top of page

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

ABD'nin borç tavanı konusundaki anlaşmazlık, kazanç sezonu devam ederken finansal piyasalar üzerinde büyük bir etki yaratacak gibi görünüyor. Piyasalar, ABD’nin, son dönemdeki yavaşlama işaretlerine rağmen güçlü kalması beklenen dördüncü çeyrek büyümesi hakkında bilgi alacak. Euro Bölgesi, PMI verilerini açıklarken Japonya'dan gelecek enflasyon verileri de yakından izlenecek.Yeni haftaya başlamak için bilmeniz gerekenler:


1. Borç tavanı açmazı


Katı politika yanlısı Cumhuriyetçiler ile Başkan Joe Biden'ın Demokratları arasında ülkenin borçlanma tavanının yükseltilmesi konusunda yaşanan tartışmanın ortasında Perşembe günü ABD hükümeti, 31,4 trilyon dolarlık borçlanma limitini aştı.


Temsilciler Meclisindeki Cumhuriyetçiler, daha yüksek bir tavanı onaylamadan önce hükümet harcamalarında kesinti yapılmasını istiyor. 2011 yılında benzer bir talep, S&P'nin ABD'nin kredi notunu ilk kez düşürmesine ve mali piyasalarda kaosa neden olmuştu.


Bu yüksek riskli çıkmazın aylarca devam etmesi ve Hazine'nin temerrüde düşmemek için acil durum manevralarını muhtemelen tüketeceği tarih olan Haziran öncesinde, her iki tarafın da diğerini sınamasıyla son dakikaya kadar sürmesi bekleniyor.


JPMorgan Chase & Co fonlarının Baş Küresel Stratejisti David Kelly, "Hem ekonomik hem de finansal açıdan bakıldığında borç tavanının yükseltilmemesi tam anlamıyla bir felaket olur." dedi.


2. Teknoloji kazanç raporları


ABD ekonomisi; yavaşlama ve olası bir resesyon belirtileri gösterirken mega şirketlerin, maliyetleri düşürürken gelir ve kârlarını artırıp artıramayacağına ilişkin sorunların olduğu bir dönemde, önümüzdeki hafta açıklanacak kazanç sonuçları, teknoloji hisselerinde son dönemde yaşanan sıçramayı test edecek.


Piyasa değeri açısından ABD'nin en büyük ikinci şirketi olan Microsoft (NASDAQ:MSFT) Salı günü, Elon Musk'ın Tesla'sı (NASDAQ:TSLA) Çarşamba günü ve Intel (NASDAQ:INTC) Perşembe günü raporlarını açıklayacak.


Refinitiv verilerine göre S&P 500 şirketlerinin dördüncü çeyrek kazançlarında, bir önceki yıla göre genel olarak %2,9'luk bir düşüş kaydetmesi bekleniyor. Yılın başında %1,6'lık düşüş yaşanmıştı.


Cuma günü yaptığı açıklamada Alphabet (NASDAQ:GOOGL), işten çıkarmaları duyuran son teknoloji devi olarak yaklaşık 12.000 kişiyi (iş gücünün yaklaşık %6'sını) işten çıkaracağını duyurdu. Microsoft, Çarşamba günü yaptığı açıklamada 10.000 kişiyi işten çıkaracağını belirtirken Amazon (NASDAQ:AMZN) da 18.000 kişiyi işten çıkaracağını çalışanlarına bildirmeye başladı.


3. ABD’nin ekonomi verileri


ABD'nin dördüncü çeyrek gayrisafi yurt içi hasılasına ilişkin ilk tahminler, Perşembe günü açıklanacak olup analistler, ekonominin üçüncü çeyrekteki %3,2'lik büyümenin ardından yıllık bazda %2,6 oranında büyüme bekliyor.


Bu oran güçlü görünmekle birlikte son ekonomik veriler, ekonominin 2022 yılı sonunda ivme kaybettiğine işaret ediyor – perakende satışlar son iki ayda en az %1 düşmüş, sanayi üretimi son üç ayda gerilemiş ve konut inşaatı altı aylık düşüş kaydetmiş durumda.


Fed’in agresif faiz artışları politikası, talebi vurmaya devam ettikçe GSYİH'nin önümüzdeki çeyreklerde zayıflaması bekleniyor.


Ekonomik takvimde ayrıca Perşembe günü ilk işsizlik başvuruları, dayanıklı tüketim malları siparişleri ve yeni̇ ev satışları ile Cuma günü kişisel tüketim fiyat endeksi verileri yer alıyor.


4. Euro Bölgesi


Politika yapıcılar Perşembe günü geleneksel politika toplantısı öncesi sessizlik dönemine girmeden önce Avrupa Merkez Bankasının (ECB) birçok yetkilisi açıklamalarda bulunacak. ECB’nin bir sonraki politika toplantısı 2 Şubat'ta yapılacak.


Geçtiğimiz hafta enflasyondaki son düşüşler nedeniyle faiz artırım hızını yavaşlatacağı yönündeki piyasa beklentilerine karşı çıkan ECB Başkanı Christine Lagarde'ın, iki kez boy göstermesi planlanıyor.


Bu arada Euro Bölgesi verileri, ekonominin sağlığı hakkında daha fazla bilgi verebilir.


Salı günü açıklanacak olan öncü PMI verilerinin yükselmesi beklenirken Çarşamba günü açıklanacak olan ve yakından takip edilen Almanya Ifo iş iklimi endeksi verisinin, ikinci ayda da iyileşme göstermesi bekleniyor.


5. Enflasyon takibi


Japonya Merkez Bankasının (BoJ) geçtiğimiz hafta getiri eğrisi kontrol oranını koruyarak daha şahin bir politika değişikliğine yönelik piyasa beklentilerine meydan okumasının ardından Japonya, Cuma günü Tokyo bölgesi için tüketici fiyat enflasyonu verilerini açıklayacak.


Japonya'da enflasyon son on yılın en yüksek seviyesinde ve BoJ'un %2'lik hedefinin iki katına ulaşmış durumda ancak BoJ, uzun süredir devam eden ultra genişlemeci para politikasının sonuna yaklaşıldığı yönündeki piyasa beklentilerine karşıt tavır sergiliyor.


Bu arada Avustralya Merkez Bankası (RBA), faiz artışlarına ara vermenin zamanının gelip gelmediğini düşünürken Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ), para politikasını daha ne kadar sıkılaştıracağını değerlendiriyor. Bu ortamda Avustralya ve Yeni Zelanda’nın enflasyon verileri Çarşamba günü açıklanacak.

10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page