top of page

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme


ABD’den bir dizi veri ve Euro Bölgesi enflasyon rakamları, faiz oranlarının yakın vadedeki seyri hakkında daha fazla fikir verecek. Çin'den gelecek PMI verileri, dünyanın iki numaralı ekonomisinin Ay Yeni Yılı tatillerinin ardından yeniden açılma sürecinin nasıl ilerlediğini gösterecek. Hisse senedi piyasaları Fed’in şahinliği konusunda tetikte olacak. Ve perakende sektöründen yeni kazanç raporları bekleniyor.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. ABD verileri

Cuma günü açıklanan ve tüketici harcamalarında güçlü toparlanma ve hızlanan enflasyona işaret eden resmi veriler, güçlü büyümenin enflasyonu yüksek tuttuğu ve Fed’in, faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmasına yol açtığı "iniş yok" senaryosuna ilişkin endişeleri arttırdı.

Yatırımcılar bu hafta dayanıklı tüketim malları siparişleri, tüketici güveni ve konut satışları raporları da dahil olmak üzere bir dizi verinin açıklanmasıyla, ekonominin gücüne ilişkin yeni bilgiler edinecek. Şubat ayına ilişkin ISM imalat ve hizmet sektörü raporları, sırasıyla Çarşamba ve Cuma günü paylaşılacak.

Salı günkü tüketici güveni verileri, hanehalkının ekonomik beklentiler ve enflasyon beklentileri hakkındaki görüşlerine bir bakış sunması açısından özellikle ilgi çekici olabilir. Ekonomistler endeksin, Ocak ayında beklenmedik bir şekilde düşmesinin ardından 108,5'e yükselmesini bekliyor.

Fed yetkililerinin konuşmaları açısından sakin bir hafta olacak ve Perşembe günü Başkan Chris Waller’ın ekonomik görünüm üzerine yapacağı konuşma öne çıkacak.

2. Sert iniş mi?

Ocak ayındaki güçlü performansın ardından bir dizi ekonomi verisi, Fed'in faiz oranlarını yükseltmesi ve daha önce görülenden daha uzun süre yüksek tutması gerekeceği yönündeki beklentileri artırınca hisse senetleri bu ay geriledi.

Wall Street'in ana endeksleri, Cuma günkü sert kayıpların ardından 2023 yılının en büyük haftalık düşüşünü kaydetti. Birinci sınıf Dow Jones Industrial Average için %3'lük düşüş, Eylül ayından bu yana en büyük haftalık düşüş oldu. S&P 500 ve Nasdaq Composite sırasıyla %2,7 ve %3,3 düşüş gösterdi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Cuma günü yaptığı açıklamada, Fed'in enflasyonu tamamen kontrol altına almak için gerekirse faizleri gerekenden daha fazla artırması gerektiğini söyledi.

Ancak önümüzdeki günlerde açıklanacak veriler, büyüme ve enflasyonun güçlü kalmaya devam edeceğini gösterirse hisse senedi ve tahvil piyasaları daha da düşebilir.

3. Euro Bölgesi enflasyon verileri

Avrupa Merkez Bankasının (ECB) Mart ayı ortasında yapacağı toplantıda 50 baz puanlık bir faiz artırımına daha gitmesine kesin gözüyle bakılırken bu tarihten sonra ne olacağı hâlâ tartışmalı olduğundan Euro Bölgesi enflasyonuna ilişkin açıklanacak ilk veriler yakından takip edilecek.

Salı ve Çarşamba günü Almanya, Fransa, İspanya ve Portekiz’den gelecek Şubat ayı ön verilerinin ardından Perşembe günü tüm Euro bölgesi için flaş rakam açıklanacak.

Fiyat baskıları hafifliyor: Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon oranı Ocak ayında bir önceki ayki %9,2 seviyesinden %8,6'ya geriledi ancak gözler, muhtemelen, değişken gıda ve enerji fiyatlarını dışarıda bırakan çekirdek enflasyonda kalacak. Yıllık çekirdek enflasyonun %5,3 ile Ocak ayında gördüğüyle aynı seviyede gerçekleşmesi bekleniyor.

Enflasyonun hâlâ ECB'nin %2'lik hedefinin oldukça üzerinde olması ile Perşembe günkü rakamların, agresif faiz artışlarının devam etmesi için bastıran şahin ECB yetkililerini yatıştırması pek mümkün değil.

4. Çin verileri

Çarşamba günü açıklanacak olan PMI verileri, yatırımcılara Çin'in ekonomik olarak yeniden açılmasının nasıl ilerlediğine dair fikir verecek ve ilk göstergeler, Ay Yeni Yılı tatilinde tüketici faaliyetlerinde bir toparlanmaya işaret ediyor.

İyimser veriler, iyimserliğin sönmeye yüz tuttuğu yeniden açılış ticareti için coşkuyu, bir nebze canlandırabilir. CSI 300 Endeksi, Ocak ayında %7 arttıktan sonra bu ay büyük ölçüde yatay seyretti.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki büyüme; sıkı COVID-19 karantinaları ve kısıtlamaları nedeniyle 2022'de son on yılın en kötü seviyelerinden birine yavaşladı, daha sonrasında Pekin, katı COVID-19 politikasından vazgeçti.

5. Perakende sektöründen yeni kazanç raporları

Önümüzdeki hafta yüksek profilli perakendecilerin kazanç sonuçları, tüketici harcamalarının sağlığı ve enflasyonun şirket kârlılıkları üzerindeki etkisi hakkında daha fazla fikir verecek.

Target (NYSE:TGT) Salı günü açılıştan önce rapor verecek. İndirim perakendecisi Dollar Tree (NASDAQ:DLTR), ev geliştirme zinciri Lowe's (NYSE:LOW) ile birlikte Çarşamba günü açılıştan önce rapor sunacak. Perşembe günü Macy's (NYSE:M) ve Best Buy (NYSE:BBY) piyasa açılmadan önce, Nordstrom (NYSE:JWN) ve Costco (NASDAQ:COST) ise kapanıştan sonra sonuçlarını açıklayacak.

Geçen hafta Walmart (NYSE:WMT) ve Home Depot (NYSE:HD) tarafından açıklanan sonuçlar, müşterilerin artan fiyatlar nedeniyle harcamalarını azalttığını gösterdi.

Tahminlere göre Target'ın geçen mali yıl satışlarının %2,7 artması beklenirken bu oran, Walmart'ın bildirdiği %6,7'lik artışın oldukça altında.

Lowe's, enflasyona dirençli profesyonel inşaatçılar ve müteahhitlerden ziyade daha fazla “kendin yap” müşterisi çekme eğiliminde olduğundan büyük rakibi Home Depot 'tan daha büyük bir sıkıntı hissedebilir.

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page