top of page

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Cuma günü açıklanacak olan ABD Şubat ayı istihdam raporu, iş gücü piyasasının gücüne daha fazla ışık tutacak ve yatırımcılar, faiz oranlarının gelecekteki seyrine ilişkin yeni bilgiler için Fed Başkanı Jerome Powell'ın Kongre'de vereceği ifadeyi izleyecek. Hisse senedi piyasaları dalgalanmaya devam edecek gibi görünüyor. Japonya, Kanada ve Avustralya merkez bankaları toplanacak ve İngiltere'den gelen veriler, zor durumdaki ekonominin yılın başında nasıl direnç gösterdiğine işaret edecek.

Yeni haftaya başlamak için bilmeniz gerekenler:

1. Tarım dışı istihdam

Cuma günü açıklanacak olan Şubat ayı istihdam raporu, Fed'in 21-22 Mart'taki toplantısından önceki son rapor olacak ve Ocak ayındaki patlamanın ardından yatırımcıların, faiz oranlarının gelecekteki seyrine ilişkin beklentilerini yeniden değerlendirmelerine yol açması nedeniyle daha da önem kazanacak.

Beklentiler, Ocak ayında 517.000'lik istihdam artışına göre ekonominin, geçen ay 200.000 artış ile daha ufak bir istihdam artışı yönündeyken işsizlik oranının, beş on yılın en düşük seviyesi olan %3,4'de sabit kalması bekleniyor.

Beklenenden daha güçlü bir rapor, Fed'in daha şahin adımlar atacağına dair korkuları artırabilir – iş gücü piyasasındaki güçlü talep, ücret artışını destekleyerek enflasyonun yükselmesine katkıda bulunur – ve Fed'in faiz oranlarını artırması yönünde baskı yaratır.

Yatırımcılar, Fed'den bu ay 25 baz puanlık bir artış daha bekliyor ancak piyasa, daha büyük bir artış için daha önce olduğundan biraz daha yüksek bir şansa işaret ediyor.

2. Powell'ın ifadesi

Cuma günkü istihdam raporundan önce Powell, merkez bankasının altı aylık para politikası raporunu sunmak üzere Kongre huzuruna çıkacak. Salı günü Senatoda, Çarşamba günü ise Temsilciler Meclisinde ifade verecek.

Powell'ın yorumları, son verilerin hâlâ devam eden enflasyona işaret etmesinin ardından bu ay daha büyük bir faiz artışının düşünülüp düşünülmediğine dair ipuçları için yakından takip edilecek. Powell, Ocak ayı istihdam raporunun, enflasyonla mücadelenin neden "biraz zaman alacağını" gösterdiğini söyledi.

Fed, Aralık ayındaki 50 baz puanlık artışın ardından 1 Şubat'taki son toplantısında faiz artırım hızını 25 baz puana düşürdü.

3. Borsada oynaklık

Wall Street, dalgalı bir haftanın sonunda Cuma günü yükselişe geçerken S&P 500, üç haftalık kayıp serisini sonlandırdı ve Dow Jones Industrial Average, Ocak sonundan bu yana ilk haftalık yükselişini kaydetti.

Ocak ayındaki keskin toparlanmanın ardından yatırımcıların, Fed'in faiz oranlarını beklenenden daha yüksek tutacağı ve enflasyonu engellemek için daha uzun süre yüksek tutacağı endişesiyle, tahviller ve hisse senetleri Şubat ayında geriledi.

Fed'in Mart ayındaki toplantısı öncesinde piyasalarda daha fazla dalgalanma yaşanabilir.

Bu arada dördüncü çeyrek kazanç sezonu, S&P 500'deki şirketlerin yedisi hariç hepsinin raporlamasıyla son düzlüğe girdi. Refinitiv verilerine göre çeyrek sonuçları, tahminleri %68 oranında aştı.

4. Merkez bankası kararları

Japonya, Avustralya ve Kanada merkez bankaları, bu hafta para politikası toplantıları yapacak.

Cuma günü Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, süper kolay para politikasını denetlediği on yıllık görev süresinin ardından son toplantısına başkanlık edecek. Halefi Kazuo Ueda'nın 8 Nisan'da görevi devralmasından önce herhangi bir değişiklik beklenmiyor.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) Salı günü toplanıyor ve yetkililer, geçen ayki toplantılarında daha fazla sıkılaştırma olasılığını ima etmiş olsa da ekonominin dördüncü çeyrekte bir yılın en zayıf hızında büyüdüğünü gösteren son veriler ve enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğini gösteren Ocak ayı rakamlarının ardından yatırımcılar, faizlerin sabit kalmasını bekliyor.

Kanada Merkez Bankasının (BoC) da politikacıların ekonominin daha yüksek borçlanma maliyetlerine uyum sağlamasına zaman tanımak için Ocak ayında şartlı bir duraklama ilan etmesinden bu yana Çarşamba günü ilk toplantısında buluşuyor ve faizleri sabit tutması bekleniyor.

5. İngiltere’nin GSYİH verisi

İngiltere, 2022 yılının son üç ayında resesyona girmekten kıl payı kurtulan ekonominin, Ocak ayında nasıl bir performans sergilediğini gösteren GSYİH verilerini Cuma günü açıklayacak. Ekonomistler, gayri safi yurt içi hasılanın Ocak ayında bir önceki aya göre sadece %0,1 oranında artmasını bekliyor.

Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası (BoE) Baş Ekonomisti Huw Pill, yaptığı açıklamada, İngiltere ekonomisinin beklenenden daha fazla ivme gösterdiğini ve ücret artışının, geçen ay merkez bankasının tahmininden biraz daha hızlı olduğunu kanıtladığını söyledi.

Bununla birlikte İngiltere, pandemi öncesine kıyasla hâlâ daha küçük olan tek G7 ekonomisi. Uluslararası Para Fonu (IMF), ülkenin bu yıl küçülecek tek G7 ekonomisi olacağına inanıyor.

Tüketiciler, çift haneli enflasyon karşısında dirençli duruyor gibi görünürken BoE, faizleri artırmaya devam etmek zorunda kalabilir.12 görüntüleme0 yorum

ความคิดเห็น


bottom of page