top of page

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme


1. Fed toplantısı

Enflasyon raporları hâlâ yüksek seviyeler gösteriyor, bu da Fed’in 75 baz puanlık (bp) bir faiz artırımı kararı alacağı yönünde beklentilere yol açıyor. 100 bp’lik artış da olasılık dahilinde ve Fed fon vadeli işlemler fiyatları, bu olasılığa yaklaşık %20 şans veriyor ancak raporlar, Fed’in o kadar da ileri gitmeyeceğini gösteriyor.

Piyasa resesyon olasılığının boyutunu ve resesyon olduğu takdirde Fed’in enflasyonu düşürmeye ne kadar kararlı olacağını anlamaya çalışırken FOMC açıklaması ve Fed Başkanı Powell’ın basın toplantısı bazı açılardan olumlu etkiler yaratabilir. Gelecek yıl faiz indirimi yapılacağına dair söylemler olurken “kılı kırk yarmak” deyimini bu hafta birkaç kez duyacağımız kesin.

2. Büyük teknoloji isimlerinin raporları

Bu hafta dünyanın en büyük şirketleri kazançlarını raporlayacak ve çoğu teknoloji sektöründen isimler.

Parti Salı günü Microsoft (NASDAQ:MSFT) ve Alphabet (NASDAQ:GOOG) (NASDAQ:GOOGL) ile başlıyor. Özellikle Alphabet, kılavuz sunmaması ve dijital reklamcılık alanında Snap (NYSE:SNAP) ve Twitter’dan gelen ilk sarsıntılar nedeniyle dikkat çekecek. Bu yıl bugüne kadar yaşanan %25’lik düşüşte, kötü haberlerin fiyatlandırılıp fiyatlandırılmadığını henüz göremedik.

Facebook’un (NASDAQ:META) ana şirketi Meta Platforms Çarşamba günü raporunu sunacak. Meta, bu yıl için yatırım planları ve yıl içinde bugüne kadar %50 değer kaybetmesine yol açan Tik Tok ve pandemi kaynaklı zorluklar konusunda açık sözlü oldu. Durumda herhangi bir değişim görüp görmedikleri ve metaverse yatırımlarına hâlâ bağlı olup olmadıkları, bu raporda önemli etkenler olacak.

Perşembe günü Amazon.com (NASDAQ:AMZN) raporlama yapacak ve Facebook gibi o da birtakım kötü haberler paylaşmıştı. GAAP hisselerinin net geliri Amazon’un Rivian Automotive Inc’deki (NASDAQ:RIVN) hisselerinden dolayı sapma eğilimi gösterebilirken gelir momenti ve perakende ve bulut devinin maliyet enflasyonuyla baş etme tarzı, önemli öğelerden olacak. Son Prime Day’in şirketi üçüncü çeyreğe ve yılın diğer yarısına nasıl hazırladığına dair yorumlar da yatırımcılar açısından önem arz edecek.

Son olarak bir diğer önemli isim, Perşembe günü raporlama yapacak olan Apple (NASDAQ:AAPL). Mega sermayeli teknoloji emsalleri arasında kurumsal değer şampiyonu olan Apple, 2022 yılında yalnızca %13,2 düşüşle gruptan daha iyi bir performans gösterdi. Pandemiden çıkıştan dolayı görülen olumsuz etkenler artıp enflasyon, son iPhone güncellemesini önemsizleştirdikçe Apple nispi gücünü koruyabilecek mi?

3. S&P 500 kazanç raporları

Diğer pek çok endüstri devi de kazanç raporlarını paylaşacak. Bu isimler arasında:

  • Pazartesi günü piyasa kapandıktan sonra – NXP (NASDAQ:NXPI), Whirlpool Corporation (NYSE:WHR), F5 Networks (NASDAQ:FFIV)

  • Salı günü piyasa öncesinde – Coca-Cola (NYSE:KO), McDonald’s (NYSE:MCD), United Parcel Service (NYSE:UPS), Raytheon (NYSE:RTN), General Electric (NYSE:GE), General Motors (NYSE:GM)

  • Salı günü piyasa kapandıktan sonra – Visa (NYSE:V), Chipotle (NYSE:CMG), Stryker (NYSE:SYK), Mondelez (NASDAQ:MDLZ), Texas Instruments (NASDAQ:TXN)

  • Çarşamba günü piyasa öncesinde – T-Mobile US (NASDAQ:TMUS), Bristol-Myers Squibb (NYSE:BMY), Boeing (NYSE:BA), ADP (NASDAQ:ADP), Humana (NYSE:HUM)

  • Çarşamba günü piyasa kapandıktan sonra – Ford (NYSE:F), Qualcomm (NASDAQ:QCOM), ServiceNow (NYSE:NOW), Equinix (NASDAQ:EQIX), O’Reilly Automotive Inc (NASDAQ:ORLY)

  • Perşembe günü piyasa öncesinde – Mastercard (NYSE:MA), Honeywell (NASDAQ:HON), Pfizer (NYSE:PFE), Merck & Co (NYSE:MRK), Comcast (NASDAQ:CMCSA), Altria (NYSE:MO)

  • Perşembe günü piyasa kapandıktan sonra – Intel (NASDAQ:INTC), Edwards Lifesciences (NYSE:EW), KLA-Tencor (NASDAQ:KLAC), DexCom Inc (NASDAQ:DXCM)

  • Cuma günü piyasa öncesinde – Exxon Mobil (NYSE:XOM), Procter & Gamble (NYSE:PG), Chevron (NYSE:CVX), AbbVie (NYSE:ABBV), AstraZeneca (NASDAQ:AZN), Charter Communications (NASDAQ:CHTR)

Resesyon ve enflasyon söylemleri kurumsal kazanç raporları için de risk oluşturacak ve tüm bunların ortasında şirketlerin, görünürlüğü ve büyümeyi koruyup koruyamayacağı veya yatırımcılar arasındaki genel şüphecilikten dolayı beklentileri düşürmenin zamanının gelip gelmediği tekrar tekrar sorulacak.

4. GSYH ve TÜFE rakamları

Hafta sonuna doğru TÜFE ve GSYH rakamları paylaşılacak. Bunların çoğu geriye dönük olacak olsa da ekonomi ve merkez bankasının davranışı açısından neler göreceğimize dair fikir verebilir.

ABD’nin GSYH verisinin pozitif olması bekleniyor – bu şekilde teknik anlamda bir resesyon önlenecektir. Resesyon teknik olarak, art arda iki çeyrek boyunca reel GSYH büyümesinin negatif olması anlamına geliyor. ABD’nin çekirdek PCE (kişisel tüketim harcamaları) fiyatları, %0,3 olan geçen aya göre aylık olarak %0,5 büyümüş olabilir.

Euro Bölgesi’nin TÜFE rakamının ise Temmuz ayında %8,7 ve enerji ve gıdayı hariç tutan TÜFE’nin %4,7 olması bekleniyor. GSYH için beklentiler ise çeyrek bazda %0,6 büyümüş olduğu yönünde.

Sıcak talep ve yüksek fiyatlarla dolu bir yaz ortasında ABD, Avrupa ve dünya genelindeki merkez bankaları ile yatırımcılar, ekonomilerin enflasyonla nasıl mücadele ettiklerini izliyor olacak.

5. Ukrayna-Rusya gelişmeleri

Ukrayna’nın Odesa limanından tahıl sevk etmesine imkan sağlayan bir anlaşmaya rağmen Cumartesi günü bu limana yönelik bir Rus füze saldırısı ile Rusya-Ukrayna savaşı devam ediyor. Rusya saldırılardaki rolünü reddederken Ukrayna da küresel gıda kıtlığı açısından büyük bir rahatlama sağlaması beklenen tahıl sevkiyatına hazırlığını sürdürüyor.

İster tahıl ister petrol olsun, küresel emtia piyasalarına olan etkisi, Ukrayna ve Rusya konusunda yatırımcıların odaklandığı önemli bir konu ancak Türkiye’nin müzakere ettiği tahıl sevkiyatıyla ilgili anlaşmanın, daha geniş anlaşmalar için ilk adım olabileceğine dair umutlar da var. Bu anlaşmanın uygulanması ve yedinci ayına girecek olan savaşla ilgili yeni gelişmeler, şüpheciliğin sürüp sürmeyeceğine dair cevap bulmaya yardımcı olacak.6 görüntüleme0 yorum
bottom of page