top of page

Bu Hafta Piyasalarda Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme


İlk büyük kazanç raporu dalgası, önümüzdeki hafta yatırımcıları epey meşgul edecek. ABD verileri, Fed’in alımlarını azaltmaya başlaması yönündeki beklentileri güçlendirebilir. Çin’in üçüncü çeyrek ekonomik büyümesi, son zamanlarda aldığı birçok darbenin etkisini gösterecek. İngiltere enflasyon verileri, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faizleri artıracağına dair artan beklentileri pekiştirebilir. Öte yandan ilk Bitcoin vadeli işlemler ETF’si (borsa yatırım fonu) işleme başlayarak dijital parayı tüm zamanların yükseğine yaklaştıracak.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:


1. Kazanç raporları

Tesla TSLA, Intel INTC ve Johnson & Johnson’ın JNJ da içinde olduğu birçok şirket kazanç raporu sunacak. Perşembe günü Netflix NFLX, ABD’nin teknoloji devlerinin oluşturduğu FAANG grubu (Facebook FB, Apple AAPL, Amazon AMZN, Netflix ve Google’ın ana şirketi Alphabet GOOGL için üçüncü çeyrek kazanç dönemini başlatacak.

Şirket, "Squid Game" filminin şimdiye kadarki en büyük dizisi olduğunu söyledi ve Bloomberg, mega-hitin şirket için yaklaşık 900 milyon dolar değer yaratacağını raporladı.

ABD piyasaları Cuma günü yükseldi ve Goldman Sachs GS, büyük bankalar için üçüncü çeyreğe güçlü bir başlangıç yaptıktan sonra Dow, Haziran ayından beri en yüksek haftalık yüzdelik kazancını paylaştı. Ancak yatırımcılar, özellikle enerjinin yüksek maliyetleri ile tedarik zinciri sorunlarının etkilerini görmek için beklemede olacak.


2. ABD verileri

ABD, Pazartesi günü endüstriyel üretim verilerini ve Salı günü konut izinleri ile konut başlangıçları raporlarını paylaşacak.

Endüstriyel üretim, tedarik zinciri sorunlarından dolayı baskılanmış olabilir ancak mortgage başvurularında yaşanan son artışın, durgun geçen bahar ve yaz aylarından sonra faaliyette yeni b ir artışa işaret etmesinden dolayı konut verilerinin güçlü olmaya devam etmesi bekleniyor.

Fed’in Bej Kitabı Çarşamba günü yayınlanacak ve alımları azaltma beklentilerini güçlendirebilir. Geçen hafta yayınlanan Eylül ayı Fed toplantı tutanakları, Kasım ayındaki bir duyurunun olası olduğunu ve azaltımın aynı ayın sonunda bile başlayabileceğini gösterdi.


3. Çin GSYH’si

Son aylarda Çin ekonomisi, Evergrande kaynaklı gayrimenkul piyasası krizinden delta varyantına, enerji krizinden arz darboğazlarına ve artan emtia fiyatlarına kadar birçok darbe aldı.

Bu nedenle yatırımcılar, Pazartesi günkü üçüncü çeyrek GSYİH verisini yakından izleyecek. Aynı zamanda fabrika üretimi ve perakende satış rakamları da paylaşılacak. Ekonomistler, %7,9 büyüme yaşanan bir önceki çeyreğe göre ekonomideki büyümenin, yıllık %5,2’ye yavaşladığını düşünüyor.

Çin’in gayrimenkul sektörü, Evergrande’nin 300 milyar dolardan fazla olan borcunu ödeyememesinin ardından satışlardaki düşüş ve inşaattaki yavaşlama ile artan temerrütlerle boğuşuyor.


4. İngiltere enflasyonu

Çarşamba günkü verilerde, Eylül ayında İngiltere’nin TÜFE okumasında yaklaşık dokuz yılın en hızlı artışının görülmesi bekleniyor. Ekonomistler yıllık %3,2 okuma bekliyor.

Rapor, BoE’nin, artan enflasyonla mücadelede yılsonundan önce, pandemiden beri faizleri artıran ilk majör merkez bankası olacağına dair beklentiler arasında dikkatle izlenecek.

Artan enerji fiyatları ve tedarik zincirindeki darboğazlar, BoE’nin, enflasyonun yılsonunda %4’ü geçip 2022’nin ilk yarısında o seviyelerde kalmasını beklediği anlamına geliyor.


5. Bitcoin vadeli işlemler ETF’si

ABD’de listeli ilk bitcoin vadeli işlemler ETF’si, SEC’teki son dakika itirazına rağmen önümüzdeki hafta işleme başlayacak.

ProShares Bitcoin Borsa Yatırım Fonu, Salı günü New York Borsası’nda işleme başlayacak. Bir gün sonra ise Invesco Bitcoin Strategy ETF, SEC engel olmazsa işleme başlayabilecek.

ETF’ler, olası likidite eksikliği ve spot piyasalarda fiyat manipülasyonu riski gibi düzenleyici endişeleri arasında kripto paranın kendisi yerine Chicago Ticaret Borsası’nda zaten işlem gören bitcoin vadeli işlemler temelinde olacak.

ETF’nin piyasaya sürülmesi ile benzer ürünlerin akışı için yol açabilir. Böylece Cuma günü 62.892 dolar ile zirveyi gören bitcoin, 64.778 dolar olan tüm zamanların yüksek seviyesine doğru bir ralliye başlayabilir.

16 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page