top of page

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Yatırımcılar, zorunlu UBS-Credit Suisse birleşmesinin devam eden etkilerine ağırlık verirken önümüzdeki hafta banka iflaslarıyla çalkalanan piyasalara bir miktar istikrarın geri dönmesi umulacak. Yaklaşan ABD verileri, piyasa kargaşasının resesyon ihtimalini ne kadar artırdığını gösterebilir. Euro Bölgesi enflasyon verileri ve Çin'den gelecek PMI verileri de ilgi odağında olacak.


1. Bankacılık sektöründeki çalkantılar

Yatırımcılar, bu ayın başlarında ABD'li iki kredi kuruluşunun çökmesi ve geçen hafta sonu Credit Suisse'in, rakibi UBS tarafından zorla devralınması ve şarta bağlı dönüştürülebilir tahvillerinin bir kısmının geri alınmasının ardından bankacılık sektöründeki kargaşanın artmasını bekliyor.

Birçok kişi, Fed’in geçtiğimiz yıl yaptığı agresif faiz artırımlarının, ekonomiye yansımasıyla birlikte başka kötü sürprizlerin de pusuda beklediğinden endişe ediyor.

Fon devi BlackRock'ın küresel baş yatırım stratejisti Wei Li, Reuters'a verdiği demeçte, "Piyasa bu noktada çok gergin ve yatırımcılar önce hareket ediyor, nüansları daha sonra inceliyor." dedi.

"Bu anlaşılabilir bir durum çünkü bunun kesin olarak kontrol altına alındığı çok net değil."

Son günlerde yatırımcılar, Alman devi Deutsche Bank 'a (ETR:DBKGn) odaklı. Şirketin hisseleri, Cuma günkü %8,5'lik düşüş de dahil olmak üzere bu ay değerinin dörtte birinden fazlasını kaybetti ve tahvillerindeki temerrüde karşı koruma maliyeti, çok azı Credit Suisse ile aynı sınıfta olmasına rağmen yükseldi.

2. Çalkantılı ilk çeyrek

Çalkantılı bir ilk çeyrek sona ererken yatırımcılar ikinci çeyreğin neler getirebileceğine bakıyor.

Ocak ayı, yatırımcıların hisse senetlerine yüklenmesiyle yılın ilk ayında hisse senetlerine yapılan en büyük hücuma sahne oldu. Enflasyon tehdidi daha az şiddetli ve ekonomi sağlam görünüyordu.

Ancak birinci çeyreğin sonuna doğru bir dizi kripto şirketi çöktü, Silicon Valley Bank’in çöküşünün ardından ABD’li bölgesel bankaların hisse senetleri değer kaybetti ve Credit Suisse patlayarak piyasa oynaklığını 2008 tarzı bir çılgınlığa sürükledi.

Fed Başkanı Jerome Powell, bankacılık stresinin yavaşlayan ABD ekonomisi için "önemli" etkileri olan bir kredi sıkışıklığını tetikleyebileceğini söyledi.

Fed yetkilileri, ilave faiz artırımlarını güçlü bir olasılık olarak görmeye devam ederken finansal piyasalar, şu anda merkez bankasının Mayıs ayındaki toplantısının sonucunda, hiçbir artırım yapılmaması olasılığını tercih ediyor.

3. ABD verileri

Ekonomik takvimde çok daha sakin bir hafta olacak – en önemli gelişme, Cuma günü Fed'in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan çekirdek PCE fiyat endeksi olacak. Ocak ayında hızlanan enflasyon, daha şahin bir Fed beklentisine ilişkin endişeleri artırdı.

Tüketici güveninin Mart ayı verileri Salı günü açıklanacak ve muhtemelen finansal sistemdeki stresin etkisini gösterecek.

Diğer raporlar arasında askıda konut satışları, revize edilmiş GSYİH ve ilk işsizlik başvuruları verileri yer alıyor.

Hafta içinde aralarında Fed Yöneticisi Philip Jefferson, Boston Fed Başkanı Susan Collins, Richmond Fed Başkanı Tom Barkin ve yöneticiler Christopher Waller ve Lisa Cook'un da bulunduğu çok sayıda Fed yetkilisinin de konuşma yapması bekleniyor.

4. Euro Bölgesi enflasyonu

Euro Bölgesi, Cuma günü yakından izlenecek enflasyon verilerini açıklayacak. Manşet enflasyonun yavaşlaması beklenirken gıda ve yakıt fiyatları gibi değişken unsurları dışarıda bırakan temel enflasyonun hızlanması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bu ayın başlarında faizleri 50 baz puan artırarak %3'e yükseltti ancak bazı politikacılar, geçmişteki faiz artışlarının artık etkisini göstermeye başlaması ve ekonominin tepki vermeye başlaması nedeniyle daha temkinli adımlar atılması çağrısında bulunuyor.

Bu arada bankacılık krizi, kredilerin yavaşlayacağı ve bunun da ekonomiyi olumsuz etkileyeceği korkusuna yol açtı.

Bundesbank başkanı Joachim Nagel Pazartesi günü ve ECB Başkanı Christine Lagarde Salı günü Frankfurt'ta konuşma yapacak – yatırımcılar, bankacılık sektöründe devam eden kargaşanın ortasında politika yapıcıların enflasyon tehdidini nasıl gördüklerine dair herhangi bir gösterge arayacak.

5. Çin’in PMI'ları, Tokyo enflasyonu

Çin’in PMI verileri Cuma günü açıklanacak ve veriler; pandemi kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki toparlanmanın gücünü ölçmeye çalışan piyasa gözlemcileri tarafından yakından izlenecek.

Japonya'da ise Cuma günü açıklanacak olan Tokyo Enflasyon verileri ön planda olacak – raporun, enflasyonun onuncu ayda da Japonya Merkez Bankasının (BoJ) %2'lik hedefini aştığını göstermesi bekleniyor.

Yeni BoJ Başkanı Kazuo Ueda'nın, selefinin on yıllık benzeri görülmemiş teşviklerinin ardından görev süresi boyunca getiri eğrisi kontrollerinin ve negatif faiz oranlarının gevşetilmesini denetleyeceği yönünde beklentiler yüksek.

10 görüntüleme0 yorum
bottom of page