top of page

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme!!

İkinci çeyrek kazanç sezonu başlıyor. ABD ve Çin, ekonomi verileri açıklayacak. İngiltere'den gelen enflasyon rakamları, muhtemelen İngiltere Merkez Bankasının (BoE) bir sonraki faiz artışının boyutunu belirleyecek. Bu arada petrol fiyatları bir haftayı daha kazançla bitirmeye hazırlanıyor.

1. Bilanço zamanı

İkinci çeyrek kazanç sezonu önümüzdeki hafta ciddi bir şekilde başlayacak. Tesla, bu yıl şimdiye kadar ABD borsasına hakim olan devasa büyüme ve teknoloji isimlerinden ilki olarak Çarşamba günü sonuçlarını paylaşacak.

Tesla; Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, NVIDIA Corporation ve Meta Platforms ile birlikte son zamanlarda yatırımcılar tarafından "Muhteşem Yedili" olarak adlandırılan yedi dev hisseden biri. Bu mega kapasiteli şirketlerin hisseleri, bu yıl şimdiye kadar %40 ile %200 arasında artış göstererek S&P 500'deki yükselişin neredeyse tamamını oluşturdu.

Rallinin diğer sektörlere de yayıldığına dair işaretler var ancak büyük kazançlar, büyük kazanç beklentileriyle birlikte geldi. Bu nedenle Tesla veya diğer mega kapasiteli şirketler, bu çeyrekte hayal kırıklığına uğratırsa bu, hisse senedi endeksleri için ciddi darbe olabilir.

Önümüzdeki hafta bir dizi başka büyük şirket de sonuçlarını açıklayacak. Banka kazançları Salı günü Bank of America ve Çarşamba günü Goldman Sachs ile devam ediyor. Ayrıca Johnson & Johnson, Netflix ve Philip Morris de rapor sunacak.

2. ABD’den ekonomi verileri

Salı günü açıklanacak olan ABD Haziran ayı perakende satış verilerinin, otomobil satışlarındaki toparlanma ve benzin satışlarındaki artışın etkisiyle %0,5 artış göstermesi ve tüketici talebinin direncini koruduğuna işaret etmesi bekleniyor.

Yatırımcılar ayrıca inşaat izinleri̇, konut başlangıçları ve mevcut konut satışları verileri ile konut sektörünün durumu hakkında da bilgi sahibi olacak. Yüksek mortgage oranları, mevcut konut satışları üzerinde baskı yaratmaya devam etse de istikrarlı fiyatlandırma ve piyasada konut bulunmaması nedeniyle yeni konut satışlarının artması, inşaat sektöründe iyileşmeye yol açıyor.

Ayrıca ilk işsizlik başvurularının haftalık verileriyle birlikte durgun seyretmesi beklenen bölgesel imalat faaliyetlerine ilişkin raporlar da açıklanacak.

3. Çin’in ekonomi verileri

Pazartesi günü Çin'den gelen ekonomik verilerin, salgın sonrası toparlanmanın hızla ivme kaybettiğini göstermesi ve Pekin'in yakında daha fazla teşvik önlemi açıklaması gerekeceği beklentilerini körüklemesi bekleniyor.

Gayri safi yurt içi hasılanın, Haziran ayına kadar olan üç aylık dönemde yıllık bazda %7,3 büyümesi beklenirken bu oran ilk çeyrekte %4,5 olarak gerçekleşmişti.

Ancak bu rakam, ülkenin büyük bölümünün hâlâ kapalı olduğu bahar aylarında faaliyetlerde yaşanan keskin düşüş nedeniyle biraz sapmış olarak gelecek.

Artan deflasyonist baskı ve ticaretteki düşüş, altı ay gibi kısa bir süre önce yatırımcıların güçlü bir toparlanma beklentisi içinde olduğu Çin ekonomisinin görünümüne ilişkin endişeleri arttırdı.

4. İngiltere’de enflasyon

İngiltere’de Çarşamba günü açıklanacak olan Haziran ayı enflasyon verileri, İngiltere Merkez Bankasının bir sonraki faiz artışının boyutunu belirleyeceğinden yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek.

Gıda ve yakıt fiyatlarındaki düşüş nedeniyle Mayıs ayında %8,7 olan tüketici fiyat endeksinin, yıllık bazda %8,2’ye gerilemesi bekleniyor. Çekirdek enflasyonda da düşüş bekleniyor ancak hizmet bileşeni, COVID-19 sonrası en yüksek seviye olan %7,4'te sabit kalmış olabilir.

BoE, Haziran ayı toplantı tutanaklarında, hizmet TÜFE'si de dahil olmak üzere ekonomide enflasyonist baskıların devam ettiğine dair işaretler görülmesi halinde daha fazla sıkılaştırmanın gerekli olacağını belirtti.

Bu durum, Ağustos ayındaki toplantıyı zorlu bir karar sürecine dönüştürebilir: Hizmet TÜFE'sindeki bir artış, muhtemelen 50 baz puanlık bir başka artış için beklentileri pekiştirecekken daha düşük bir okuma ise muhtemelen kadranı 25 baz puanlık daha küçük bir artış lehine çevirecektir.

5. Petrol fiyatları

Petrol fiyatları, geçen hafta üst üste üçüncü haftayı da artışla kapatmış oldu ve enflasyondaki düşüş, ABD'nin stratejik rezervini yeniden doldurma planları, arz kesintileri ve aksaklıkların fiyatları desteklemesiyle ralli önümüzdeki hafta da devam edebilir.

U.S. Bank Wealth Management kıdemli yatırım stratejisti Rob Haworth, Reuters'a verdiği demeçte, "Petrol fiyatları, Mayıs başından bu yana en yüksek seviyelere dokunarak çok yakın vadede muhtemelen biraz aşırı satın alınmış olsa da daha yüksek bir seviye eğilimi varmış gibi görünüyor." dedi.

Libya ve Nijerya'daki arz kesintilerinin, önümüzdeki aylarda piyasaların sıkılaşacağı endişelerini artırmasının ardından petrol fiyatları geçen hafta yaklaşık %2 değer kazandı.

Doların güçlenmesi ve petrol yatırımcılarının güçlü bir ralliden kâr elde etmesiyle, petrol fiyatları Cuma günü varil başına bir dolardan fazla düştü.


10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page