top of page

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Kazanç sezonu ciddi bir şekilde başlarken Fed’in politika yapıcıları, gelecek ayki politika toplantısı öncesinde görüşlerini açıklamak üzere son bir şansa sahip olacak. PMI verileri, finans sektöründe son dönemde yaşanan çalkantının etkisine işaret edebilir. Bu arada İngiltere ve Çin, önemli ekonomik veriler açıklayacak.


1. Kazanç sezonu

Cuma günü JPMorgan (NYSE:JPM), Citigroup (NYSE:C) ve Wells Fargo 'nun (NYSE:WFC), artan faiz oranları ve bankacılık sistemindeki stres korkularının hafiflemesinden faydalanarak beklentileri aşmasıyla bankacılık sektörünün ağır topları, kazanç sezonunu başlattı.

İlk çeyrek kazanç sezonu, Goldman Sachs (NYSE:GS), Morgan Stanley (NYSE:MS) ve Bank of America (NYSE:BAC) dahil olmak üzere büyük bazı bankaların yanı sıra Netflix (NASDAQ:NFLX), Tesla (NASDAQ:TSLA), IBM (NYSE:IBM) ve Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) gibi uzun bir kurumsal listeden beklenen sonuçlarla, önümüzdeki hafta tüm hızıyla devam edecek.

Cuma günkü Refinitiv verilerine göre analistler, S&P 500 kazançlarının ilk çeyrekte bir önceki yıla göre %4,8 azalmasını bekliyor. Bir hafta önceki tahminleri, yıllık bazda %5,2'lik düşüş yönündeydi.

Boston'daki Bolvin Wealth Management Group'un başkanı Gina Bolvin, Cuma günü yazdığı bir notta, "Kazanç sezonunun iyi haberler getireceğini düşünmüyoruz ancak beklentiler, sonuçların ardından hisse senetlerinin tekrar yükseldiğini görmemizi sağlayabilecek kadar düşük." dedi.

2. Fed

Merkez Bankasının Mart ayı toplantı tutanaklarında, finans sektöründe son dönemde yaşanan çalkantıların ardından bu yılın ilerleyen dönemlerinde resesyon yaşanma riskinin arttığı kabul edilmesine rağmen çoğu yatırımcı, Fed'in, 3 Mayıs'taki politika toplantısında faizleri 25 baz puan daha artıracağını düşünüyor.

Önümüzdeki birkaç gün içinde yatırımcılar, toplantı öncesinde geleneksel sessizlik dönemine girmeden önce New York Fed Başkanı John Williams, Yöneticiler Michelle Bowman, Christopher Waller ve Lisa Cook da dahil olmak üzere birçok Fed yetkilisini dinlemek için son bir şansa sahip olacak.

ABD'de ayrıca mevcut konut satışları, bir çift bölgesel imalat anketi ve ekonomistlerin, yılın başından bu yana işten çıkarmaların arttığı bir ortamda bir artış daha göstermesini bekledikleri ilk işsizlik başvuruları açıklanacak.

3. PMI verileri

Euro Bölgesi, ABD ve İngiltere Cuma günü PMI (satın alma yöneticileri endeksi) verilerini açıklayacak ve piyasa gözlemcileri, bankacılık sektöründe son dönemde yaşanan kargaşanın, ekonomik büyümeyi etkileyip etkilemediğine dair işaretler arayacak.

Geçtiğimiz hafta Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel büyüme tahminini düşürmüş ve finans sektöründeki sorunların, küresel ekonominin tahminleri aşmak yerine daha düşük performans göstereceği anlamına geldiği uyarısında bulunmuştu.

PMI verileri büyümenin yavaşlayıp yavaşlamadığını ve eğer yavaşlıyorsa ne hızda yavaşladığını gösterecektir. Bu soru, merkez bankaları sıkılaştırma döngülerinin sonuna yaklaşırken piyasalar için hızla önemli bir etken haline geliyor.

Piyasalar, Fed'in yılın sonuna kadar faiz indirimine gideceğini düşünüyor ki bu beklenti, ABD'nin ikinci yarıda ciddi bir yavaşlama göstermesine dayanıyor.

4. İngiltere verileri

İngiltere'de Salı günü açıklanacak olan Şubat ayı istihdam ve bir gün sonrasında paylaşılacak olan Mart enflasyon verileri, İngiltere Merkez Bankası (BoE) yetkililerinin, önümüzdeki ay yapacakları toplantıda faizleri 25 baz puan daha artırıp artırmayacaklarını belirleyebilir.

Enflasyon, Şubat ayında gıda fiyatlarındaki artışın etkisiyle beklenmedik bir şekilde %10,4'e yükseldi ve bu durum, Mart ayında faiz artırımına gidilmesi ihtimalini güçlendirdi. Ekonomistler, enflasyonun Mart ayında tek haneli rakamlara gerilemesini bekliyor ancak bu, yine de Avrupa'nın geri kalanı ve ABD'de görülen enflasyon oranının oldukça üzerinde olacak.

İngiltere ekonomisi resesyondan kaçınmayı başarmış olsa da büyüme, geçtiğimiz yıl durgunlaştı.

Piyasalar, BoE'nin önümüzdeki ay faizleri %4,25'ten %4,5'e yükselteceğini öngörüyor – bu, Aralık 2021'den bu yana art arda 12. faiz artışı olacak.

5. Çin verileri

Çin, Salı günü ilk çeyrek gayri safi yurt içi hasıla, Mart ayı perakende satış ve sanayi̇ üretimi̇ raporları da dahil olmak üzere bir dizi veri açıklayacak ve piyasa katılımcıları, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki dengesiz toparlanma konusunda resmin daha net bir hale gelmesini umuyor.

Çin'in ihracatı artıp kredi büyümesi güçlü seyrederken tüketici ve sanayi sektörleri, pandemi dönemindeki kısıtlamaların ardından toparlanmaya çalışıyor, enflasyon ise düşük seyretmeye devam ediyor.

Politikacılar, COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle geçen yıl neredeyse yarım yüzyıldaki en kötü performanslarından birini kaydeden ekonomiye desteği artırma sözü verdi.

15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page