top of page

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme.

Fed’in bu ay içinde faiz artırımına gitmesine kesin gözüyle bakılırken Haziran ayı enflasyon verilerine odaklanılacak. Kazanç sezonu, büyük bankaların sonuçlarıyla başlayacakken Çin'den gelen verilerin, devam eden ekonomik zayıflığa işaret etmesi bekleniyor. Kanada Merkez Bankasının (BoC) faiz oranlarını yeniden artıracağı düşünülürken petrol fiyatları da yukarı yönlü bir çıkışa hazırlanıyor olabilir.

1. Enflasyon rakamları

Çarşamba günü açıklanacak verilerin, tüketici fiyat endeksinin Haziran ayında yıllık %3,1 oranında arttığını göstermesi bekleniyor – bu, Mart 2021'den bu yana en yavaş artış olacaktır. Volatil gıda ve akaryakıt fiyatlarını dışarıda bırakan çekirdek TÜFE ise Mayıs ayında %5,3'lük seviyesinden ılımlı bir artış göstererek yıllık %5 oranında artabilir ancak bu, yine de Fed'in %2'lik hedefinin iki katından fazla.

Bu veriler öncesinde Cuma günkü Haziran ayı istihdam raporu, Fed'in bu ay içinde faiz artırımlarına devam edeceğini neredeyse garantilemişti.

ABD ekonomisi, Haziran ayında son iki buçuk yılın en düşük istihdamını yarattı ancak ücretlerin sürekli olarak güçlü seyretmesi, iş gücü piyasası koşullarının sıkılığını koruduğuna işaret etti.

Yatırımcılar ayrıca hafta boyunca Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ve Fed Yöneticisi Christopher Waller ile birlikte birçok Fed yetkilisini dinleme şansı bulacak.

Fed ayrıca Çarşamba günü Bej Kitap raporunu yayımlayacak.

2. Kazanç sezonu başlıyor

Büyük bankalar, geçtiğimiz ay Fed'in stres testlerinden başarıyla geçerek hisse geri alımları ve temettü dağıtımının önünü açtıktan sonra Cuma günü ikinci çeyrek sonuçlarını açıklamaya başlayacak.

Fed'in yıllık sağlık kontrolü olan bu testler, büyük kredi kuruluşlarının ciddi bir ekonomik gerilemeyi atlatmak için yeterli sermayeye sahip olduğunu gösterdi ancak şimdi bilanço zamanı.

JPMorgan, Citigroup ve Wells Fargo Cuma günü ikinci çeyrek kazançlarını açıklayacak ve yatırım bankacılığı faaliyetlerinin yetersizliği, bankaları binlerce çalışanı işten çıkarmaya sevk ederken analistler, sonuçların durgun anlaşma ve ticaret gelirleri nedeniyle zayıflamasını bekliyor.

Bu yılın başlarında bankacılık sektöründe yaşanan çalkantıların ardından analistler, bankaların kredi verme görünümü hakkında ne söyleyeceklerine ve bozulan kredilerden kaynaklı kayıpları hafifletmek adına zor zamanlar için olan fonlarında ne kadar ayırdıklarına da odaklanacak.

3. Çin

Çin'in önümüzdeki hafta açıklayacağı enflasyon ve ticaret verileri, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde COVID-19 sonrası toparlanmanın, artan deflasyonist baskılar, yüksek genç işsizliği ve cansız dış talep nedeniyle sekteye uğradığının altını çizecek gibi görünüyor.

Pazartesi günü açıklanacak Haziran ayı enflasyon verilerinin, yıllık enflasyonun %0,2’de sabit kaldığını, öte yandan Perşembe günü açıklanacak Haziran ayı ticaret rakamlarının da ihracatta yeniden düşüş yaşandığını göstermesi bekleniyor.

Pekin bir yandan Washington ile yüksek teknolojiye dayalı bir ticaret savaşına girerken bir yandan da durgunlaşan ekonomisiyle boğuşuyor.

ABD ve önemli müttefiklerinin, çip ile ilgili ithalata yönelik kısıtlamaları aylarca sıkılaştırmasının ardından Pekin, çip yapımında kullanılan metal ihracatına yönelik kısıtlamalarla karşılık verdi. Washington, Çinli şirketlerin bulut bilişim hizmetlerine erişimini engellemeyi düşünüyor.

4. Merkez bankası kararları

Cuma günü açıklanan ve beklenenden çok daha güçlü çıkan istihdam raporunun, ekonominin dayanıklılığını koruduğunu göstermesinin ardından Kanada Merkez Bankası (BoC), analistlerin 25 baz puanlık bir faiz artırımı daha beklediği son toplantısını, Çarşamba günü gerçekleştirecek.

BoC, Ocak ayındaki son faiz artırımından bu yana faiz oranlarını sabit tuttuktan sonra kalıcı enflasyon endişeleriyle, geçen ay faizleri 22 yılın zirvesi olan %4,75'e yükseltti.

BoC ayrıca Çarşamba günü yeni ekonomik tahminlerini açıklayacak.

Geçen yılın Mart ayından bu yana toplam 450 baz puanlık dokuz faiz artışına rağmen ekonomi güçlü kalmaya devam etti.

Başka bir yerde, Yeni Zelanda Merkez Bankası Çarşamba günkü son toplantısında oranlar beklemede adresini tutmaya devam edecek ve sıkılaştırma döngüsüne zaten zaman ayırmış olacak.

5. Petrol fiyatları

Petrol fiyatları Cuma günü dokuz haftanın en yüksek seviyesinden kapandı ve hem Brent hem de WTI haftalık yaklaşık %5 değer kazandı.

Arz endişeleri ve teknik alımların, daha fazla faiz artışının ekonomik büyümeyi yavaşlatabileceği ve petrol için talep görünümü üzerinde baskı oluşturabileceği endişelerini dengelerken petrol fiyatları yükseldi.

Price Futures Group analistlerinden Phil Flynn, Reuters'a verdiği demeçte, "Yukarı yönde büyük bir kırılmanın kapısını çalıyoruz. Bugün burada bir miktar kısa pozisyon kapatma aksiyonu gördüğünüzü düşünüyorum... çünkü birçok insan kısa pozisyon alıyor.” dedi.

En büyük petrol ihracatçıları Suudi Arabistan ve Rusya, geçen hafta yeni üretim kesintileri açıklayarak OPEC+’nın toplam kesintilerini, günde yaklaşık 5 milyon varile (bpd), yani küresel petrol talebinin yaklaşık %5'ine çıkardı.

Güçlü ABD istihdam raporunun, Fed'in faiz artırımlarına devam edeceği beklentilerini desteklemesinin ardından petrol fiyatları, iki haftanın en düşük seviyesine inen zayıf dolardan da destek aldı.

Daha zayıf bir dolar, ham petrolü diğer para birimleri için daha ucuz hale getirir ve bu da petrol talebini artırabilir.


16 görüntüleme0 yorum

Opmerkingen


bottom of page