top of page

Bu hafta piyasalarda izlenmesi gereken en önemli 5 gelişme

Fed’in Temmuz toplantısının Çarşamba günü yayımlanacak tutanakları, faiz patikasının gidişatıyla ilgili yatırımcılara bilgi sağlayacak. Perakende satış verileri ve kazanç raporları, tüketici harcamalarının durumunu gösterecek. Ayrıca Çin'den gelecek olan verilerin, dünyanın ikinci büyük ekonomisindeki toparlanma sürecinin duraksamasına işaret etmesi bekleniyor.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Fed tutanakları

Yatırımcılar, Fed’in gelecek ayki yıllık toplantısına odaklanmadan önce Çarşamba günkü tutanaklar üzerinden Merkez Bankasının Temmuz ayındaki politika toplantısını inceleyecek.

Geçtiğimiz ay faizleri 25 baz puan artıran ve Eylül ayında yeni bir artırım yapabileceğini belirten Fed'in tutanakları, piyasaların bir sonraki faiz artışı için ne kadar hazır olduğunu ölçmeye yardımcı olacak. Ancak piyasalar Eylül ayında bir duraklama bekliyor.

Geçen haftaki veriler, ABD’de tüketici ve üretici fiyatlarının Temmuz ayında ufak bir artış yaşadığını ancak genel enflasyonist eğilimin düşüşte olduğunu gösterdi.

Merkez Bankası, enflasyonu bankanın hedefine yaklaştırmak için 2022 Mart ayından bu yana faizleri 525 baz puan artırdı.

2. ABD’nin ekonomi verileri

ABD'nin Salı günü açıklanacak Temmuz ayı perakende satışları verileri, talebin üçüncü çeyrekte nasıl performans gösterdiğini gösterecek.

Diğer ekonomik verilerin imalat sektörünün zorluklarına dikkat çekmesi bekleniyor.

Çarşamba günü yayımlanacak olan inşaat izinleri ve konut başlangıçları raporlarından istikrar belirtileri görme beklentisi olurken Perşembe günü açıklanacak olan haftalık işsizlik başvuruları raporu için beklentiler de düşme eğilimi göstermesi yönünde.

3. Perakende kazanç raporları

Bu hafta ABD'nin en büyük perakendecilerinin kazançlarını açıklaması bekleniyor. Bu raporlar, tüketici harcamalarının sağlık durumu hakkında önemli bilgiler sunabilir.

Home Depot (NYSE:HD), Target (NYSE:TGT) ve Walmart (NYSE:WMT) gibi perakendecilerin yanı sıra Macy's (NYSE:M), Nordstrom (NYSE:JWN), Kohl's (NYSE:KSS) ve Lowe's (NYSE:LOW) gibi diğer büyük perakendeciler de önümüzdeki haftalarda kazanç raporlarını açıklayacak.

4. Çin verileri

Çin ekonomisinin COVID-19 sonrasındaki toparlanma süreci, iç ve dış talepteki zayıflama nedeniyle son aylarda duraksadı.

Salı günü açıklanacak olan perakende satışlar, sanayi üretimi ve sabit varlık yatırımı verilerinin, sadece hafif kazançlar göstermesi öngörülüyor.

5. Petrol fiyatlarında yükseliş

Petrol fiyatları, Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) rekor seviyedeki küresel talep ve sıkılaşan arz tahminlerinin ardından Cuma günü yükseldi.

Ajans, talebin Haziran ayında günlük 103 milyon varil ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını ve bu ay yeni bir zirveye çıkabileceğini öngördü.

Öte yandan Suudi Arabistan ve Rusya’nın üretim kesintileri, yılın kalanında stoklarda keskin bir düşüşe zemin hazırlıyor ki ajansa göre bu, petrol fiyatlarını daha da yükseltebilir.

OANDA analisti Craig Erlam’ın Reuters’e verdiği demece göre arz kesintileri ve ekonomik görünümdeki iyileşme, yatırımcılar arasındaki iyimserlik düzeyini artırdı.


9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page