top of page

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme.

Merkez bankacıları, Avrupa Merkez Bankasının yıllık forumu için Portekiz'de bir araya gelirken ABD ve Euro Bölgesi'nden gelecek enflasyon verileri, faiz oranlarına ilişkin beklentilerin şekillenmesine yardımcı olacak. Dünyanın iki numaralı ekonomisindeki toparlanma duraksarken Çin'den gelecek ekonomik veriler de mercek altında olacak ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in iktidarına meydan okuyan bir ayaklanma girişiminin ardından Rusya'daki gelişmeler yakından izlenecek.

1. ABD verileri

Yatırımcılar Cuma günü, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksine ilişkin Mayıs ayı verilerinin açıklanmasıyla, faiz oranlarının gelecekteki olası seyrine ilişkin yeni bir güncelleme alacak.

Nisan ayına kadar olan 12 aylık dönemde PCE fiyat endeksi ve çekirdek oran, Fed'in %2'lik hedefinin oldukça üzerinde seyretmeye devam etti.

Enflasyon rakamları, Haziran toplantısında faiz artırımlarına ara verse de daha fazla artırım yapılacağının sinyalini veren Merkez Bankasının, Temmuz ayında alacağı bir sonraki faiz kararına ilişkin yatırımcı beklentilerini besleyecek.

Bundan önce, Mayıs ayında son altı ayın en düşük seviyesine inen tüketici güveni endeksi raporu Salı günü açıklanacak. Haziran ayında endeksin yükselmesi bekleniyor.

Salı günü ayrıca Case-Shiller ulusal konut fiyat endeksi de açıklanacak. Endeks, mevsimsel dalgalanmalara göre ayarlandıktan sonra Mart ayında %0,4 artış gösterdi.

2. İlk yarı sona eriyor

Piyasalar için şimdiye kadar çalkantılı geçen yılın ikinci çeyreği sona eriyor. Yıl, Çin'in COVID-19 sonrası toparlanması, küresel ekonominin daha dirençli olması ve enflasyonun zirve yapmış olabileceğine dair bir iyimserlik patlamasıyla başladı.

O zamandan bu yana ABD bankacılık krizi, Credit Suisse'in çöküşü ve enflasyonu dizginleme mücadelesi, son altı ayın, piyasalarda uzun bir süre gibi hissedilmesine neden oldu.

Yapay zeka (AI) ile ilgili heyecan, Big Tech'i (büyük teknoloji şirketleri) %75'lik bir kazançla 2023'ün en iyi performans gösteren varlığı haline getirdi. Ancak Japon hisse senetleri ve Avrupa lüks hisse senetleri gibi belirli alanlar dışında piyasanın geri kalanı için zor bir yıl oldu.

Şaşırtıcı bir şekilde, sektördeki kargaşa göz önüne alındığında, Big Tech'in getirilerine yaklaşan tek varlık, 2022'nin ikinci yarısındaki %20'lik kayba kıyasla %73'lük bir kazanç elde eden Bitcoin oldu.

3. Euro Bölgesi enflasyonu

Euro Bölgesi, Cuma günü Haziran ayına ait öncü enflasyon verileri̇ni yayımlayacak. Manşet enflasyon oranının ılımlı seyretmesi beklenirken temel enflasyonun, ECB'nin karşı karşıya olduğu zorlukların altını çizecek şekilde yükselmesi bekleniyor.

ECB Başkanı Christine Lagarde, bankanın son politika toplantısının ardından beklenenden daha şahin bir ton takınarak enflasyonu, ECB'nin %2'lik hedefine indirmek için faiz oranlarının yeniden artırılması gerekeceğini ve "gerekli olduğu sürece bu seviyelerde tutulacağını" yineledi.

Yatırımcılar şu anda ECB'nin Temmuz ayında faiz artırımına gideceğine dair beklenti içinde ve Ekim ayında faizleri %4'e çıkaracak bir hamle daha bekliyor.

Yatırımcılar, Çarşamba günü Portekiz'in Sintra kentinde ECB'nin yıllık forumunda düzenlenecek bir panelde, Fed Başkanı Jerome Powell ve diğer küresel merkez bankası başkanlarıyla birlikte Lagarde'ı dinleme şansı bulacak. Enflasyonun bu tartışma sırasında ön planda ve merkezde olması muhtemel.

4. Çin PMI'ları

Çin, Cuma günü Haziran ayı için satın alma yöneticisi endekslerini açıklayacak ve verilerin, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki toparlanmanın ivme kaybettiği yönündeki söylemlere katkıda bulunması bekleniyor.

Yetkililer büyümeyi desteklemeye çalışırken Çin, geçen hafta temel kredi kriterlerini düşürdü ancak emlak piyasasına ilişkin endişeler, genişlemenin beklendiği kadar büyük olmadığı anlamına geliyordu.

Yatırımcıların bunu, yetkilileri ekonomiye daha fazla destek sunmaya iten bir yol olarak görmesi halinde kötü haberler olumlu karşılanabilir.

Ancak umutlar arttıkça sabır da azalıyor: Birçok küresel yatırım bankası, Mayıs ayı ekonomik verilerinin tahminlerin altında kalmasının ardından Çin için 2023 gayri safi yurt içi hasıla tahminlerini düşürdü.

5. Rusya'da çalkantılı günler

Cumartesi günü yaşanan ayaklanma girişiminin, ABD Hazine tahvilleri gibi güvenli liman varlıkları ve emtia fiyatları üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin endişeler nedeniyle yatırımcıların gözü Rusya'daki gelişmelerde olacak.

Putin'in eski bir müttefiki ve Wagner ordusunun kurucusu olan Yevgeny Prigozhin liderliğindeki Rus paralı birlikler, Rostov şehrini ele geçirdikten sonra Moskova'ya kadar ilerledikten sonra aniden yaklaşmayı durdurdu.

New York'taki TD Securities'in ABD faizleri stratejisi başkanı Gennadiy Goldberg, Reuters'a verdiği demeçte, "Önümüzdeki bir iki gün içinde ne olacağını kesinlikle göreceğiz ancak Rusya'da liderlik konusunda belirsizlik devam ederse yatırımcılar, güvenli limanlara akın edebilir." dedi.

Goldberg, gerilim azalmasına rağmen "yatırımcıların sonraki istikrarsızlık konusunda gergin ve temkinli kalabileceğini" söyledi.

Diğer analistler, durum yatışmış göründüğü için daha az tepki verileceğini düşünüyor. Florida, Boca Raton'daki Colony Group'un baş piyasa stratejisti Rich Steinberg, Reuters'e verdiği demeçte, "piyasaların bunu jeopolitik bir başka risk olarak ele alacağını" ve gerilimin azalmasıyla "kısa vadede bazı yıpranmış sinirlerin yatıştığını" söyledi.


17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page