top of page

Bu hafta piyasalarda izlenecek en önemli 5 şey

ABD hükümetinin kapanmasını önlemek için on birinci saatte varılan anlaşmayla yatırımcılar ABD istihdam verilerine ve Federal Reserve başkanı Jerome Powell ile Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'ın önümüzdeki haftaki konuşmalarına odaklanacak. Avustralya ve Yeni Zelanda'daki merkez bankaları toplantıları da ilgi odağı olacak ve piyasalar 'daha uzun süre daha yüksek' faiz oranı mantrasını sindirmeye devam edecek. İşte haftaya başlamak için bilmeniz gerekenler.


  1. Tarım dışı bordrolar

ABD , Cuma günü Eylül ayı için yakından izlenecek istihdam raporunu yayınlayacak; ekonomistler, ekonominin Ağustos'taki 187.000'den biraz yavaşlayarak geçen ay 163.000 istihdam eklemesini bekliyor .

Beklenenden daha güçlü bir okuma, Fed'in 'uzun süre yüksek' duruşunun altını çizerek piyasalar üzerinde baskı oluşturabilir.

Cuma günkü rapor öncesinde Ağustos ayına ait JOLTS iş raporu Salı günü yayınlanacak ve bunu bir gün sonra ADP Ulusal İstihdam raporundan özel sektör işe alımlarına ilişkin bir güncelleme takip edecek ve bu raporun istihdam büyümesinin yavaşladığına işaret etmesi bekleniyor.

Bu arada Tedarik Yönetim Enstitüsü , üst üste on birinci ay boyunca daralma bölgesinde kalması beklenen Eylül ayı imalat PMI'ını Pazartesi günü açıklayacak . Çarşamba günü açıklanacak ISM hizmetleri PMI'ının biraz daha yavaş bir büyüme göstermesi bekleniyor.


2. Powell'ın yorumları

Jay Powell , Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker ile birlikte Pazartesi günü işçiler, küçük işletme sahipleri ve toplum liderleriyle yapılacak yuvarlak masa toplantısına katılacak.

Cuma günkü veriler enflasyonda ilerlemeye işaret etti ; yıllık temel enflasyon iki yıl içinde ilk kez %4'ün altına düştü, ancak benzinin pompadaki maliyetini artıran artan petrol fiyatları Fed'in %2 enflasyonuna giden yolu gösteriyor hedef uzun olacak.

Fed, Eylül ayında faiz oranlarını sabit tuttu ancak bu yıl bir faiz artırımı daha ve gelecek yıl daha önce belirtilenden daha az indirim beklediğini belirtti.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester , Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ve San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de hafta içinde sahneye çıkacak.


3. Hisse senedi piyasaları dördüncü çeyreğe başlıyor

Yılın en önemli son çeyreği, hisse senetleri açısından zayıf bir üçüncü çeyreğin ardından başlıyor.

Çeyrekte S&P 500 yaklaşık %3,6, Dow %2,6 ve Nasdaq %4,1 kayıp yaşadı. Eylül ayında S&P 500 %4,9, Dow %3,5 ve Nasdaq %5,8 düştü.

Artan tahvil getirileri borsaları sarsıyor ve bazı yatırımcılar, aralarında Apple (NASDAQ: AAPL ), Microsoft (NASDAQ: MSFT ), Alphabet (NASDAQ: GOOGL ) ve Amazon'un (NASDAQ: AMZN ) da bulunduğu mega büyük şirketlerin değerlemelerindeki balonlaşmanın bir başka neden olabileceğinden endişe ediyor. zayıf nokta.

Önümüzdeki yıllarda genellikle kayda değer kar büyümesi beklenen teknoloji ve büyüme şirketlerinin hisseleri, getiriler arttığında özellikle sert darbe alma eğilimindedir çünkü gelecekteki tahmini kazançları daha ciddi şekilde iskonto edilir.

Ancak 4. çeyrek başka bir kazanç sezonu getirecek ve AI patlaması hala önemli olsa da, kardaki nihai artışa ilişkin hala bazı sorular var.


4. Lagarde'ın konuşması

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde , Cuma günü Euro Bölgesi enflasyonunun geçen ay iki yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösteren verilerin ardından faiz oranlarının gelecekteki seyrine ilişkin göstergeleri bekleyen yatırımcılarla Çarşamba günü bir konuşma yapacak.

Veriler, ECB'nin enflasyonu yeniden %2 hedefine indirecek kadar faiz artırımına gittiği yönündeki beklentileri artırdı.

Blokta enflasyon, artan enerji maliyetleri, salgın sonrası tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklıklar ve yüksek hükümet harcamalarının bir araya gelmesiyle geçen sonbaharda kısa süreliğine çift haneli rakamlara ulaştı.

Buna yanıt olarak ECB, son derece gevşek bir para politikası yoluyla enflasyonu teşvik etmeye çalışarak geçen on yılın ardından faiz oranlarını eksi %0,5'lik dip seviyesinden %4,0 gibi rekor bir yüksekliğe yükseltti.


5. RBA, RBNZ toplantıları

Avustralya Merkez Bankası, ilk toplantısını Salı günü bankanın başına geçecek ilk kadın olan yeni başkan Michele Bullock ile yapacak.

Yatırımcılar, RBA'nın faiz artırımlarıyla bitip bitmediğine veya hizmet sektöründeki kalıcı fiyat baskılarına ilişkin son zamanlardaki bazı göstergelerin ardından daha fazlasının gelip gelmeyeceğine dair herhangi bir gösterge arayacak. Konsensüs bir duraklama yönündedir.

Bu arada Yeni Zelanda Merkez Bankası son politika toplantısını Çarşamba günü gerçekleştirecek. RBNZ'nin şahin duruşuna rağmen piyasa gözlemcileri bir faiz artırımı beklemiyor; bunun yerine yetkililerin Kasım ayında olası bir hamleyi işaretleyip işaretleyemeyeceğine odaklanıyorlar.
9 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page