top of page

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme


ABD enflasyon rakamları ve kurumsal kazanç sezonunun başlangıcı, ekonomik takvimde sakin geçecek bir haftanın en önemli olayları olacak. Aralık ayı enflasyon verileri, Fed’in bir sonraki faiz artırımı kararını etkileyebilecekken şirket kazançları, potansiyel bir resesyon endişeleri arasında ekonominin sağlığı hakkında önemli bir fikir verecek. İngiltere GSYH'si, Japonya enflasyonu ve Euro Bölgesi verileri de ilgi odağında olacak.


Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:


1. ABD TÜFE verisi


ABD'nin Aralık ayı tüketici fiyat endeksi Perşembe günü açıklanacak ve ekonomistler, çekirdek enflasyonun bir önceki yıla göre %5,7 oranında artmasını bekliyor. Fiyat baskılarının hafiflemeye devam ettiğine dair herhangi bir işaret, Fed'in son yıllardaki en agresif sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştığı görüşünü güçlendirmekle kalmayıp bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz indirimlerinin gelebileceği spekülasyonlarını da körükleyebilir.


Ücret artışları yavaşlamış ve hizmet faaliyetleri daralmış olmasına rağmen Cuma günü açıklanan ABD verileri, Aralık ayı istihdamının beklenenden daha çok arttığını göstererek Fed'in para politikası patikasına ilişkin endişeleri hafifletti.


Cuma günü Fed yetkilileri, ücret artışlarında ve ekonomide giderek yavaşlama olduğuna dair diğer işaretleri kabul ederken Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed'in 31 Ocak - 1 Şubat'taki bir sonraki politika toplantısında çeyrek puanlık birartırım ihtimaline işaret etti. Aralık ayında faizleri 50 baz puan artırmıştı.


2. Kazanç sezonu başlıyor


Şirketler, önümüzdeki hafta dördüncü çeyrek kazançlarını raporlamaya başlayacak ve yatırımcılar potansiyel bir ekonomik yavaşlamanın sonuçlara yansıyacağına dair işaretler arayacak.


Sadece Cuma günü, Wells Fargo (NYSE:WFC), Citigroup (NYSE:C), Bank of America (NYSE:BAC) ve JPMorgan (NYSE:JPM) gibi bankalar, sağlık hizmetleri devi UnitedHealth Group (NYSE:UNH), varlık yöneticisi BlackRock (NYSE:BLK) ve Delta Air Lines (NYSE:DAL) raporlarını açıklayacak.


Refinitiv IBES'e göre analistlerin konsensüs tahminleri, S&P 500 endeksinin dördüncü çeyrek kazançlarında bir önceki yıla göre %1,6'lık bir düşüş yönünde. Bazıları, resesyon riskleri nedeniyle 2023 projeksiyonlarının hâlâ çok iyimser olduğunu düşünüyor.


Mevcut kazanç tahminlerinin herhangi bir ekonomik yavaşlamayı tam olarak hesaba katmaması durumunda hisse senetleri, göründüğünden daha pahalı olabilirken herhangi bir gerileme, yatırımcıların hisse senetleri için ödemek istedikleri miktarı daha da azaltabilir.


3. İngiltere GSYİH verisi


İngiltere çift haneli enflasyon, ulaşım ve kamu sektörlerindeki grevler ve zayıflayan konut piyasası nedeniyle tarihi bir hayat pahalılığı yaşarken ülke, muhtemelen uzun sürecek bir resesyonla karşı karşıya ve Cuma günü Kasım ayı GSYİH rakamlarını açıklayacak.


İngiltere Merkez Bankasının (BoE) art arda yaptığı dokuz faiz artışının ardından son verilere göre İngiliz mortgage onayları, Kasım ayında, Haziran 2020'deki pandemi kaynaklı çöküşten beri en düşük seviyesine indi.


Fiyat baskıları ve yüksek borçlanma maliyetleri nedeniyle Başbakan Rishi Sunak, enflasyonu yarıya indirme, ekonomiyi büyütme, kamu borcunu azaltma ve sağlık hizmetlerinde bekleme listelerini azaltma sözü verdi.


Ancak Deutsche Bank analistleri, yüksek enflasyonun bu yıl da devam edeceğini, 2024'e kadar faiz indirimi olmayacağını ve mali politikaların daha da sertleşeceğini öngörürken Barclays analistleri, İngiltere ekonomisinin 2023'ün üçüncü çeyreğinin sonuna kadar daralmaya devam etmesini bekliyor.


4. Euro Bölgesi’ne ait veriler


Cuma günü Almanya; Rusya'nın Ukrayna'daki savaşının tetiklediği enerji krizinin, Euro Bölgesi'nin en büyük ekonomisi üzerindeki etkisini gösterecek olan yıllık GSYİH büyümesi tahminini yayımlayacak.


Euro Bölgesi'nin geneli de aynı gün sanayi̇ üretimi̇ ve ticaret verilerini paylaşacak. Enerji ithalatının yüksek maliyetleri, blokun ticaret dengesini fazladan açığa çevirdi ancak gaz fiyatlarının düşmesiyle Ekim ayında açık azaldı ve piyasa gözlemcileri, bu eğilimin Kasım ayında devam edip etmediğine bakacak.


Sanayi üretiminin Ekim ayındaki düşüşün ardından küçük bir toparlanma göstermesi bekleniyor.


5. Tokyo enflasyonu


Geçen ayki enflasyon raporunun, piyasayı Japonya Merkez Bankasının (BoJ) olası bir politika değişikliğine yönlendirmesinin ardından piyasa gözlemcileri, Salı günü Tokyo'nun enflasyon rakamlarını yakından izleyecek.


Tokyo TÜFE verisi, Kasım ayında son on yılın en yüksek seviyesine çıktı.


Daha bir ay bile geçmeden BoJ, uzun vadeli faizlerin daha fazla yükselmesine izin veren tahvil getirisi kontrolünü değiştirdi. Bu hamle, uzun süreli parasal teşvikin bazı maliyetlerini hafifletmeyi amaçlıyordu.


BoJ yetkilileri hamlenin bir defaya mahsus olduğunu savunsa da yen, daha şahin bir değişim beklentilerinin artmasıyla yedi ayın en yüksek seviyelerine çıktı. BoJ'un, bir sonraki politika toplantısını 18 Ocak'ta yapması bekleniyor.

6 görüntüleme0 yorum
bottom of page