top of page

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Büyük teknoloji şirketlerinin kazanç raporları ve Temmuz ayı için ABD istihdam raporu, önümüzdeki haftanın en önemli olayları olacak. Yatırımcılar ayrıca İngiltere Merkez Bankasının (BoE) son faiz kararına ve Euro Bölgesi ile Çin'den gelecek ekonomik verilere odaklanacak.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Tarım dışı istihdam

Cuma günü açıklanacak olan ABD istihdam raporunun, ekonominin Temmuz ayında 184.000 istihdam yarattığını ve işsizlik oranının tarihi düşük seviye olan %3,6’da kaldığını göstermesi bekleniyor. Ortalama saatlik kazançlar da düşmüş olabilir.

İş gücü piyasasının dayanıklılığı, ekonominin yumuşak iniş olarak adlandırılan yavaşlayan enflasyon ve güçlü büyümeye doğru ilerlediği görüşünün şekillenmesinde kilit bir faktör oldu.

Geçtiğimiz hafta Fed Başkanı Jerome Powell'ın, merkez bankası yetkililerinin artık ABD'de resesyon öngörmediğini ve enflasyonun yüksek düzeyde iş kaybı olmadan %2 hedefine dönme şansının olduğunu söylemesi, yatırımcı güvenini artırdı.

Fed, geçtiğimiz Çarşamba günü faiz oranını 25 baz puan daha artırarak 2007'den bu yana en yüksek seviyeye çıkardı ve gelecek ekonomik verileri takip edeceğini söyleyerek yeni bir faiz artırımını göz ardı etmedi.

Ekonominin çok hızlı büyüdüğüne dair işaretler, Fed'in enflasyonu kontrol altına almak için faizleri artırmaya devam etmesi gerektiğine dair endişeleri tetikleyebilir. Tersine, istihdamda keskin bir düşüş, resesyon korkularını yeniden alevlendirebilir.

2. Kazanç raporları

Perşembe günü kazançlarını açıklayacak olan Apple ve Amazon ile kazanç sezonu devam ediyor.

Bazı yatırımcılar; teknoloji hisselerinde kısmen yapay zeka alanındaki gelişmelerden duyulan heyecanla körüklenen rallinin duraklayabileceği konusunda temkinli. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 yılbaşından bugüne yaklaşık %44 yükselirken S&P 500 bilgi teknolojileri sektörü, yaklaşık %46 değer kazandı.

Meta Platforms (NASDAQ:META)'un iyimser tahminleri ve Google'ın ana şirketi Alphabet’in geçen hafta açıkladığı sonuçlar, mega kapasiteli şirketlerin yüksek değerlemelere sahip olmasını bir kez daha haklı çıkardı.

Reuters tarafından aktarılan Refinitiv verilerine göre Cuma günü itibarıyla S&P 500'de listelenen firmaların yarısından fazlası ikinci çeyrek kazançlarını bildirdi ve bunların %78,7'si analist beklentilerini aştı.

3. İngiltere Merkez Bankası faiz kararı

BoE Perşembe günü faiz konusunda son toplantısını gerçekleştirecek ve piyasalar, politika yapıcıların Haziran ayındaki 50 baz puanlık artışın ardından 25 baz puanlık faiz artışına geri dönüp dönmeyecekleri konusunda ikiye bölünmüş durumda.

Enflasyon Şubat ayından bu yana hızlanmadı ve yaygın fiyat baskılarının azalmaya başladığına dair işaretler var.

Ancak Haziran ayında %7,9 olan enflasyon, büyük ekonomiler arasında en yüksek seviyede ve BoE'nin %2'lik hedefinin oldukça üzerinde. Bu nedenle piyasalar 50 baz puanlık bir artış olasılığını göz ardı etmemeli; özellikle de politika yapıcılar, Eylül ayında tekrar artışa gitmeleri gerekebileceğini düşünürse.

BoE, Aralık 2021'den bu yana arka arkaya 13 faiz artışına rağmen enflasyonun beklenenden daha yüksek seyretmeye devam etmesi ve bunun da resesyon ihtimalini artırması üzerine yatırımcılardan eğrinin gerisinde kaldığı yönünde eleştiriler aldı.

4. Euro Bölgesi verileri

Avrupa Merkez Bankasının (ECB) Eylül ayındaki bir sonraki toplantısında, faiz oranlarını yeniden artırıp artırmayacağına ilişkin tartışmaların olduğu bir ortamda Euro Bölgesi, Temmuz ayı enflasyon ve ikinci çeyrek GSYİH ön tahminlerini Pazartesi günü açıklayacak.

GSYİH verilerinin, blok ekonomisinin ikinci çeyrekte büyümeye geri döndüğünü göstermesi beklenirken enflasyonun sadece hafif bir şekilde düşmüş olması bekleniyor.

Euro Bölgesi’nde enflasyon, geçtiğimiz Ekim ayında zirve yaptığından bu yana yarı yarıya azaldı ancak %5,5 ile hâlâ ECB'nin %2'lik hedefinin oldukça üzerinde.

ECB Perşembe günü, faizleri artırarak tarihi bir zirveye çıkardı ancak politika açıklamasından daha fazla artışa dair net bir ifadeyi çıkardı. Bu da yaklaşan Eylül toplantısında başka bir artışa kesin gözüyle bakılmaması gerektiği anlamına geliyor.

ECB Başkanı Christine Lagarde, merkez bankası enflasyonun "belini kırmaya" kararlı olsa bile, bundan sonra ne olacağının belli olmadığını söyledi.

5. Çin’in PMI verileri

Haftanın başında Çin'den gelecek PMI verilerinin, Temmuz ayında imalat faaliyetlerinde üst üste dördüncü ay daralmaya işaret etmesi ve ekonomide salgın sonrası toparlanmayı desteklemek için teşvik tedbirlerine duyulan ihtiyacın altını çizmesi bekleniyor.

Genel olarak büyük ve devlete ait firmalara odaklanan resmi imalat PMI ve hizmet sektörü anketi Pazartesi günü açıklanacak. Küçük ve orta ölçekli işletmelere odaklanan Caixin imalat PMI ise Salı günü paylaşılacak.

Perşembe günü açıklanan veriler, sanayi sektöründeki kârda görülen çift haneli düşüş hızının altıncı aya taşındığını gösterdi.

Çin ekonomisi, yurt içi ve yurt dışında talebin zayıflaması nedeniyle ikinci çeyrekte yavaş bir hızda büyüdü ancak çoğu analist, politika yapıcıların borç risklerine ilişkin artan korkular nedeniyle agresif bir teşvik sunma ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor.


9 görüntüleme0 yorum
bottom of page