdam verileri, İngiltere Merkez Bankası'nın Mart ayında faiz oranlarını tekrar artırıp artırmamaya karar vermesine yardımcı olacak.

BOE, Şubat ayındaki 50 baz puanlık faiz artışının mevcut sıkılaştırma döngüsünün sonuncusu olabileceğini, ancak Ocak ayındaki faiz artırımının enflasyon Çarşamba günkü raporda fiyat artışlarının hala çift haneli rakamlarda gösterilmesi bekleniyor.

Bu arada, Salı günkü iş raporunun şunu göstermesi bekleniyor: ücret artışı BOE ve Ocak ayındaki baskıyı koruyarak artmaya devam ediyor perakende satış Cuma günkü verilerin bir düşüş daha göstermesi bekleniyor.

BOE, geçtiğimiz hafta, İngiltere'nin bu yılın ilk çeyreğinde başlayıp beş çeyrek süren sığ ama uzun bir resesyona gireceğini öngörmüştü.

  1. Japonya Merkez Bankası

Salı günü Japonya hükümeti, Japonya Merkez Bankası başkanlığı görev süresi yakında sona erecek olan Haruhiko Kuroda'nın yerine beklenmedik bir adayı resmen aday göstermeye hazırlanıyor.

Burası yen Başlangıçta Cuma günü 71 yaşındaki bir akademisyen ve BOJ politika kurulunun eski bir üyesi olan Kazuo Ueda'nın aday gösterileceğine dair raporların ardından yükseldi, ancak para birimi, merkez bankasının mevcut pozisyonuna desteğini ifade ettikten sonra kazançlarının bir kısmını geri verdi.

BOJ'un politika duruşunu ne zaman ve nasıl ayarlayıp ayarlamadığı, bu yıl küresel olarak piyasaların karşılaştığı en önemli sorulardan biridir. BOJ gözlemcileri, enflasyon yükseldikçe ultra gevşek para politikasının değişmesinin muhtemel olduğundan şüpheleniyorlar.

Ueda para politikası konusunda uzman olarak kabul edilirken, çoğu analist atamasının tamamen beklenmedik olduğunu ve başlangıçta beklenenden daha erken ultra düşük faiz oranlarını aşamalı olarak kaldırmak için bir harekete işaret edebileceğini söyledi.

  1. Euro Bölgesi

Avrupa Komisyonu üç ayda bir ekonomiyi serbest bırakacak Tahminleri Çarşamba günü Euro bölgesi için. Bundan önce Euro Bölgesi, Salı günü revize edilmiş GSYİH verilerini açıklayacak.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Çarşamba günü Strazburg'daki Avrupa Parlamentosu'nda bankanın yıllık raporu hakkında ifade verecek.

Hafta boyunca ortaya çıkacak diğer ECB yetkilileri arasında Baş Ekonomist Philip Lane, Başkan Yardımcısı Luis de Guindos ve Yönetim Kurulu üyeleri Fabio Panetta ve Isabel Schnabel yer alıyor.

--Reuters bu habere katkıda bulundu

6 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page