top of page

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme


Bu hafta ilgi kurumsal kazanç raporlarında. Geçen hafta paylaşılan banka kazanç raporları karışık sonuçlar gösterirken TÜFE raporu beklentileri aştı ve akabinde Fed’in faizlerdeki yapacağı artışla ilgili beklentiler kurumsal haberleri geride bıraktı.


ABD’de birkaç ekonomi verisi dışında Tesla, Netflix, Verizon, J&J ve Bank of America gibi şirketlerin kazanç raporları var ve etkisi verilere göre daha büyük olabilir. Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faiz kararı ise merakla bekleniyor. Geçen haftaki artış yönlü sürprizin ardından bu hafta da TÜFE raporları geliyor.


İşte yeni haftaya başlarken finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:


1. Birinci sınıf şirketlerin kazanç raporları


2022 değer hisselerinin yılı oldu. Bu hafta birinci sınıf şirketlerin bazıları kazanç raporlarını paylaşmaya hazır.


Bank of America Corp (NYSE:BAC) ve Goldman Sachs Group Inc (NYSE:GS) Pazartesi günü kazanç raporlarını paylaşacak. Geçen hafta JPMorgan (NYSE:JPM) temkinli bir hissiyat yaratırken Citigroup Inc (NYSE:C) piyasadaki iyimserliği canlandırdı.


Salı günü Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) ve Novartis AG ADR (NYSE:NVS) raporlama yapacak. Her iki şirket de bu yıl bugüne kadar iyi performanslar sergiledi. ABD’de bebek maması formülünde yaşanan kıtlıkta etkisi olan Abbott Labs (NYSE:ABT) Çarşamba ve Roche Holding AG (SIX:RO) Perşembe günü rapor sunacak.


Perşembe günü AT&T Inc (NYSE:T) ve Cuma günü Verizon Communications Inc (NYSE:VZ) raporlarını göreceğiz.


Rapor sunacak diğer isimler arasında Perşembe günü Philip Morris International Inc (NYSE:PM) ve Union Pacific (NYSE:UNP), Cuma günü American Express (NYSE:AXP), HCA (NYSE:HCA) ve Schlumberger (NYSE:SLB) bulunuyor.


Raporlar şirketlerin enflasyonla nasıl mücadele ettiğini, ekonomik faaliyette yavaşlama görüp görmediklerini ve bu çeyrekte bazı kayıplar ve giderler için boşa çabalayıp çabalamayacaklarını veya genel piyasadaki temkinlilikten dolayı beklentileri düşürüp düşürmeyeceklerini öğrenmek adına dikkatle incelenecek.


2. Teknoloji kazanç raporları


Bu hafta raporlama yapacak büyük teknoloji şirketleri için beklentiler zaten düşmüştü ve yatırımcılar, en kötüsünün geçmişte kalıp kalmadığını öğrenmek isteyecek.


Salı günü rapor sunacak olan Netflix (NASDAQ:NFLX), bu yıl bugüne kadar yaklaşık %70 değer kaybederek S&P 500 endeksinin en kötü performansına sahip isim oldu. Son kazanç raporu hem pandemi sonrası bir akşamdan kalma etkisi yaşandığını hem de nereye gittiğinden emin olamayan bir idari ekip olduğunu gösterdi. Bundan dolayı yatırımcılar, gidişatta bir netlik olup olmadığını anlamaya çalışacak.


Snap (NYSE:SNAP) Perşembe günü rapor sunacak. Snap dijital reklamcılık için felaket tellalı olan bir isim, bu nedenle genel piyasa üzerinde tekrar büyük bir etkiye sahip olabilir.


Tesla (NASDAQ:TSLA) Çarşamba günü raporunu paylaşacak ve teslimatlarda çeyrek bazda nadir bir düşüş gördükten sonra yakından takip edilecek.


Çarşamba günü raporlama yapacak olan ASML Holding (NASDAQ:ASML), yarı iletken sektörünün yavaşlamaya başlayıp başlamadığına dair önemli ipuçları verecek.


Twitter (NYSE:TWTR), raporunu Cuma günü paylaşıyor. Rapor, Musk’a açtıkları dava üzerinde doğrudan bir etkide bulunmayacak olsa da ilgi çekecek.


3. ECB toplantısı


ECB Perşembe günü bir araya gelecek ve on yıl içinde ilk kez faiz artışı bekleniyor. İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin istifa girişimi mi dersiniz, euro’nun dolar karşısında yaşadığı dramı mı istersiniz; ECB’nin kararını etkileyebilecek birçok haber var. Dahası toplantıdan önce Salı günü Euro Bölgesi’nin TÜFE raporu paylaşılacak. Faiz kararı ve ECB Başkanı Christine Lagarde’ın basın toplantısı dışında bu toplantının, devlet tahvil getirilerinin daha fazla yükselmesini önlemek için blokun bulduğu yeni araçla ilgili detay sunması bekleniyor.


4. İngiltere’de TÜFE ve istihdam verileri ve başbakanlık tartışması


Salı günü İngiltere’nin istihdam verileri ve Çarşamba günü TÜFE raporu paylaşılacak. İngiltere Merkez Bankası (BoE) 25 baz puanlık faiz artırımı yaptı ve güçlü bir istihdam ve/veya yüksek bir TÜFE oranı, sonraki toplantıda bankanın faizleri daha hızlı bir tempoda artırması yönünde baskı yaratabilir.


Bu raporlar öncesinde ise Boris Johnson yerine Muhafazakar Parti’nin başına ve İngiltere’nin başbakanlık koltuğuna geçecek adayların televizyon kanallarındaki tartışmalarını gördük. Johnson’ın istifası ekonomik ortamı doğrudan etkilemese de yeni başbakanın ilk görevinin enflasyonla mücadele olduğuna şüphe yok.


5. Petrolde neler oluyor?


Geçen hafta ABD Başkanı Joe Biden, 2018 yılında muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden sonra insan haklarıyla ilgili endişelere rağmen Veliaht Prens Muhammed bin Salman ile görüşmek üzere Suudi Arabistan’ı ziyaret etti. Biden’in siyasi açıdan riskli olan bu gezisinden çabuk bir sonuç alıp almayacağını göreceğiz. Geçtiğimiz beş hafta içinde WTI’da yaşanan yaklaşık %20’lik düşüş, Biden’in, petrol şirketleri ve üreticilerinin enflasyondaki rolüyle ilgili söylemleriyle ancak daha da önemlisi resesyon korkuları ile aynı zamana denk geldi.


Petrol fiyatı Başkan, merkez bankaları ve daha genel ekonomi için ikilem yaratıyor – petrol ve akabinde benzin fiyatlarındaki sürekli düşüş, enflasyon açısından önemli bir baskıyı yok edecek ancak bu, aynı zamanda kendi ekonomik ve siyasi zorluklarını da beraberinde getiren bir resesyon sinyali olabilir.

7 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page