top of page

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

ABD enflasyon verileri ve Fed tutanakları, faiz oranlarının yakın vadedeki seyrine ilişkin ipuçları için yatırımcılar tarafından mercek altına alınacak. Bankaların ilk çeyrek kazançlarını paylaşmaya başlaması ve IMF'nin güncellenmiş küresel büyüme tahminlerini yayımlamasıyla, hisse senedi piyasalarındaki huzursuz sükûnet test edilecek.


1. ABD TÜFE

Çarşamba günü açıklanacak Mart ayı enflasyon rakamları, fiyat baskılarının, Fed’in daha agresif faiz artırımlarına yönelik iştahını azaltacak kadar hafifleyip hafiflemediğini görmek için yakından izlenecek.

Ekonomistler; gıda ve yakıt maliyetlerinin hariç tutulduğu çekirdek tüketici fiyat enflasyonunun, aylık bazda %0,4, yıllık bazda ise Şubat ayındaki %5,5 seviyesinden %5,6’ya yükselmesini bekliyor.

Enflasyon verileri, ABD iş gücü piyasasının hâlâ sıkı olduğuna işaret eden son istihdam raporunun hemen ardından gelecek ve finansal istikrara yönelik riskler azaldıkça Fed'in 2-3 Mayıs'taki politika toplantısında faizleri yeniden artırması için beklentileri artırıyor.

Ekonomik takvim ayrıca Cuma günü Mart ayı perakende satış verilerini içeriyor ve ekonomistler yüksek enflasyonun, hanehalkının harcama gücünü aşındırması nedeniyle bir düşüş daha bekliyor. Perşembe günü ilk işsizlik başvuruları ve üretici fiyat enflasyonu raporları açıklanacak.

2. Fed tutanakları

Fed, Çarşamba günü Mart ayı toplantısına ilişkin tutanakları adresinde paylaşacak. Tutanaklarda, politika sıkılaştırmasına yönelik iştahın yanı sıra yetkililerin finansal sistemin sağlığına ilişkin görüşlerine dair ipuçları arayacak.

Fed politikacıları, Mart ayında oy birliğiyle faizleri dokuzuncu kez artırma kararı alarak enflasyonla mücadelenin, en önemli öncelikleri olmaya devam ettiğini gösterdi.

Bankacılık sektöründe son dönemde yaşanan çalkantılar; agresif parasal sıkılaştırmanın sadece ekonomiyi resesyona sürüklemekle kalmayıp daha fazla bankanın iflasını tetikleyebileceği yönündeki korkuları artırdı.

Yatırımcılar, yıl sonundan önce faiz indirimi fiyatlıyor ancak Fed, faizleri gerektiği sürece yüksek seviyede tutacağını söyledi.

Hafta boyunca New York Fed Başkanı John Williams, Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ve Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin dahil olmak üzere birçok Fed yetkilisinin de konuşma yapması bekleniyor.

3. Banka kazanç raporları

Yatırımcılar, geçen ay iki orta ölçekli kredi kuruluşunun çöküşüyle tetiklenen krizin ardından ABD bankacılık sektörünün sağlığı hakkında bilgi alacak ve finans kuruluşları ilk çeyrek kazanç sezonunu başlatacak.

JPMorgan (NYSE:JPM) ve Citigroup (NYSE:C) gibi büyük bankalar Cuma günü, Goldman Sachs (NYSE:GS), Morgan Stanley (NYSE:MS) ve Bank of America (NYSE:BAC) ise bir hafta sonra raporlarını açıklayacak.

Reuters’in haberine göre S&P 500 finans sektörü, ilk çeyrekte yıllık bazda %5,2'lik bir kazanç artışı kaydederek kazancında artış beklenen dört sektör arasında yer aldı. Refinitiv'in I/B/E/S verilerine göre S&P 500 kazançlarının %5 düşeceği tahmin ediliyor.

4. IMF tahminleri

Merkez bankacıları ve maliye bakanları; Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonunun (IMF) Bahar toplantılarının başlamasıyla, Pazartesi günü Washington'da bir araya gelecek.

IMF, yüksek enflasyon ve finansal istikrara yönelik risklere ilişkin endişeler ışığında Salı günü güncellenmiş küresel ekonomik büyüme tahminini paylaşacak.

G20 maliye bakanları grubu Çarşamba günü görüşmelerde bulunacak.

5. Merkez bankaları

Kanada Merkez Bankası (BoC), Çarşamba günü son toplantısını gerçekleştirecek ve ekonominin hâlâ güçlü olduğuna dair işaretlere rağmen faizlerin, halihazırda muhtemelen zirvede olduğunu belirterek faiz oranlarını yine değiştirmemesi bekleniyor.

Bu arada Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, eşi benzeri görülmemiş parasal genişlemeyi denetlediği on yıllık görev süresinin ardından Pazartesi günü görevi Kazuo Ueda'ya devrediyor.

Ağır teşvikleri sona erdirmek uygulamaya koymaktan daha zor olabilir; bu nedenle ekonomistler, genellikle Ueda'nın büyük değişiklikler yapmadan önce acele etmemesini bekliyor. Yine de yatırımcılar, Ueda'nın göreve başlama konuşmasındaki politik ipuçlara kulak kabartacaktır.

13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page