top of page

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme


Önümüzdeki hafta Temmuz ayı ABD iş raporu ilgi odağında olacak. Yatırımcılar Fed’in, para politikasını daha kısa süre içinde sıkılaştırmasına teşvik edebilecek herhangi bir göstergeyi izliyor olacak. Ekonomi takviminde ayrıca Arz Yönetim Enstitüsü’nün (ISM) PMI rakamları, fabrika siparişleri ve ilk işsizlik başvuruları da olacak. Kazanç raporları manşetlerde olmaya devam edecek. S&P 500 şirketlerinin üçte birinden fazlası rapor sunmaya hazırlanıyor. Çinli piyasa düzenleyicilerinin baskıları, önemli bir manşet olmaya devam edebilir ve İngiltere’de İngiltere Bankası (BoE), yapacağı toplantıda Fed’in teşvikleri azaltmak için hala zamana ihtiyaç olduğu görüşünü benimseyebilir.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:


1. Temmuz iş raporu

Cuma günü ABD’nin tarım dışı istihdam raporu, ekonomik toparlanmanın gücüne dair yeni ipuçları ve Fed politikacılarının görünümü hakkında bilgi sunacak.

Ekonomistler, ekonominin Temmuz ayında 900.000 iş eklemiş olmasını bekliyor. Haziran ayında 850.000 ile beklentileri aşmıştı.

Geçen hafta Fed Başkanı Jerome Powell, teşvik tedbirlerini azaltmaya başlamadan önce işgücü piyasasında hala “önemli ilerlemelere” gerek olduğunu söyledi.

Haziran ayında Fed yetkilileri, tahvil alımlarını nasıl azaltacağını tartışmaya başladı ancak piyasa için acil durum destek tedbirlerini ne zaman başlatacağına dair zaman çizelgesi henüz net değil.


2.Diğer ekonomi verileri

İş raporunun dışında ekonomi takviminde Arz Yönetim Enstitüsü’nün (ISM) imalat verileri ve hizmet sektörü verileri var. ISM imalat PMI verisinin güçlü olmaya devam etmesi ancak ekonomide, yüksek enflasyona katkısı olan arz yönlü sorunların yine altını çizmesi bekleniyor.

Fabrika siparişleri verileri Salı ve haftalık ilk işsizlik başvuruları raporu Perşembe günü yayınlanacak. İşsizlik başvuruları, işgücüne artan talep arasında yılın başından bu yana önemli ölçüde düştü ancak yeni enfeksiyon sayılarını artıran Delta varyantı, bu toparlanmaya karşı risk oluşturuyor.

Ayrıca Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida ve Fed Yöneticisi Christopher Waller gibi birçok Fed yetkilisi de bu hafta konuşma yapacak.

3. Kazanç raporları


Yatırımcılar önümüzdeki hafta Eli Lilly (NYSE:LLY), CVS Health (NYSE:CVS) ve General Motors (NYSE:GM) gibi bir dizi isimden kazanç raporu görecek.

Beklenen kazançlardaki değişim ile hisse değerlemelerindeki değişimi kıyaslayan ve endeksin yılın başından bu yana sergilediği performansa ilişkin bir Credit Suisse (SIX:CSGN) analizine göre S&P 500’deki kazançların en önemli etkeni, gelecekteki kazanç rakamlarının güçlü olacağına dair beklentiler oldu.

ABD borsası Cuma günü geriledi ve haftalık kayıp yaşadı. Amazon (NASDAQ:AMZN) hisseleri, şirketin düşük satış büyümesi öngörüsünün ardından değer kaybetti ancak S&P 500, art arda altıncı aylık artışını yaşadı.

4. Çin’deki baskı


Çin’deki piyasa düzenleyicilerinin son baskısı, yatırımcıları korkutarak Çinli hisse senetlerinden uzaklaştırdı ve teknoloji şirketlerini belirsiz bir çevrede faaliyet göstermeye terk etti.

Çin, New York borsasında işlem görmeye başlamasından yalnızca birkaç gün sonra Didi Global’e yönelik geçen ay başlattığı bir soruşturmanın ardından deniz aşırı hisse ihracına yönelik düzenleyici tutumunu sıkılaştırıyor.

Büyük bir satışın ardından yetkililer, hisse senedi ve yuana zemin oluşturan piyasa dalgalanmalarını yatıştırmak için aksiyon aldı, şimdilik.

Önümüzdeki hafta yatırımcılar, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki durgunluğa ilişkin endişeler artarken Çin’in PMI verilerini inceliyor olacak. Bu veri, piyasaların sıradaki testi olabilir.


5. İngiltere Bankası toplantısı

Perşembe günkü toplantısında BoE’nin, artan enflasyon ve gelişen ekonomi karşısında tahvil alım programının boyutuna ilişkin politikacılar arasında yaşanan bazı anlaşmazlıklara rağmen teşviki mevcut tempoda sürdürmesi bekleniyor.

Yani BoE toplantısında nelere dikkat edilmeli? Yetkililer bu yıl için enflasyon tahminini yükseltebilir ancak Delta varyantıyla ilgili endişeler arasında büyüme görünümü hala belirsiz.

Ayrıca iki politikacı, tahvil alım programının daha erken bitirilmesini savunmak üzere saf değiştirdikten sonra başka isimlerin de bu görüşü benimseyip benimsemeyeceğini görmek ilginç olacak.

29 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page